
U Danskoj lekari koriste analize krvi za sprečavanje spontanih pobačaja
Bolje razumevanje uzroka spontanih pobačaja i, u određenim slučajevima, pomoć u njihovom sprečavanju bili su fokus istraživanja tima lekara na čelu s danskom ginekološkinjom.

Foto: Pixabay
Ovo istraživanje je pokazalo da jednostavan krvni test može pojasniti zbog čega neke žene ne uspevaju da održe trudnoću.
Nemogućnost iznošenja trudnoće do kraja pogađa svaku desetu ženu u svetu. Češće se događa u razvijenijim zemljama u kojima se žene na trudnoću odlučuju u kasnijem životnom dobu.
Dr Henrijeta Svare Nilsen nedavno je s kolegama sa Univerziteta Kopenhagen objavila rad u naučnom časopisu "The Lancet" kojim je pokušala da utvrdi događa li se spontani pobačaj zbog hromosomske anomalije ili zbog nečeg drugog. Za razliku od dosadašnjih testova, ovaj se može koristiti na samom početku trudnoće, već od pete nedelje.
"U slučaju prekida trudnoće, majci možemo da uradimo analizu krvi da bismo otkrili genetske karakteristike fetusa", rekla je AFP-u dr Svare Nilsen.
Dosad se sličan test u Danskoj nudio ženama isključivo nakon tri uzastopna pobačaja i ako je trudnoća dostigla deset nedelja trudnoće ili više.
Danas se u klinici u Hvidovreu krvni test nudi svim ženama koje su imale spontani pobačaj, a potom su se javile na hitan prijem. Dr Svare Nilsen kaže da je više od 75 odsto njih pristalo da uradi analize.
Nakon što se izoluje, a potom i sekvencira iz krvnog testa, DNK embriona ili fetusa analizira se da bi se utvrdilo nosi li hromosomsku anomaliju, zbog čega ne može da nastavi život. Odgovor je obično pozitivan u 50 do 60 odsto slučajeva.
"Lekari potom nastoje da ustanove da li je broj određenih hromosoma problematičniji od drugih i potom mogu da odrede rizik u budućnosti", objasnila je laboratorijska tehničarka Lene Verge.
Ako je hromosomska abnormalnost izostala, lekari pribegavaju pažljivom istraživanju.
Hormonska neravnoteža, endokrine bolesti, problemi s koagulacijom ili čak način života mogu objasniti rani prekid trudnoće. Na lekarima je da utvrde rizike i predlože terapiju.
Pokrenut 2020. godine, projekat pod nazivom COPL još je aktuelan i trebalo bi da omogući stvaranje jedinstvene baze podataka koja će sadržati podatke o različitim patologijama zahvaljujući podacima prikupljenim na velikom broju pacijentkinja.
"Dobićemo pouzdanu bazu podataka da bismo se posvetili rešavanju problema povezanih sa spontanim pobačajima, reprodukcijom, ali i zdravljem žena uopšte", rekla je dr Svare Nilsen.
"Spontani pobačaji su vrlo česti i događaju se u 25 odsto svih trudnoća. Međutim, mi već godinama ne obraćamo dovoljno pažnje na mehanizme koji su ih prouzrokovali, kao ni na to kako oni utiču na mentalno zdravlje parova", kaže doktorka.
Pre nego što je rodila svoje dvoje dece, Rike Hemingsen je imala tri spontana pobačaja. Danas je vrlo angažovana na projektu koji "daje nadu da će manje žena morati da prođe kroz ono što smo ja i brojne žene prošle".
"To bi dalo smisao svom bolu i tuzi koja prati svaki gubitak trudnoće", kaže Hemingsen.
O intimnim dramama nakon spontanih pobačaja retko se govori u javnosti, a i kada se o njima govori, reakcije su često nespretne, neprikladne, beskorisne.
"Činjenica da svi govore 'ma to je normalno' ne čini stvari normalnijim niti manje bolnim za osobu koja kroz sve to prolazi. No očito nas i ne podstiče da o gubitku govorimo", kaže ta mlada žena i dodaje da ova tabu tema otežava pristup odgovarajućem načinu lečenja.
Dr Svare Nilsen kaže da bi na kraju rezultati studije mogli pomoći da se godišnje u svetu spreči pet odsto od 30 miliona spontanih pobačaja.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Genetičar: Za sedam dana pristiglo 1.000 uzoraka od testa na SMA kod beba
21.09.2023.•
3
Genetičar Miloš Brkušanin je govoreći o testiranju beba na spinalnu mišićnu atrofiju (SMA), koje je počelo pre sedam dana u Srbiji, rekao da je pristiglo oko 1.000 uzoraka u laboratoriju.
Virusolog Šekler o novom talasu korone: Sve su to deca omikrona
19.09.2023.•
6
Virusolog Milanko Šekler izjavio je večeras za Insajder da nema razloga za paniku zbog sve većeg broja obolelih od korona virusa.
