Antikorupcijske reforme ne idu po planu

Transparentnost Srbija saopštila je povodom godinu dana rada vlade da se antikorupcijske reforme ne odvijaju po obećanoj dimanici, a nekim važnim pitanjima za borbu protiv korupcije uopšte nije posvećeno dovoljno pažnje.

Transparentnost Srbija saopštila je povodom godinu dana rada vlade da se antikorupcijske reforme ne odvijaju po obećanoj dimanici, a nekim važnim pitanjima za borbu protiv korupcije uopšte nije posvećeno dovoljno pažnje.

 

Ta organizacija, koja je deo međunarodne mreže Transparency International, navodi da su u prvoj godini rada vlade nepotpuno obavljeni poslovi na borbi protiv korupcije. U pogledu donošenja propisa, u proteklih 12 meseci veliki deo planova koji su prethodno navedeni, bilo u ekspozeu premijera ili u Akcionom planu za sprovođenje antikorupcijske strategije, ostao je neispunjen.

Tako i pored isteka rokova iz Akcionog plana još nisu poboljšani Zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije i Zakon o finansiranju političkih aktivnosti, a za Zakon o lobiranju nije objavljen ni nacrt. S druge strane, pozitivna je činjenica da je usvojen prvi Zakon o zaštiti uzbunjivača, čija primena počinje u junu ove godine, iako u njemu nisu otklonjene brojne manjkavosti na koje je Transparentnost Srbija ukazivala tokom javne rasprave, kažu u toj organizaciji.

Kako je navedeno, korisni efekti mogu se očekivati i od primene novih medijskih propisa, mada je i tu dosta problema ostalo nerešeno.

"Na žalost, u pripremi većine zakona nije ostvareno sledeće obećanje iz ekspozea premijera: "omogućićemo privredi, civilnom društvu i drugim zainteresovanim stranama da učestvuju u svim fazama pravnih akata, od koncepta zakona do predloga, uključujući i pripremu podzakonskih akata". Pravila o javnim raspravama nisu poboljšana, tako da obuhvate koncept zakona i podzakonske akte", navode u Transparentnosti Srbije.

Godinu dana kasnije, kako se navodi, predstavljen je Nacrt Strategije finansijskih istraga koji pominje "udarne grupe" za ispitivanje krupnijih korupcionaških predmeta, ali i dalje bez preciziranja zakonskih osnova za formiranje ovih tela.

U međuvremenu, tokom prošle godine objavljeno je da su prestale da rade ranije formirane "radne grupe" za ispitivanje 24 privatizacije, to jest, slučajeva na koje je pre 2012. ukazivao vladin Savet za borbu protiv korupcije. Još nema sveobuhvatnih podataka o tome šta je utvrđeno u vezi sa tim izveštajima, niti informacija na osnovu kojih bi se moglo zaključiti da je vlada počela da sistemski razmatra izveštaje Saveta objavljene nakon 2012. godine.

Transparentnost Srbije navodi i da je tokom prethodnih godinu dana nastavljena loša i nelogična praksa zaključivanja ugovora sa investitorima za velike infrastrukturne projekte na osnovu međudržavnih sporazuma, pri čemu se isključuje primena domaćih pravila o nadmetanju, analizi opravdanosti i nadzoru, na primer Zakon o javnim nabavkama i Zakon o javno-privatnom partnerstvu.

  • 28.04.2015 15:36
    Sto da kvare
  • ugor

    28.04.2015 12:50
    Vrana vrani oči ne vadi!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo novinar Bojan Tončić

U Beogradu je u 57. godini, nakon duge bolesti, preminuo novinar Bojan Tončić, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Uhapšen zbog pokušaja ubistva u Mirijevu

Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, uhapsila M. P. (41) zbog sumnje na pokušaj ubistva, saopštili su danas iz Ministarstva unutrašnjih poslova.