
Napravljena kontaktna sočiva koja omogućavaju vid u mraku
Naučnici su stvorili kontaktna sočiva koja omogućavaju osobi koja ih nosi da vidu u mraku, i to zatvorenih očiju.

Foto: Pixabay
U istraživanju objavljenom u časopisu "Cell", neurolozi su objasnili kako su razvili ova revolucionarna sočiva time što su infracrveno svetlo pretvorili u vidljivu svetlost, prenosi portal Hil.
Kako su naveli istraživači, izvor svetla nije neophodan, a osoba koja nosi novu vrstu sočiva može istovremeno da vidi obično i infracrveno svetlo, pri čemu se ovo drugo pojačava kada se oči drže zatvorene.
"Naše istraživanje stvara potencijal koji ljudima daje supervid", kazao je vođa tima istraživača Tijan Sue sa Univerziteta za nauku i tehnologiju u Kini.
Da bi se dobila ova sočiva, nanočestice su kombinovane sa netoksičnim i fleksibilnim polimerima koji se često koriste u proizvodnji kontaktnih sočiva.
Za sada se pomoću nove vrste sočiva može videti samo infracrveno zračenje LED svetla, ali se naučnici nadaju da će vremenom razviti sočiva sa preciznijom rezolucijom i većom osetljivošću.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Zbog zagrevanja planete: Gljivice koje izazivaju infekcije širiće se na nove delove Zemlje
25.05.2025.•
0
Gljivice koje izazivaju infekcije i odgovorne su za milione smrtnih slučajeva godišnje, značajno će se proširiti na nove regione kako se planeta zagreva.
Nije svejedno koji magnezijum pijete: Možda uzimate pogrešan a da ni ne znate
25.05.2025.•
0
Pre nego što uzmete prvi magnezijum koji vam padne pod ruku dobro razmislite, jer nisu svi isti - i nisu svi za vas.
Položaj u kojem spavamo je važan za naše zdravlje i utiče na dugovečnost
24.05.2025.•
0
Spavanje je neophodno za zdravlje, ali položaj u kojem spavamo može praviti značajnu razliku između odmornog tela i hronične iscrpljenosti.
Istraživači razvili metod koji bi virus HIV mogao da učini trajno bezopasnim
24.05.2025.•
0
Istraživači na Katoličkom univerzitetu Leven u Belgiji razvili su metod koji bi virus HIV mogao da učini trajno bezopasnim, javila je briselska novinska agencija Belga.
Engleska započinje program vakcinacije protiv gonoreje
24.05.2025.•
0
Vakcina protiv gonoreje biće primenjena u Engleskoj kao deo prvog programa te vrste na svetu, objavili su zvaničnici.
Šta može biti od koristi u prevenciji štetnog dejstva duvanskih proizvoda?
23.05.2025.•
0
Upotreba duvana i duvanskih proizvoda predstavlja veliki zdravstveni problem. Veliki broj stanovnika u Srbiji, kako odraslih, tako i maloletnih osoba, koristi cigarete, elektronske cigarete ili snus.
Udruženje Inovia: Srbija na začelju Evrope po dostupnosti inovativnih lekova
23.05.2025.•
1
Srbija se, prema istraživanju Evropske federacije farmaceutske industrije i nacionalnih asocijacija (EFPIA), ponovo našla među zemljama sa najlošijom dostupnošću inovativnih lekova u Evropi.
Jod - mali, ali značajan mineral
23.05.2025.•
0
Umorni ste bez razloga, kosa vam opada, koncentracija se slabija, a vaga tvrdoglavo stoji?
Čak 700.000 građana Srbije nema nijedan zub
22.05.2025.•
17
Više od 11 odsto građana Srbije, odnosno oko 700.000, nema nijedan zub, što je stanje koje ima aspekt invaliditeta, dok svega 8,3 odsto građana ima sve zube.
Zašto je koenzim Q10 važan za pravilan rad srca - objašnjava kardiolog
21.05.2025.•
0
Da li ste znali da srce dnevno napravi oko 100.000 otkucaja?
EU pojačava nadzor Tiktoka zbog promovisanja ekstremne mršavosti
21.05.2025.•
0
Evropska komisija pojačaće kontrolu Tiktoka zbog zabrinutosti koju izaziva "SkinnyTok", algoritmički vođen strim sadržaja koji cilja maloletnike i promoviše ekstremnu mršavost i poremećaje u ishrani.
Ponovo dozvoljene posete pacijentima na VMA
20.05.2025.•
1
Vojno-medicinska akademija (VMA) saopštila je da su od danas ponovo dozvoljene posete pacijentima na bolničkom lečenju u toj ustanovi.
Batut: U Srbiji ove godine registrovano 176 slučajeva morbila, najviše u Novom Pazaru i Tutinu
19.05.2025.•
2
U Srbiji je od pоčеtка 2025. zакljučnо sа 30. aprilom, rеgistrоvаno 176 slučаjevа morbila, odnosno, malih boginja, objavio je Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".
Bolovi u vratu i ramenima posledica dugotrajnog sedenja: Kako ih se osloboditi?
19.05.2025.•
0
Mnogi ljudi imaju tegobe i bolove, najčešće u vratu, ramenima i leđima, koje su posledica današnjeg načina života, posebno poslova koji zahtevaju dugotrajno sedenje.
Moguća prirodna zamena za ozempik: Kineski naučnici kažu da je ključ u crevnoj mikrobioti
18.05.2025.•
0
Ozempik je postao sinonim za brzo mršavljenje i regulaciju šećera u krvi, ali naučnici sada istražuju da li priroda nudi slično rešenje.
Muškarci duplo češće umiru od sindroma slomljenog srca nego žene
18.05.2025.•
0
Svi smo svesni psihološkog bola slomljenog srca - bezbroj knjiga, pesama i filmova je napisano i snimljeno na tu temu, ali postoje i naučni dokazi da slomljeno srce može biti i fatalno.
Osam razloga zašto češće treba jesti pistaće
18.05.2025.•
1
Pistaći nisu samo ukusna grickalica, oni su prepuni vrednih hranjivih materija. Sadrže zdrave masnoće, proteine, vlakna i antioksidanse, a u njima se uživa već hiljadama godina.
VIDEO: Prvi put snimljeno kako nastaje srce
18.05.2025.•
0
Naučnici su prvi put uspeli da snime izvanredne time-lapse slike koje prikazuju trenutak u kom srce počinje da se formira.
Identifikovano 25 gena koji uzrokuju opsesivno-kompulsivni poremećaj
18.05.2025.•
0
Australijski naučnici su identifikovali 25 gena za koje veruju da uzrokuju opsesivno-kompulsivni poremećaj (OKP).
Plastika može poremetiti san na isti način kao i kofein: Pomera unutrašnji sat do 17 minuta
18.05.2025.•
1
Hemijske supstance u plastici koju koristimo svakodnevno mogu poremetiti prirodni 24-časovni ciklus spavanja i buđenja, kao i cirkadijalni ritam na način na koji to radi kafa.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar