Kada počinjemo da starimo?

Naučnici su pronašli način da isključe proces starenja kod jedne vrste crva, što bi jednog dana moglo da dovede do mehanizma za odlaganje starenja i kod ljudi.

Naučnici su pronašli način da isključe proces starenja kod jedne vrste crva, što bi jednog dana moglo da dovede do mehanizma za odlaganje starenja i kod ljudi.

Studija sprovedena na crvima pokazala je da adultne ćelije počinju da propadaju već s dobijanjem reproduktivne zrelosti. Genetički prekidač zatim omogućava početak starenja "isključivanjem" određenih procesa koji štite ćelije.

Otkriće je značajno jer svi ljudi imaju isti genetski prekidač, jer bi moglo da dovede do razvoja lekova koji odlažu starenje i određene degenerativne bolesti. Izveštaj objavljen u stručnom časopisu Molecular Cell navodi da je moguće ukazati na trenutak u kom počinje starenje i to zahvaljujući proučavanju valjkastog crva C. elegans.

Ovaj crv ima biohemijsko okruženje slično ljudskom, pa ga istraživači često koriste u proučavanju degenerativnih bolesti vezanih za starenje. Naučnici predvođeni Ričardom Morimotom otkrili su da C. elegans počinje da stari samo osam sati nakon stupanja u odraslo doba. Iako je crv normalno živeo, naučnici su mogli da vide jasne molekularne promene nakon tog trenutka.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?