Državne plate četiri puta veće nego kod privatnika

Sat radnog vremena u javnim preduzećima u Srbiji se plaća gotovo četiri puta više - 809 dinara - nego u privatnom sektoru, u kojem je radni sat 226 dinara.
Sat radnog vremena u javnim preduzećima u Srbiji se plaća gotovo četiri puta više - 809 dinara - nego u privatnom sektoru, u kojem je radni sat 226 dinara.

"Kada podelite primanja sa satom vidite da se sat u javnom sektoru naplaćuje 809 dinara, a u privatnom 226 dinara",  rekla je savetnica Ekonomskog instituta Svetlana Kisić na Kopaonik biznis forumu na panelu o reformi državne uprave i javnog sektora.

Ona je rekla da je istraživanje pokazalo da zaposleni u privatnom sektoru dnevno rade u proseku 7,18 sati, a u javnim preduzećima 3,45 sati.

Prema njenim rečima, javna preduzeća imaju veće plate i od ostatka javnog sektora, a najveća primanja imaju zaposleni u Koridorima Srbije.

Javna preduzeća duguju 11 milijardi evra

Oko 740 javnih preduzeća u Srbiji ukupno je zaduženo za oko 11 milijardi evra, što je znak da ta preduzeća treba hitno reformisati. Kisić je navela da zaduženost javnih preduzeća čini 17 odsto od ukupne zaduženosti srpske privrede.

Javna preduzeća su u 2013. napravila gubitak od 51 milijarde dinara. Kisić je dodala da javna preduzeća obuhvataju značajan deo srpske privrede, precizirajući da samo 17 velikih državnih preduzeća angažuje više od 19 odsto aktive srpske privrede i zapošljava oko 10 odsto ukupno zaposlenih.

Kisić je istakla da su javna preduzeća generator nelikvidnosti i navela, kao primer, da "Železnice Srbije" trećinu svojih troškova ne mogu da pokriju iz svojih prihoda, kao i da "GSP Beograd" ne može iz prihoda da pokrije plate zaposlenih.

Prema njenim rečima, skoro sva javna preduzeća opterećuje neprofesionalni menadžment, visoki troškovi i neefikasan rad zbog prekobrojnog broja radnika.

  • 01.04.2015 11:48
    privatni sektor i zaposleni u njemu
    jeli moguce naci na bilo kom sajtu u srbiji od
    zvanicnih vlasti kakva to prava ima radnik u
    privatnom sektoru i dali to u ovoj drzavi ikoga intertesuje.Potpises ugovor koji nedobijes,ako nepotpises dobijes otkaz,dobijes otkaz iako i dalje radis.Imali iko u ovoj srbiji da ga to interesuje ili se samo mlati prazna slama i baca narodu prasina u oci.
  • 05.03.2015 12:02
    Pitanje za Vučića
    Ja bi voleo da pitam Vučića, zašto ovo dozvoljava? Zašto ne stavi plate u EPS-u u državne proseke, a viška pare od silnih dizanja cene struje kada već toliko dižu, da preusmere u plate doktora da ne bi napuštali Srbiju pa da ostanemo bez lekarskih usluga, da usmere u plate prosvetara koji su odgovorni za obrazovanje naše dece? Ovo što što se radi u EPS-u je otimačina i kriminal, i Vučić bi trebao da odogovara za ovo.
  • Preduzetnik

    05.03.2015 09:11
    @Preduzetnik, Radim Sam
    Potpuna podrška!!! U Vladi i javnim preduzećima ''rade'' klasični paraziti! I baš bi me interesovalo odakle bi dobijali plate kad bi privatni sektor prestao sa plaćanjem ogromnih dadžbina.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija