
Promene na konzervi koje znače da je hrana u njoj pokvarena
Konzervirana hrana poput pasulja ili tunjevine može kriti opasnu bakteriju koja može uzrokovati paralizu, pa čak i smrt, upozorava stručnjak za higijenu Pol Džekson.

Foto: Pixabay
Naime, mnoge konzerve koje godinama čuvamo u špajzu mogu biti kontaminirane opasnim bakterijama, uključujući Clostridium botulinum, bakteriju koja stvara toksine koji napadaju nervni sistem i mogu izazvati smrtonosnu paralizu.
Pol Džekson iz britanske kompanije NRC, koja se bavi zbrinjavanjem otpada, savetuje da uvek dobro pregledamo konzerve pre kupovine.
"Hrana iz konzerve s blagim udubljenjem uglavnom je sigurna ako nema drugih znakova oštećenja. Ali duboka udubljenja su ozbiljan znak za uzbunu", rekao je on za Mirror, prenosi Index.hr.
Naime, takva udubljenja mogu uzrokovati mikropukotine kroz koje bakterije ulaze u konzervu i zagađuju sadržaj. Same bakterije možda nisu opasne, ali u okruženju bez kiseonika, kao što je zatvorena konzerva, proizvode vrlo otrovne materije. Ako osoba pojede takvu hranu, može razviti botulizam, stanje koje uzrokuje ozbiljne neurološke simptome i paralizu.
Simptomi uključuju mučninu, povraćanje, bolove u stomaku, proliv ili zatvor. Ako se ne leči, bolest prelazi na nervni sistem, mozak i kičmenu moždinu, uzrokujući spuštajuću paralizu od glave prema nogama, navodi britanska Nacionalna zdravstvena služba. Drugi simptomi mogu uključivati spuštene kapke, zamućen ili dvostruki vid, slabost mišića lica, otežano disanje i gutanje. Procenjuje se da u oko 10 odsto slučajeva dolazi do smrti.
Osim ulubljenja, Džekson upozorava i na konzerve koje su zarđale, i to čak i ako se rđa čini bezopasnom.
"Rđa može oslabiti metal i uzrokovati curenje sadržaja ili ulazak vazduha, što otvara vrata bakterijama. Čak i blaga rđa može značiti da hrana više nije sigurna za jelo", kaže on.
Naduvane konzerve još jedan su jasan znak problema.
"To obično nastaje zbog gasova koje proizvode bakterije, što znači da je hrana pokvarena. Takve konzerve treba odmah baciti."
Džekson savetuje i da se konzerve koje cure pri otvaranju ili imaju neugodan miris odmah bace.
"Ispuštanje tečnost (kada to nije sastavni eo namirnice) može značiti da se gasovi talože zbog rasta mikroorganizama. Osim što hrana više nema dobar ukus ni kvalitet, to može biti i ozbiljna pretnja zdravlju."
Konzerviranu hranu najbolje je čuvati dalje od sudopere ili izvora vlage i toplote, gde dolazi do temperaturnih promena koje pogoduju bakterijama.
"Ekstremno hladne temperature mogu uzrokovati pucanje konzerve, čime vazduh i vlaga mogu ući i podstaći rđanje i kvarenje. Najbolje je konzerve držati na suvom i umereno toplom mestu", dodaje Džekson.
Takođe je važno pratiti rok trajanja, u zavisnosti od vrste hrane. Hrana s visokim udelom kiseline, poput paradajza, može zadržati kvalitet do 18 meseci nakon isteka roka. Hrana poput mesa i povrća može biti sigurna i do pet godina ako je pravilno skladištena.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće
Obrok za dvoje najskuplji je u restoranima na Islandu i u Švajcarskoj, a najjeftiniji u Pakistanu
11.05.2025.•
0
Najskuplji obrok za dvoje u restoranu je u evropskim zemljama - na Islandu i u Švajcarskoj, gde je takav račun premašio 107 evra, a najjeftinije je ručati u restoranu u Pakistanu i Bangladešu.
Ako pržite hranu u ulju: Evo koliko puta smete da koristite isto ulje
11.05.2025.•
0
Pršenje i pečenje mesa u ulju rutina je u mnogim domaćinstvima - o kojoj zapravo i ne razmišljamo. Ipak, često se postavlja pitanje sme li se ulje koristiti više puta.
Dodajte jedan sastojak u vodu dok kuvate testeninu i biće ukusnija
11.05.2025.•
0
Koliko god puta kuvali testeninu, većina nas ponavlja istu rutinu: voda, so, testenina, procediš, gotovo.
VIDEO: Da li jedete koru od banane?
06.05.2025.•
7
Koliko god jeli banane u svakodnevnom životu, sigurno vam nikad nije palo na pamet da uradite nešto s korom, osim da je bacite u smeće.
Uvozno voće često izgleda savršeno - evo zašto je to tako
04.05.2025.•
0
Sigurno ste na pijaci ili u prodavnici videli razliku između domaćeg i uvoznog voća - ono iz uvoza često je veće, lepše, sjajnije i "kao s reklame".
Kafa poskupela zbog klimatskih promena, verovatno će i zbog Trampovih carina
04.05.2025.•
2
Iako su gubici od vrućine i suše smanjili prognoze proizvodnje u Brazilu i Vijetnamu, najvećim proizvođačima kafe na svetu, i dalje se očekuje rast globalne proizvodnje kafe.
Banane prolaze sedam faza zrelosti: Evo šta svaka podrazumeva
04.05.2025.•
0
Banane su mnogima omiljeno voće, a uzevši u obzir da se mogu konzumirati u različitim periodima svog sazrevanja, stručnjaci su objasnili šta svaka od boja kore banane podrazumeva.
Crna kafa se smatra najzdravijom vrstom koju možemo piti: Ovo su razlozi
04.05.2025.•
1
Kafa je omiljeni napitak mnogih širom sveta, ali kada je reč o zdravstvenim prednostima, crna kafa se smatra najzdravijom opcijom.
Zašto rende ima četiri različite strane: Čemu koja strana služi?
02.05.2025.•
1
Rende je jedan od onih kuhinjskih alata koje često koristimo, ali retko u njegovom punom kapacitetu.
Nivoi malo poznate hemikalije u evropskim vinima alarmantno porasli poslednjih decenija
27.04.2025.•
2
Nivoi malo poznate hemikalije trifluorsirćetne kiseline poznate kao TFA u evropskim vinima su alarmantno porasli poslednjih decenija.
Šta su bele tačkice koje se nalaze na jagodama?
27.04.2025.•
1
Jagode su mnogima omiljeno voće, a da li ste se ikada zapitali šta su zapravo bele tačkice koje se nalaze na njima?
Treba li brašno prosejati pre svake upotrebe?
27.04.2025.•
1
Iako je prosejavanje brašna uobičajen korak u klasičnim receptima, da li je ono zaista neophodno u baš svakoj pripremi?
Pirinač postaje sve otrovniji
27.04.2025.•
4
Studijom, čiji su rezultati objavljeni u naučnom listu "Lancet", utvrđeno je da će pirinač biti sve otrovniji usled zagrevanja atmosfere, tj. povećanja emisije ugljen-dioksida (CO2).
Poslastice zbog kojih uništavamo planetu: "Svet pistaća je trenutno potpuno presušio"
25.04.2025.•
2
Pomama za Dubai čokoladom izaziva nestašicu pistaća, dok je opsesija Zapada mačom dovela do pritiska na proizvodnju japanskog čaja u prahu.
FOTO, VIDEO: Francuski poslastičari napravili kolač od jagode dug skoro 122 metra
24.04.2025.•
0
"Naoružani" sa 4.000 jaja i kamionom šećera i slatke pavlake, francuski poslastičari završili su u sredu kolač sa jagodama dug čak 121,8 metara, za koji tvrde da je najduži na svetu.
Dobro je znati: Kako da čuvate uskršnja jaja posle praznika
21.04.2025.•
3
Nakon Uskrsa, ostaci praznične hrane često se vade iz frižidera. Umesto da ih bacate, bilo bi pametno da ih iskoristite narednih dana – uključujući i kuvana jaja.
Globalna potrošnja vina pala na najniži nivo u poslednjih 60 godina
20.04.2025.•
3
Svetska potrošnja vina u 2024. godini pala je na najniži nivo za više od šest decenija, saopštila je Međunarodna organizacija za vinovu lozu i vino (OIV).
Bobičasto voće ne bi trebalo da jedete svaki dan: Ovo su razlozi
20.04.2025.•
1
Bobičasto voće, poput jagoda, borovnica, malina i kupina, zasluženo je jedno od najzdravijih voća koje možemo uključiti u ishranu.
Zbog pomame za Dubai čokoladom - nestašica pistaća u svetu
20.04.2025.•
1
Promocija proizvoda na društvenoj mreži Tiktok je sada dovoljno moćna da utiče na poljoprivrede velikih država, kao što su Sjedinjene Američke Države i Iran.
Mača sve popularnije piće: Da li je zdravija od kafe?
20.04.2025.•
6
Iako je kafa vekovima nezaobilazan jutarnji ritual u gotovo svakom delu sveta, u poslednjih nekoliko godina mača preuzima pažnju ljubitelja zdravog života.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar