U porodičnom nasilju ove godine stradalo 20 žena

Od početka godine 20 žena stradalo je u porodičnom nasilju, a stupanjem na snagu Istambulske konvencije, Srbija mora žešće da se suprotstavi nasilju u porodici.
Od početka godine 20 žena stradalo je u porodičnom nasilju, a stupanjem na snagu Istambulske konvencije, Srbija mora žešće da se suprotstavi nasilju u porodici.

 

Statistika pokazuje da su psihološko i fizičko nasilje i dalje dominantni oblici agresije prema ženama, a najnesigurnije mesto za njih je upravo njihov dom. Sve ubijene su poznavale počinioca, koji je najčešće bio njihov suprug, partner ili brat. Raspon žrtava kreće se od 25 do 65 godina starosti, mada je zabeležen i niz ubistava starica.

Koliko je nasilje nad ženama rasprostranjeno pokazuje podatak da je samo prošle godine 440 žena potražilo pomoć u Autonomnom ženskom centru, od kojih je njih 370 to uradilo prvi put. Osim toga, SOS telefon za žrtve nasilja pružio je 1.600 info usluga.

Njihovi podaci pokazuju da svaka četvrta žena prijavi nadležnim organima nasilje pre ubistva. Međutim, zaštita očigledno izostaje, a za njihovu smrt, osim direktnih počinioca, niko do sada nije odgovarao. Za godinu dana, Autonomni ženski centar je u preko 3.000 slučajeva pomagao ženama da sastave i podnesu žalbe i prijave, kako protiv počinioca, tako i protiv nadležnih institucija koje za slučajeve znaju, ali ne postupaju po njima.

Da Srbija nije usamljen slučaj kada je u pitanju zakazivanje u radu institucija, pokazao je skup organizovan nedavno od strane Saveta Evrope, italijanskog ministarstva spoljnih poslova i Veća poslanika. Po rečima srpske predstavnice Elvire Kovač, podaci tamo izneti pokazuju da većina zlostavljnih žena ne mogu da se oslone na socijalne radnike ni policiju jer "ako ne teče krv, oni ništa ne mogu da urade".

"Tužilaštvo je ovde od ključnog značaja jer se mora stati na kraj nekažnjavanju. Svi treba da se uključimo u prepoznavanje nasilja nad ženama, jer je ono svugde oko nas i svako je odgovoran da to nasilje prijavi", kaže Kovač.

  • 20.10.2014 08:10
    Misliti na vreme
    Žene, umesto da nekritički slave rođenje sinova, treba da ih vaspitaju da budu vredni, odgovorni i dobri ljudi. U suprotnom će imati posla sa dezorjentisanim i nesrećnim osobama, koje mlate koga stignu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija