Najavljene i nove deklaracije za meso: Moraće da se istakne koliko je meso staro

Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić kaže da za sve namirnice životinjskog porekla mora da se zna poreklo, kroz koje zemlje je pošiljka prošla, gde će biti skladištena i kako će biti korišćena.
Najavljene i nove deklaracije za meso: Moraće da se istakne koliko je meso staro
Foto: Pixabay (ilustracija)
"U tom segmentu je bilo propusta, a nedavno smo u regionu imali bolesti slinavke i šapa zbog čega je dodatno morao da se napravi red", naveo je on.
 
Ministar dodaje i da će budućim pravilnikom morati da se utvrdi veličina natpisa vezanog za podatak o tome koliko je meso staro.

"Time nećemo zabraniti konzumiranje mesa iz inostranstva. Jedino gde smo slabi u poljoprivredi jeste svinjarstvo i svinjsko meso moramo da uvozimo. Inače, uvozimo zamrznuto meso za preradu, a sa svežim dobro stojimo. Кada sveže meso stigne iz uvoza, njegova starost je sedam do deset dana. To će morati sve da se istakne. Potrošač bira da li će kupiti meso staro jedan ili dva dana po višoj ceni, ili uvozno koje je staro nedelju dana ili više, a mi ćemo tražiti da se to sve deklariše", kaže Glamočić.

On je ponovio da će Uredba o deklarisanju proizvoda koji u sebi sadrže palmino ili neka druga biljna ulja, koja stupa na snagu 1. avgusta, predstavlja značajan korak u zaštiti potrošača.
Uredbom je predviđeno da proizvođači, trgovinski lanci, pekare i restorani, podatke o prisustvu biljnih ulja u deklarativno mlečnim proizvodima to jasno naznače – trouglastim znakom i krupnim slovima, naveo je ministar gostujući na RTS.
 
"To do sada nije bila obaveza i dešavalo se da se prodaje sir ili pavlaka pod takvim nazivom, a da je zapravo u tim proizvodima bilo palminog ulja i da takav podatak nije jasno naznačen, zbog čega su kupci dovedeni u zabludu. Ne želimo ništa da zabranimo, ali takve stvari moraju da se znaju", kazao je Glamočić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • mikica

    06.06.2025 14:54
    Značajan korak napred, samo da ne bude zaštićenih.
    Bilo bi dobro da se formira nezavisna inspekcijska kontrola, kontrola nad radom inspektora. Ako inspekcija ne bude radila kako treba, sve pada u vodu, tresla se gora, rodio se miš.
  • predrag

    05.06.2025 07:24
    Jos ako bi moglo da se to vidi bez mikroskopa.

  • /

    31.05.2025 16:21
    /
    setih se koliko su se neki 'biciklisti' radovali naplacivanju plasticnih kesa misleci da ce prestati koriscenje plastike

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće

Lista 12 vrsta voća sa najmanje šećera

Mnogi ljudi unose više šećera nego što su svesni - iako ga najčešće povezuju s kolačima i gaziranim pićima, šećer se krije i u brojnim svakodnevnim namirnicama.

Minut pire: Koliko je zdrav?

Instant ili minut pire krompir se često doživljava kao brza i praktična zamena za domaći pire - samo dodate vodu ili mleko, malo promešate i gotovo.

Đelato ili sladoled: U čemu je razlika?

Iako na prvi pogled deluju isto, đelato i sladoled se značajno razlikuju — ne samo po ukusu, već i po sastavu, temperaturi, količini vazduha i načinu pripreme.