Partijama manje para u 2015. godini

Država će za finansiranje stranaka u 2015. dati za trećinu manje para nego ove godine, piše Blic.

Država će za finansiranje stranaka u 2015. dati za trećinu manje para nego ove godine, piše Blic.

Manje novca iz budžeta namenjenog partijama koje su zastupljene u Skupštini Srbije posledica je, pre svega, primene izmenjenog Zakona o finansiranju političkih stranaka, podsećaju u Nemanjinoj 11.

Izmenama zakona je propisano da se za finansiranje redovnog rada političkih stranaka, čiji su kandidati izabrani za poslanike, odnosno odbornike, izdvaja 0,105 odsto poreskih prihoda budžeta Srbije, autonomne pokrajine i jedinica lokalne samouprave, umesto 0,15 odsto kao do sada. Finansiranje izborne kampanje smanjeno je sa 0,1 odsto ukupnih rashoda budžeta na 0,07 odsto prihoda.

Povod za hitnu izmenu Zakona, bila je činjenica da je rebalans budžeta za ovu godinu donosio partijama više para što su veći rashodi države.

Tokom novembra su tako, kako je ranije rečeno u Ministarstvu finansija, na račune svih parlamentarnih stranaka izvršene dve uplate. Jedna, po starom zakonu, koja je podrazumevala više iznose i drugi, po restriktivnijim zakonskim odredbama. U decembru će stranke dobiti mesečni iznos koji je za oko 25 odsto manji od dosadašnjih uplata.

Opozicione parlamentarne stranke još su, prilikom donošenja izmena zakona, upozoravale da je promenama regulative trebalo da prethodi javna rasprava.

Poslanik Dejan Nikolić iz DS tvrdi da se procenat izdvajanja iz budžeta za stranke 2011. godine povećao da bi se smanjio finansijski uticaj na partije. Podseća i da je tim zakonom utvrđena obaveza stranaka da otkriju imena svojih donatora, mogućnost da finansiranje partija kontroliše javnost, ali i institucije poput Agencije za borbu protiv korupcije.

- Donete izmene Zakona o finansiranju stranaka su apsolutno loše, a nisu ni u skladu sa praksom EU. Smatram da će stranke, u nedostatku izvora finansiranja, otići u sivu zonu - kaže Goran Radosavljević, nekadašnji državni sekretar u Ministarstvu finansija i potpredsednik opozicione Socijaldemokratske stranke.

S druge strane, šef poslaničke grupe SNS Zoran Babić smatra da je izmenama političkim strankama "vraćen bar deo ugleda". "Važnije je da se grade škole, putevi i bolnice nego da se plaćaju stranački bilbordi - kaže Babić.

  • 22.12.2014 16:46
    Misljenje
    Nije jasno zasto se politicke partije finansiraju, ako nisu raspisani izbori. U daljem delu teksa, a odnosi se uglavnom na republike izbora, zelim da ukazem da posle izbora jedino treba finansirati iz (republike, pokrajine, lokalnih samouprava) budjeta ona lica koja su izabrana (poslanik, odbornik), a to su na nivou republike poslanici (ministri, predsednik drzave), a politicke partije neka se finansiraju iz clanarine. Ovo je zanimljiv metod finansiranja stranaka iz budjeta, tako da ona stranka koja ima poslanike uvek ima dodatna sredstav za finasiranja predizborne kampanje, a pored toga tokom mandata poslanika finasira svoje stranacke aktivnosti, odnosno vanizbornu propagandu (odrzavanje tribine, stampanje flajera, finasira stranacke izbore, itd.), za razliku od politickih stranaka koji nisu imale poslanike. Poslanici dobijaju dnevnice i/ili platu, i jedino to treba finansirati, a za sekretare stranaka, kupovinu automobila za potreba stranaka i oslalo treba da postoji clanarina. Uglavnom se govori o privatizaciji nerentablinih drzavnih preduzeca, jer postoje visoki drzavnih troskovi i visak zaposlenih, ali i finanasiranje stranaka jeste drzani trosak, koje finasiraju svi gradjani. Gradjani pored finansiranja predizborne kampanje finansiraju dodatno i partije nevezano da li gradjani izlaze na izbore, a pritom nisu glasala za iste ili nisu zainteresovana za izbore. Politicke stranke na vlasti (lideri stranaka) su postala nerentabilna "javna preduzeca", ali privatna (licna imovina pojedinaca) i bez plana rekonstukcije. Dok se iz korena ne promeni sistem (zakonodana, sudsta, izvrsna vlast,...) funcionisanja nema razvoja Srbije, sadasna situacije i reforma izgleda isto kao da palme sadite na severnom polu i ocekujete da iste izrastu.
  • -

    22.12.2014 09:22
    -
    manje iz budzeta-vise od clanarina
  • besan ker

    22.12.2014 07:04
    I dalje je previše...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija