Nenaplativo 440 milijardi poreskog duga

Ukupan dug državi za neplaćene poreze i doprinose iznosi 670 milijardi dinara, od čega je trenutno naplativo 34 odsto, pišu "Večernje novosti".
Ukupan dug državi za neplaćene poreze i doprinose iznosi 670 milijardi dinara, od čega je trenutno naplativo 34 odsto, pišu "Večernje novosti".

Kako je listu potvrđeno u Poreskoj upravi Srbije, čak 441,5 milijardi dinara poreskog duga trenutno ne može da se naplati iz raznih razloga: ili je reč o dužnicima u restrukturiranju, stečaju, likvidaciji, "peračima" i "fantomima", ili je reč o onima koji zvanično više ne postoje jer su izbrisani iz registra.

"Najveći dugovi su u stečaju, čak 260,3 milijarde dinara, i shodno zakonskim propisima, ti dugovi se ne mogu naplaćivati dok stečaj traje", ističu sagovornici "Novosti".

Takođe, prema zakonu o privatizaciji, ne može da se provodi prinudna naplata ni za preduzeća u restruktururanju uopšte, a za preduzeća u priivatizaciji za dug koji je nastao 31. decembra 2007. godine.

U Poreskoj upravi dodaju da postoji i veliki broj preduzeća koja su ugašena u automatskom stečaju, dok je iza njih ostao dug od 53,3 milijardi dinara. Ovaj dug poreznici nikada neće naplatiti, jer je reč o ugašenim firmama, ovi obveznici više ne postoje, niti ima imovine nad kojom može da se sprovede prinudna naplata.

Najviše, na ime neplaćenih poreza, duguju preduzeća - čak 451,8 milijardi, što je 67 odsto ukupnog duga.

Na drugom mestu su poljoprivrednici, na neplaćenih 140 milijardi. Slede preduzetnici sa nepune 52 milijarde i, konačno, građani sa dugom od 25,7 milijardi dinara.

"Na osnovu podataka o izvršenim poreskim kontrolama, ne može se izvući zaključak da određene 'vrste' poreskih obveznika izbegavaju plaćanje poreza više od drugih - ukazuju u Poreskoj upravi. Svakako da postoje određene vrste delatnosti u kojima, u vezi sa načinom poslovanja, postoji veći rizik za izbegavanje plaćanja poreza. To su sve delatnosti u kojima je u opticaju gotov novac, kao što su građevinska, zatim, trgovina, usluge i drugo. Međutim, to ne znači da su svi, pa čak ni većina poreskih obveznika u toj ravni delatnosti, rizični sa stanovišta poštovanja poreskih propisa".

"Novosti" takođe pišu da, s obzirom da je porez na dodatu vrednost opšti porez na potrošnju, koji je najprisutniji u poslovnim transakcijama poreskih obveznika, u toj oblasti je najprisutnije izbegavanje servisiranja obaveza.

"Modaliteti izbegavanja plaćanja PDV-a su brojni, a svode se na neprijavljivanje prometa, u pogledu obaveze zaračunavanja poreza ili na prikazivanje prometa koji nije ostvaren, kada se radi o korišćenju prava na odbitak prethodnog poreza", ukazuju u poreskoj Upravi.

  • darkop@ns

    04.08.2014 17:16
    Тржишна вредност имовине...
    Када ти надомак Новог Сада за кућу са високим поткровљем, површине 120 квадрата, дају процену тржишне вредности (тј. ту вредност утврде градском одлуком) на 360.000 ЕВРА (а она не може да се прода ни за 60.000 ЕВРА), запиташ се:
    Колика средства би добио да направиш исту такву кућу, да ова којим случајем, не дај Боже, страда у поплави или земљотресу???

    И кад у градској пореској управи питаш зашто је толика "тржишна" вредност куће, а према томе и висина пореза, они кажу да је оно што је битно за плаћање пореза уствари основица за обрачун висине пореза, а не тржишна вредност куће (а она је 50.000 ЕВРА, што можда и одговара реалној вредности куће).

    АЛИ УПРАВО ТА ОСНОВИЦА ТРЕБА ДА СЕ ИЗРАЧУНА ИЗ РЕАЛНЕ ТРЖИШНЕ ВРЕДНОСТИ НЕКРЕТНИНЕ, која није 360.000 ЕВРА, него тек 50.000!!!

    Да не помињем да некретнине од 2008. године на тржишту стално губе на вредности, једино је вредност некретнине у пореском решењу константна...
  • vreme je

    20.07.2014 18:10
    Samo da pojasnim prethodno saopštenje preko gospodarovog medija:

    http://www.kurir-info.rs/vesti/biznis/bruka-i-sramota-tajkuni-idu-u-stecaj-da-ne-bi-platili-porez-drzavi-clanak-1469475

    http://www.kurir-info.rs/vesti/biznis/evo-kako-napuniti-budzet-drzava-prasta-400-miliona-evra-poreza-clanak-1467495

    Zar nam još uvek nije jasno!? Šta se čeka?
    VREME JE!
  • Nebitna

    20.07.2014 13:28
    Moram da platim porez zbog otpremnine - puno godina staža, ali penzija NEDOSTIŽNA! Nemam drugih prihoda, podstanar sam (davala sam i posle zemljotresa, i pisle ratova, i posle poplava - sad ONI meni izdaju stanove !) Otpremnina manja od godišnje plate, ali ukupna primanja za koji dinar ulaze u obavezu plaćanja poreza. Meni neće oprostiti, a ja sam sada socijalni slučaj, za koji država nema program! Naravno da sam na birou (nisu mu oni našli posao ni posle diplomiranja) i to samo zbog socijalnog (o čekanju u socijalnom za overu knjižica ove kategorije - ne bih ovog puta). I naravno da radim sve i svašta, ne čekam da mi neko pokloni nešto, ili "Bog pomogne".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo novinar Bojan Tončić

U Beogradu je u 57. godini, nakon duge bolesti, preminuo novinar Bojan Tončić, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Uhapšen zbog pokušaja ubistva u Mirijevu

Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, uhapsila M. P. (41) zbog sumnje na pokušaj ubistva, saopštili su danas iz Ministarstva unutrašnjih poslova.