Hemoterapija u trudnoći ne šteti zdravlju bebe

Trudnice koje imaju rak mogu ići na hemoterapiju bez bojazni da će to naštetiti njihovoj još nerođenoj deci, tvrdi se u novom istraživanju.
Trudnice koje imaju rak mogu ići na hemoterapiju bez bojazni da će to naštetiti njihovoj još nerođenoj deci, tvrdi se u novom istraživanju.

Istraživanje sugeriše da žene koje su podvrgnute tretmanu hemoterapije tokom trudnoće ne bi trebalo da rode decu koja imaju urođene mane ili neke druge zdravstvene probleme.

Stotine trudnica s dijagnozom raka svake godine su bile suočene sa odlukom šta napraviti, podvrgnuti se hemoterapiji ili na prvo mesto staviti bebu koju nose u stomaku. Neke od njih su čak donosile i drastične odluke, poput one da abortiraju, posebno u ranoj trudnoći, dok su se neke odlučivale na lečenje tek kada se beba rodi.

Međutim, naučnici u Nemačkoj kažu da nema potrebe za prekidanjem trudnoće, odlaganjem lečenja ili odlukom da koriste slabije lekove, jer postoji mala mogućnost da će beba biti ugrožena na bilo koji način.

U istraživanju u kojem je učestvovalo više od 400 žena iz cele Evrope, a kojima je bio dijagnosticiran rak dojke tokom trudnoće, gotovo pola njih je prošlo hemoterapiju dok im je beba bila u stomaku. Nakon toga je utvrđeno da bebe 197 žena iz ove grupe nisu pretrpele bilo kakvo oštećenje koje se može povezati sa lekovima protiv raka.

Ono što je takođe utvrđeno je to da su bebe čije su majke bile na hemoterapiji tokom trudnoće rođene sa manjom telesnom težinom, ali da nisu imale nikakve zdravstvene probleme, navodi magazin "The Lancet Oncology".

  • Đunta

    22.08.2012 06:46
    Da li znate šta je hemoterapija?
    Još će dokazati i da je lekovita!
  • ccc

    21.08.2012 08:41
    ... lepa vest u koju je tako teško poverovati!
  • 20.08.2012 13:07
    Jedna lepa vest.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?