Ukoliko često pijete lek bromazepam, obratite pažnju na ove simptome - mogu biti opasni
18.09.2023.•
22
Bromazepam je lek iz grupe benzodiazepina, a u nardu je poznat kao "lek za smirenje".
Evropljani i dalje izloženi velikim količinama opasne hemikalije
18.09.2023.•
2
Evropljani su još uvek izloženi prekomernim količinama bisfenola A, štetne hemikalije poznate kao BPA koja se desetinama godina koristi u proizvodnji određenih plastičnih proizvoda.
Muškarci će pre na ulici dobiti masažu srca ukoliko dobiju srčani udar nego žene
18.09.2023.•
5
U slučaju srčanog udara na javnom mestu manje je verovatno da će žene dobiti masažu srca od građana koji se tu nađu, nego što će takvu pomoć dobiti muškarci.
Snus i vejp: E-cigarete koje mladi sve više konzumiraju, ali kako one utiču na zdravlje?
17.09.2023.•
5
Elektronske cigarete i slični duvanski proizvodi koji nisu klasična cigareta sve su popularniji, naročito među mladim ljudima.
Broj obolelih od kovida raste: Doktorka objašnjava kada se treba testirati
17.09.2023.•
5
Broj obolelih od korona virusa raste. Prema zvaničnim podacima, u proteklih nedelju dana u Srbiji se testiralo više od 7.000 građana, od kojih je čak 1.529 zaraženo.
EU odobrila ažuriranu verziju Modernine antikovid vakcine
15.09.2023.•
2
Evropska komisija odobrila je ažuriranu verziju vakcine Moderna usmerenu na podvarijantu kovida-19 koja se širi, pošto je već dala zeleno svetlo za unapređenu verziju vakcine kompanije Fajzer-Biontek.
Kako što duže da zadržite osećaj odmora nakon letnjeg putovanja i povratka na posao
15.09.2023.•
0
Uz svežu energiju i uspomene sa letnjeg odmora, septembar je mesec koji donosi izazov vraćanja u svakodnevnu rutinu.
Istraživanje: Zdrav način života može da spreči depresiju
14.09.2023.•
4
Vođenje zdravog načina života dugo je povezivano sa fizičkim zdravljem, a nedavno istraživanje je potvrdilo da utiče i na mentalno, navodi agencija Sinhua.
Dvogodišnji dečak progutao osam medicinskih igala, lekari mu spasili život
13.09.2023.•
0
Lekari na severoistoku Perua spasili su život dvogodišnjem dečaku koji je progutao osam medicinskih igala.
Vakcinu protiv HPV-a u Srbiji primilo samo 27.000 devojčica i dečaka
13.09.2023.•
5
U Srbiji je za godinu dana gotovo 27.000 devojčica i dečaka primilo vakcinu protiv humanog papiloma virusa (HPV).
Kanada odobrila ažuriranu verziju vakcine protiv korona virusa
12.09.2023.•
1
Kanadske vlasti danas su odobrile ažuriranu verziju vakcine kompanije Moderna koja cilja nove sojeve korona virusa.
U Srbiji ove godine 12 osoba promenilo pol
12.09.2023.•
4
Od početka godine u Srbiji 12 osoba je hirurškim putem promenilo pol o trošku zdravstvenog osiguranja, a još 10 čeka na operaciju.
U Srbiji do sada 69 obolelih od groznice Zapadnog Nila
11.09.2023.•
0
U Srbiji je u ove godine 69 osoba obolelo od groznice Zapadnog Nila, objavio je danas Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
Teški rančevi i torbe na točkiće - šta je zaista manje zlo za dečiju kičmu?
11.09.2023.•
0
Nova školska godina je krenula i, kao i uvek, imamo isto pitanje i istu dilemu. Da li teške torbe utiču na krivljenje kičme kod dece i u kojoj meri?
Udvostručena potrošnja antidepresiva u zemljama Evrope
10.09.2023.•
3
Potrošnja antidepresiva u Evropi udvosručila se u poslednje dve decenije, pokazuju podaci Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Ruski lek "za sve bolesti" reklamira se i u Srbiji: Klinički farmakolog o tome da li je opasan
10.09.2023.•
11
Ruski lek za sve bolesti - tako se na internetu reklamira imunofan, preparat koji je navodno napravljen u laboratoriji ruske tajne službe. Prodaje se i u Srbiji - "na crno".
CDC: Antitela proizvedena usled zaraze ili vakcinama dovoljna za zaštitu od novog soja korone
09.09.2023.•
0
Preliminarna istraživanja pokazala su da su antitela proizvedena usled zaraze ili vakcinama protiv korona virusa dovoljna za zaštitu od nove varijante kovida BA.2.86.
Đerlek: Zalihe krvi za 24 sata, nedostaju A i nulta grupa
08.09.2023.•
1
Državni sekretar Ministarstva zdravlja Mirsad Đerlek izjavio je danas da Srbiji nedostaju A i nulta krvna grupa i da postoje zalihe krvi na jednodnevnom nivou.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar