VIDEO: Najbrži avion na svetu nije na nebu, već u muzeju

Avion SR-71 bio je tri puta brži od zvuka, a ipak je otišao u "penziju".

Budući da je mogao da postigne brzinu veću od 3.2 maha (oko 3500 km/h), Lockheed SR-71 Blackbird ili Crna Ptica je definitivno bio i ostao najbrži ikada proizvedeni avion.

Iako njegove neverovatne mogućnosti nikada nisu dosegnute, SR-71 otišao je u penziju sa završetkom Hladnog rata. Crna Ptica je povučena iz upotrebe 1990. godine, neposredno pre pada Sovjetskog Saveza.

Na insistiranje američkog kongresa, tri letelice su vraćene u akciju u periodu između 1995. i 1998. godine, a NASA ih je koristila u naučne svrhe sve do 1999. godine. Ovaj izviđački avion povučen je na kraju iz upotrebe bez prikladne zamene.

Glavni razlog za to je bila previsoka cena operacija. Američke vazdušne snage su, osim toga, sumnjale da SR-71 neće moći da se nosi sa novim sovjetskim (kasnije ruskim) PVO sistemima i presretačima kao što su to mogli novi modeli. Upravo zato su se naknadno protivili inicijativi kongresa da se avion vrati u upotrebu.

Prema navodima američkih vazdušnih snaga, troškovi SR-71 iznosili su oko 200.000 dolara po satu leta. Takođe, cena održavanja ove letelice je premašila sva očekivanja, a kad se tome doda logistička podrška, tačnije punjenje gorivom tokom leta (što je koštalo dodatnih 18.000 dolara po satu), cena je bila neprihvatljiva.

Budući da se Hladni rat bližio kraju, troškovi više nisu mogli da se opravdaju, pa je na kraju najbrži avion završio u muzeju.

Autor: 021

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija