Lekovi koje ne biste smeli da pijete uz jutarnju kafu

Poznato je kafa ima niz prednosti. Jedna šoljica ovog mnogima omiljenog napitka ne samo da pomaže da se razbudimo ujutro, već se pokazalo da smanjuje rizik od raka jetre i srčanih bolesti.
Lekovi koje ne biste smeli da pijete uz jutarnju kafu
Foto: Pixabay
No, ne treba zanemariti i mane kafe...Zbog kofeina izaziva zavisnost, može da uznemiri stomak, a nakon što prođe prvobitni nalet energije, kasnije osoba može da oseća nedostatak energije i pospanost, kao i nedostatak motivacije, navodi Vendi D. Džouns, doktorka farmacije.
Postoji još jedna manje poznata nuspojava kafe. Ako je pijete uz određene lekove, to može nepovoljno da se odrazi na vaše zdravlje. BestLife navodi s kojim lekovima nikada ne bi trebalo da pijete kafu.
Antidepresivi
 
Uzimanje antidepresiva s kafom može da ima dvojaki učinak. 
 
"Kafa može da deluje sa tricikličkim antidepresivima (TCA) potencijalno dovodeći do smanjene apsorpcije leka, što bi dovelo do toga da pacijent ne primi punu propisanu dozu", upozorava Džouns.
 
Osim toga, SSRI fluvoksamin "pojačava efekte kofeina, tako da ljudi koji piju velike količine kofeina mogu da dožive neugodne simptome kao što su ubrzano lupanje srca, mučninu, nemir i nesanicu", piše Nacionalna zdravstvena služba.
 
Stimulansi
 
Najbolje je ne kombinovati kafu sa stimulansima kao što je Adderall (Modafinil, Ritalin...). Iako male količine kafe možda neće pogoršati nuspojave ovog stimulansa, ova kombinacija može da poveća rizik od nuspojava poput visokog krvnog pritiska, ubrzanog rada srca, osećaja nervoze i problema sa spavanjem.
 
Džouns pojašnjava da je kafa sama po sebi stimulans, pa u kombinaciji s drugim stimulansima može da dovede do ubrzanog kucanja srca i povećanog rizika od tahikardije. Još neki od stimulansa koje ne bi trebalo da se kombinuju sa kafom uključuju pseudoefedrin i epinefrin.
 
Vitamini i suplementi
 
Džouns upozorava da je kafa diuretik pa može da prouzrokuje gubitak vitamina rastvorljivih u vodi, poput vitamina B i vitamina C kada se uzimaju zajedno s kafom. Takođe, kafa može da ograniči ili smanji vašu apsorpciju gvožđa i kalcijuma.
 
Lekovi protiv dijabetesa
 
Kafa ume da poveća šećer u krvi kod nekih pojedinaca, što će verovatno poništiti dejstvo lekova protiv dijabetesa. Pacijenti koji imaju dijabetes i vole da piju ovaj napitak treba pažljivo da prate nivo šećera u krvi.
Lekovi za štitnu žlezdu
 
Istraživanje iz 2008. koje je objavila Nacionalna medicinska biblioteka otkrila je da kafa ometa delovanje leka za štitnu žlezdu levotiroksina. Naime, kofein utiče na način na koji telo apsorbuje levotiroksin. Može doći do prebrzog kretanja leka kroz creva što će omesti apsorpciju leka.
 
"Kada se to dogodi, nivo hormona štitne žlezde može da padne i dovede do simptoma hipotireoze, uključujući umor, slabost mišića, debljanje, promuklost i osetljivost na hladnoću", upozoravaju stručnjaci.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.