Ruski naučnici napravili proteze za kičmene pršljenove

Ruski naučnici u Sibiru stvorili su jedinstvene proteze za kičmene pršljenove - radi se o keramičkim protezama, koje su po svojoj građi identične koštanom tkivu.
Ruski naučnici u Sibiru stvorili su jedinstvene proteze za kičmene pršljenove - radi se o keramičkim protezama, koje su po svojoj građi identične koštanom tkivu.

Naučnici Tomskog univerziteta i Instituta za fiziku čvrstoće i poznavanje materijala napravili su implant koji urasta u koštano tkivo, a organizam pacijenta ga ne odbacuje.

Danas se u medicini uglavnom koriste metalne proteze koje ne odgovaraju u potpunosti ljudskom organizmu. Često nastaju komplikacije i upalni procesi koji zahtevaju dodatno lečenje i nove operacije. Ruski "nou-hau", kako se tvrdi u Tomsku, omogućava izbegavanje ovih neprijatnosti.

Nova, keramička proteza ima poroznu strukturu i faktore rasta koji poboljšavaju regeneraciju koštanog tkiva prilikom urastanja. Zahvaljujući tome što je prema građi bliska kostima, ona ne izaziva nikakve postoperacione komplikacije i infekcije, pa samim tim nema potrebe za operacijama radi vađenja implantanta ili njegove zamene.

Ove proteze pokrivaju se specijalnim lekarskim preparatima koji olakšavaju ugradnju u organizam.

Eksperimenti dokazuju efikasnost tehnologije, pa su najavljeni prvi prototipi "kejdževa" – veštačkih kičmenih pršljenova.

Ruski naučnici, za sada, nisu spremni da tačno kažu kad će se nove proteze pojaviti u redovnoj lekarskoj proceduri, ali ističu da će sva potrebna ispitivanja biti završena u najskorijoj budućnosti.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?