Deca u Srbiji piju previše antibiotika

Najprepisivaniji lekovi deci, u poslednje tri godine, bili su antibiotici, a najnovija istraživanja su pokazala da su najčešće korišćeni kod zapaljenja srednjeg uha, sinuzitisa, upala grla, akutnog bronhitisa, kao i da čak 50 odsto tih antibiotika nije bilo neophodno u terapiji.
Najprepisivaniji lekovi deci, u poslednje tri godine, bili su antibiotici, a najnovija istraživanja su pokazala da su najčešće korišćeni kod zapaljenja srednjeg uha, sinuzitisa, upala grla, akutnog bronhitisa, kao i da čak 50 odsto tih antibiotika nije bilo neophodno u terapiji.

"Ovakav vid zloupotrebe antibiotika, kao i često propisivanje antibiotika širokog spektra dovodi do pojave bakterijske rezistencije, koji nije samo problem u Srbiji, već je globalni problem", rekla je Bojana Božić iz Instituta za farmakologiju.

Ona je rekla da se Srbija, u odnosu na evropske zemlje, po propisivanju antibiotika nalazi na ubedljivo prvom mestu.

Stopa prepisanih antibiotika (godišnje na 1.000 mališana) u 2013. godini bila 1.365, dok je, recimo, Holandije stopa bila 282, Švedskoj 353, Danskoj 385, Velikoj Britaniji 511, Estoniji 616, Irskoj 621, Nemačkoj 695, Italiji 1.151.

Božić kaže da je našoj populaciji najviše prepisanih antibiotika bilo za uzrast od dva do 23 meseca starosti, da je najčešće prepisivan antibiotik bio amoksicilin - u 33 odsto slučajeva.

"Svako drugo dete u Srbiji je primilo makar jedan antibiotik tokom godine, dok je svako peto primilo tri ili više antibiotika", naglašava dr Božić i dodaje da se povećano prepisivanje antibiotika zapaža tokom zimskih dana od oktobra do marta kada su u porastu virusne infekcije što je još jedan pokazatelje neracionalne primene antibiotika.

Najčešći indikacije za terapiju antibioticima kod dece bili su akutno zapaljenje krajnika, zapaljenje srednjeg uva, akutni bronhitis, pojašnjava ona i dodaje da se prema poslednjim smernicama "Nacionalnog vodiča upotrebe antibiotika" ta vrsta terapije ne savetuje u slučaju akutnog bronhitisa i tonzilofaringitisa.

Autorka istraživanja je dodala da posebno zabrinjava česta upotreba antibiotika - hinolona za decu od rodenja do navršenog prvog meseca, s obzirom na to, kako kaže, da se zna da hinoloni mogu dovesti do oštećenja hrskavice i zglobova i jedina opravdana indikacija za prepisivanje su životno ugrožavajuća stanja.

Božić naglašava da bi bolje praćenje smernica predloženih od Evropskog nadzora za antibiotsku potrošnju i postojanje Protokola posebno kreiranog za pedijatrijsku populaciju doprinelo znatno racionalnijoj propisivačkoj praksi.

  • ns posmatrac

    27.11.2014 16:03
    Antibiotic
    Pa nemozemo se mi uporedjivati sa razvijenim zemljama obzirom da ovde roditelji nesmeju da izostaju sa posla a nemaju sredstava da plate datilje i onda vode i bolesnu decu u vritice. Kao rezultat imamo sredimu kojima borave dece sa razlicitim vrstama boleti.

    Deca su konstatno bolesna jer cim malo prizdrave ponovo se vracaju u kolektiv i to je zacarni krug.
  • 27.11.2014 15:53
    Ne lažite više. Deca u Srbiji su teški bolesnici. Šta treba? Da umiru zbog nečije obesti? Zbog adekvatnog čuvanja zdravlja od lošeg uticaja lekova, mnoga od njih postala su hronični bolesnici.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija