Hrkanje opasnije od pušenja i gojaznosti

Ako ste pomislili da je hrkanje vašeg partnera samo iritantan zvuk zbog kog u gluvo doba noći želite da ga izbacite iz sobe, imajte u vidu da on zbog toga može imati ozbiljnih zdravstvenih problema.
Ako ste pomislili da je hrkanje vašeg partnera samo iritantan zvuk zbog kog u gluvo doba noći želite da ga izbacite iz sobe, imajte u vidu da on zbog toga može imati ozbiljnih zdravstvenih problema.

Prema mišljenju stručnjaka, hrkanje može predstavljate veći problem od pušenja i gojaznosti.

Američki istraživači sa Univerziteta u Detroitu otkrili su da su hrkači skloniji nepravilnostima i zadebljanju karotidne arterije koja mozak snabdeva kiseonikom, što može dovesti do moždanog ili srčanog udara!

“Naša studija je samo jedan od dokaza da hrkanje ne mora biti bezopasno kao što se ranije mislilo. Umesto izbacivanja partnera koji hrče iz sobe ili neprospavanih noći, potražite zdravstvenu pomoć”, objasnio je dr Robert Dib iz Bolnice Henri Ford, koji je predvodio istraživanje.

Njegov tim je proučavao 54 osobe starosti između 18 i 50 godina. Stručnjaci su izmerili njihove karotidne arterije ultrazvukom i zaključili da su unutrašnji zidovi njihovih arterija znatno deblje.

Prema mišljenju naučnika, zadubljenje arterije nastaje zbog neprekidnih vibracija koje se stvaraju hrkanjem, što na kraju završi upalom.

Sledeći korak američkih stručnjaka biće sprovođenje većeg istraživanja i potvrđivanje rezultata na većem uzorku.

  • Sedam

    06.02.2013 11:24
    Zabraniti hrkanje na radnom mestu i u restoranima, naročito na večeri sa suprugom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?