Žitarice, jogurt i sosevi mogu da imaju dosta šećera

Žitarice za doručak nekih proizvođača koje se reklamiraju kao izrazito zdrav doručak za decu i odrasle, često su, poput jogurta i gotovih soseva prave šećerne "bombe", pa naučnici preporučuju pažljivo čitanje sastojaka na njihovim etiketama.
Žitarice, jogurt i sosevi mogu da imaju dosta šećera
Foto: Pixabay
Nemačka firma Stiftung Warentest koja se bavi testiranjem proizvoda po narudžbini i za dobrobit kupaca, nedavno je objavila rezultate istraživanja o sadržaju šećera u raznim proizvodima koji se nude na policama trgovina. 
 
Kutija sa žitaricama jednog od proizvođača koju su nasumično odabrali sadržavala je 43 posto dodatnog šećera, što znači da se u obroku od otprilike 60 grama žitarica nalazio ekvivalent sadržaju osam kockica šećera. 
 
Najbolja alternativa su domaći musli koji se mogu napraviti od zobenih pahuljica i naseckanog sušenog voća, koje sadrži puno zdraviju vrstu voćnog šećera. 
 
I mlečni proizvodi, kao što je jogurt mogu da sadrže dodatnu količinu šećera. Nemačka firma testirala je 15 proizvoda. Ustanovljeno je da je u nekima među njima količina šećera ekvivalentna četiri kockice po plastičnoj čaši, koja prosečno sadrži 2,5 decilitra jogurta. Pritom nisu računali na šećer koji se prirodno nalazi u mleku i u voću koje se u njega dodaje. 
 
Ukoliko vodite računa o svojoj prehrani, morate pripaziti i na gotove soseve koji se nude u radnjama. Nemačka firma testirala je soseve za meso na roštilju koji su sadržavali čak tri kockice šećera po jednoj kašici sosa. Neke vrste kečapa sadržavale su kockicu i po šećera po kašici.
 
Ako niste u mogućnosti sami da pripremite sos za roštilj, pokušajte da smanjite količinu koju konzumirate. Iz nemačkog Stiftung Warentesta preporučuju da soseve razredite prirodnim jogurtom ili koncentratom od paradajza. 
 
Prva posledica konzumiranja ovakve vrste namirnica je prekomerna telesna težina. 
 
Da bi se organizam izborio sa šećerom, pankreas izlučuje puno insulina čiji je zadatak da šećer iz krvi prebaci u ćelije. Ukoliko se unosi veća količina šećera, insulin u krvi stalno je povišen, što vodi u gojaznost i oboljevanje od šećerne bolesti, ali i od kardiovaskularnih oboljenja.
 
Skriveni šećeri nalaze se i u pakovanjima zdrave hrane koja, ironično, ima malo kalorija, ali puno šećera.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće

VIDEO: Spljošteni kroasani novi hit

Kroasani su, zbog svoje hrskavosti i prozračne teksture mnogima omiljena peciva. Zato se ljubiteljima kroasana možda neće svideti to da su najnoviji hit kroasani koji se pre pečenja - spljošte.