Zašto građevine iz perioda Starog Rima opstaju i danas?

Građevine iz perioda Starog Rima opastaju širom sveta duže od 1.500 godina iako su izložene najrazličitijim vremenskim uslovima i spoljnim uticajima, piše Gardijan.
Zašto građevine iz perioda Starog Rima opstaju i danas?
Foto: Pixabay
Naučnici su konačno uspeli da otkriju u čemu je tajna njihove snage i izdržljivosti.
 
Rimske građevine pravljene su od betona koji je bio mešavina vulkanskog pepela, kalcijum-oksida, morske vode i vulkanskog kamenja. U poređenju sa modernim betonom, ovaj antički je vremenom postajao sve jači pa su građevine ostale na svom mestu i posle čitavog milenijuma.
 
Naučnici kažu da je tajna rimskog betona u morskoj vodi koja reaguje sa vulkanskim matarijalom u cementu i stvara jedinjenja novih minerala koja ojačavaju beton.
 
"Oni su uložili ogromnu količinu rada da bi razvili ovo. Bili su veoma, veoma inteligentni ljudi", rekla je Mari Džekson, geolog na Univerzitetu Juta i koautorka studije o rimskim građevinama.
 
Ona tvrdi da su Rimljani bili svesni vrlina svog betona, a Plinije je pisao da su njihove građevine otporne na talase i iz dana u dan snažnije. Pored toga, promene u sastavu minerala, koje su se vremenom dešavale u rimskom betonu, dovodile su do toga da pukotine ne mogu da se šire kroz materijal. S druge strane, moderni beton ne može da se menja pošto se jednom stvrdne, što znači da svaka reakcija unutar materijala može da izazove štetu.
 
Ovo otkriće otvara potpuno nove perspektive u pravljenju betona. Ono što smatramo korozivnim procesima zapravo može da ima ekstremno korisne efekte, rekla je Džekson.
  • Arhitektura

    05.07.2017 13:40
    Na pitanje - šta je arhitektura, neko pametan je odgovorio: - arhitektura je ono posle čega ostaju lepe ruševine, a ne gomila šuta.

    A gde smo mi tu?
  • lala

    05.07.2017 12:52
    crnjak
    Nisu imali Velju da kraducka, ovi nasi nisu u stanju ni asfalt da naprave po standardu kamoli nesto ozbiljnije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti

Egiptu vraćena ukradena statua Ramzesa II

Statua stara 3.400 godina koja prikazuje glavu Ramzesa II, vraćena je iz Švajcarske u Egipat, nakon što je ukradena i prokrijumčarena iz zemlje pre više od tri decenije.

Mesec će dobiti svoju vremensku zonu

Bela kuća objavila je memorandum u kojem traži od američke svemirske agencije NASA da uspostavi novi standard za lunarne vremenske prilike do 2026. godine.