U Srbiji nema podsticaja za porodične firme

U Srbiji nema posebnih podsticaja za poslovanje malih i srednjih preduzeća, iako su najdominantniji oblik preduzetništva u zemljama u tranziciji.
U Srbiji nema posebnih podsticaja za poslovanje malih i srednjih preduzeća, iako su najdominantniji oblik preduzetništva u zemljama u tranziciji.

Ona čine 70 odsto ukupnog broja kompanija u svetu i otvaraju tri četvrtine novih radnih mesta.

Prema podacima Evropske komisije, 75 odsto privatnih firmi u Hrvatskoj su porodične, a 50 odsto radno sposobnog stanovništva zaposleno je u takvim firmama. Nemaju beneficija, mada se razgovara o tome da se zapošljavanje članova domaćinstva tretira kao 'start ap', pa da doprinosi na plate i poreze budu manji.

"Između tri do pet hiljada evra je bio temeljni kapital. Sad su omogućili da se to radi za 100 do 150 evra registracije, s tim da ste obavezni da se u dve do tri godine dokapitalizuje puna vrednost kompanije, što je naravno za mlade ljude izvrsna stvar", kaže Natalija Pekić, ekonomista iz Hrvatske.

Fijat, Henkel, Ikea - takođe su porodična preduzeća koja su profesionalizovala upravu, postala multinacionalna i zapošljavaju na hiljade ljudi. Za uspeh, ipak, nije dovoljan samo trud, nego i poznavanje psihologije, ekonomije, pravnih i poreskih propisa. "U regionu jako fali znanja i tu bi mogla država napraviti nešto, recimo podsticati neku obuku konsultanata, neku edukaciju da napravimo neke ekipe profesionalaca koje će sutra biti u stanju da pomognu tim preduzećima", smatra profesor Jaka Radnjal iz Slovenije.

U pojedinim zemljama, prelazak vlasništva sa roditelja na decu država oporezuje i do 50 odsto, zbog čega se naslednici često odluče da prodaju preduzeće. Osnivači uglavnom ne žele da porodični posao predaju drugome i čim njih nestane rast takvog preduzeća se zaustavlja. Rešenje za stručnjake je zapošljavanje menadžera, što bi perspektivnim firmama obezbedilo dalji rast i povećanje broja zaposlenih.

  • dodo

    19.04.2014 09:15
    miroslav i sin marko mišković imaju porodični biznis pa ih proganjaju vlasti...
  • pawlle

    18.04.2014 14:06
    u srbiji nema nista za porodicu sve je sjebano
  • Krcko

    18.04.2014 12:34
    Privatnik
    Imati porodicni biznis je mnogo teze nego raditi u JP na primer. U JP, kakva takva plata ali se niti puno radi, ni puno odrice. Tu je i radno vreme 8 sati, godisnji odmori, placena bolovanja i sve ostalo, dok u privatnom biznisu toga ustvari nema. Opustenost i nemaru nema mesta jer se veoma brzo vracaju u glavu. Na poslu si i kad spavas, da ne spominjemo stalno ukljucen mobilni cak i vikendom i nocu.

    Ali da, tu je i drzava koja uz pomoc svojih "sokolova" redovno posecuje privatnike i uzima reket na sve moguce nacine. Pogotovo ako ne dajete "za stranku" ili "za zastitu". E, onda ste ga nagrabusili!

    Kad radis za platu, svega toga nema... ima samo kukanja, koje je postalo opstenarodni folklor, vrsta dnevne zabave.

    Pa ko sta voli...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija