Ako želite plastičnu operaciju, ovo treba da znate...

Estetska hirurgija sve je popularnija, ali postoje mnoge male tajne koje vam hirurg neće otkriti.
Estetska hirurgija sve je popularnija, ali postoje mnoge male tajne koje vam hirurg neće otkriti.

Vežbao sam ceo vikend kako bih naučio ovaj zahvat.

Stomatolozi, ginekolozi ili jedva obučeni tehničari u kozmetičkim salonima ovih dana nude anti-ejdž tretmane. Nije ni čudo: kozmetički tretmani su unosan posao. U prošloj godini je samo u Sjedinjenim Državama potrošeno na njih 11 milijardi dolara.

Estetski zahvati nisu atraktivan posao samo lekarima. Doktori iz samo četiri područja medicinskih specijalnosti - plastične hirurgije, dermatologije, otorinolaringologije i oftalmologije – mogu da izvode zahvate od minimalno invazivnih poput injekcije botoksom do komplikovanih poput zatezanja lica. Ti stručnjaci ulažu godine u obuci u kojoj savladavaju veštine jedinstvene za svaku disciplinu.

Osetićete manju nelagodu? Ne, pre jake bolove.

Postoji generalna percepcija da estetski zahvati bole manje nego obični, jer je reč o estetici i samostalnoj odluci na koju vas niko nije naterao. Ipak estetski hirurzi upozoravaju da je reč o pravim operacijama kao i da je bol veoma jak. Primera radi, kad je reč o uklanjanju sala iz stomaka, mnogi pacijenti ne znaju da je tretirano veliko područje od rebara do stidne kosti. Zatezanje stomaka uzrokuje veći bol od bilo kog postupka, jer je reč o velikim i dugim rezovima koji traže dugotrajno i opsežno oporavljanje mišića.

Pazite se jeftinijih ponuda.

Nije retkost da se za kozmetičke tretmane nude popusti kao da je reč o odeći, ali lekari upozoravaju da ne tražite jeftinije ponude čak ni kad je reč o sada jednostavnom zahvatu poput injekcije botoksa. Ne postoje dva hirurga koji imaju isti par ruku, iskustva i znanja. Komplikacije od loše izvedenog zahvata mogu varirati od kozmetičkih (na primer 'smrznutih' mišića lica) do onih s fatalnim posledicama, do infekcija i drugih komplikacija nakon operacije.

Dugoročne posledice? Nemam pojma.

Više od drugih stručnjaka, plastični hirurzi su pod stalnim pritiskom da se među sobom takmiče, pa često nude nove tehnologije. Lekari će ponekad rado isprobati nove tehnike pre nego što su jasni dugoročni efekti. Čak i kada postupak nije nov ili kontroverzan (poput pomlađivanja vagine), ne postoje informacije o dugoročnim efektima. Iako je internet prepun fotografija pre i posle zahvata, retke su one na kojima se vidi kako sve to izgleda više godina nakon operacije.


Odlično popravljam greške drugih hirurga.

Američke statistike potvrđuju da se od 2008. do 2012. povećao broj postupaka u kojima se popravljaju propusti ranijih operacija za čak 35 odsto. Najčešće se sprovodi revizija rinoplastike, složeniji postupak koji može da potraje i dva do tri puta duže od prve operacije i košta i do 100 odsto više. Američki dermatolozi kažu da poslednjih godina često i ispravljaju tuđe greške u zahvatima s laserima i injekcijama.

Vi izgledate lepo, ali vašem mužu bi dobro došao zahvat.

Muškarci obično dolaze na zahvat zatezanja kože lica sa 65 godina, a žene dolaze dobrih deset godina ranije, sa 55 godina. Taj trend objašnjava se rodnom razlikom u toleranciji prema borama. Iako muškarci čine samo devet odsto pacijenata u estetskim zahvatima, sve su više zainteresovani, pogotovo za minimalno invazivne zahvate poput botoksa.

Naravno, vratiću vam godine, ali sat i dalje otkucava.

To što ste zatezanje lica platili mnogo, ne znači da će vam trajati ceo život. Čak i najveštiji rad trajaće samo desetak godina. Neki zahvati se mogu obnoviti dodatnim  ubrizgavanjem ispod linija bora ili manjim operacijama zatezanja, a drugima treba ponavljanje istog postupka. Fejs-lift traje oko osam do 10 godina, ali rezultati zavise od stanja kože, nege, čuvanja od sunca i održavanja stabilne, zdrave težine. Zahvati na donjem delu lica stare brže nego oni na gornjem delu lica, jer donji deo ima više mesa i manje kostiju.

Bilo bi bolje da potrošite novac na dobrog terapeuta.

Estetska hirurgija vas ne čini ludim, ali istraživanja pokazuju da osobe koje su se podvrgle takvim operacijama imaju veću verovatnoću da pate od psihičkih problema. Nekoliko studija je utvrdilo da su žene koje su odlučile da stave implante bile izložene dva do tri puta većoj verovatnoći da počine samoubistvo nego demografski slična grupa žena bez kozmetičkih implantata. Dvadeset odsto pacijenata koji traže kozmetički tretmane uzimali su lekove za ublažavanje psihičkih problema poput depresije ili poremećaja raspoloženja. Dobar plastični hirurg potrudiće se da oceni motive pacijenta.

Oni koji najviše žele operacije - imaće najmanje koristi.

Većina ljudi se okreće estetskim zahvatima tek kada više ništa ne može da im pomogne kako bi se oslobodili problematičnog stomaka ili bora. Ipak, prljava mala tajna plastične hirurgije kaže da što vam je potrebniji zahvat, to ćete videti manje rezultate nego što očekujete.

Oni sa oštećenom kožom mogu očekivati ozbiljne komplikacije: koža koja se rastezala debljanjem pa je izgubila elastičnost, nakon liposukcije će visiti kao kecelja. Pušači imaju lošu cirkulaciju u epidermu pa će im se koža slabije oporavljati nakon operacije, što znači dug period ružnih ožiljaka i moguće dodatne operacije.

Ironično, oni kojima najmanje trebaju kozmetički tretmani - mlađe osobe u kasnim tridesetim ili četrdesetim - imaće najbolje rezultate. Ali još je važniji životni stil. Mnogi plastični hirurzi zaboravljaju da kažu koliko su zdravlje i dobar izgled povezani.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?