Pomeranje kazaljki 27. oktobra

Letnje računanje vremena završava se u nedelju, 27. oktobra, u tri sata ujutru, kada kazaljke na časovnicima treba pomeriti za jedan sat unazad, odnosno sa tri na dva sata ujutru, saopštila je danas Direkcija za mere i dragocene metale.
Letnje računanje vremena završava se u nedelju, 27. oktobra, u tri sata ujutru, kada kazaljke na časovnicima treba pomeriti za jedan sat unazad, odnosno sa tri na dva sata ujutru, saopštila je danas Direkcija za mere i dragocene metale.

Letnje računanje vremena u Srbiji počinje u poslednjoj nedelji marta, a završava se poslednje sedmice oktobra, na osnovu Zakona o računanju vremena. Ovakvo računanje vremena, čiji je cilj uglavnom ušteda električne energije, kod nas prvi put je uvedeno 27. marta 1983. godine.

Od 1995. godine kazaljke na satovima su pomerane u poslednjoj sedmici septembra, na osnovu odluka koje je donosila vlada, a 2006. godine je donet novi zakon u toj oblasti i računanje vremena usklađeno je s Evropskom unijom.

"Službeno vreme" u svetu pomera se unapred u poznu zimu ili rano proleće, a vraća unazad u jesen, najčešće za jedan sat, ali tačan broj sati i datumi izmena određuju se na lokalnom nivou i podložni su promenama.

Pomeranje kazaljki u zapadnoj Evropi uvedeno je početkom 1970-ih godina, uz obrazloženje da se time "produžava" dan, omogućuju uštede u potrošnji električne energije, povećava produktivnost, poboljšava prilagođavanje ljudi i radni dan čini efikasnijim.

Sve evropske zemlje koriste letnje vreme, a datum pomeranja kazaljki različit je od države do države, tako da na severnoj hemisferi letnje vreme počinje poslednje nedelje marta ili prve sedmice u aprilu.

Pomeranje vremena se u većini slučajeva obavlja u noći između subote i nedelje, da ne bi uzrokovalo veće probleme za radno stanovništvo.

Island je jedina evropska zemlja koja nije uvela zimsko i letnje računanje vremena.

Pojedini astronomi su, međutim, protiv pomeranja kazaljki i veštačkog "produženja" dana, jer smatraju da prirodu ne treba "mučiti", makar se to pravdalo i ekonomskom računicom.

  • Baltazar

    15.10.2013 19:29
    Smrt za metabolizam
    Pomeranje vremena je nezdravo - remeti ritam. Nisam siguran koliku uštedu zaista pravi.
  • rujna Zora

    15.10.2013 19:13
    povećava produktivnost, poboljšava prilagođavanje
    ja ne znam kako ostali, ali mi svake godine prilagodjavanje traje po 3-4 meseca i taman kada se naviknem da ustajem u „6”, a oni vraćaju na staro, pa se budim u 5 i hvatam zjale do 6
  • 021

    15.10.2013 13:54
    021
    Mi smo u pogresnoj vremenskoj zoni. Treba da smo u istoj vremenskoj zoni ko i Grcka, to je cinjenica.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija