Radnici firmi u restrukturiranju strepe za otpremnine

Dugogodišnje gubitaše, firme u restrukturiranju, svega tri nedelje dele od momenta kada će biti prepušteni na milost i nemilost poverilaca, što navodi radnike da se pitaju šta će biti sa očekivanim otpremninama.
Dugogodišnje gubitaše, firme u restrukturiranju, svega tri nedelje dele od momenta kada će biti prepušteni na milost i nemilost poverilaca.

Zaštita države od prinudne naplate "pada" 31. maja, a u najboljem slučaju priveligije će se produžiti za najviše 17 preduzeća. Najmanje 20.000 zaposlenih u preostalih 80 preduzeća, međutim, već prvih dana juna može da se nada radnoj knjižici. Direktori firmi, pa ni sindikalni lideri, još ne znaju hoće li im država isplatiti otpremnine.

U Ministarstvu privrede tvrde da i njima sleduje naknada od 200 evra po godini staža.

Predsednik Samostalnog sindikata Srbije, Ljubisav Orbović, veruje da država neće "dići ruke" od ovih ljudi. Smatra i da ne postoji nijedan razlog zašto bi oni bili kažnjeni u odnosu na radnike koji su ranije otišli iz preduzeća uz socijalni program.

"Za 19. maj je zakazana sednica Socijalno-ekonomskog saveta i očekujemo da će predstavnici Vlade Srbije tada otkloniti svaku nedoumicu u vezi sa preduzećima u restrukturiranju. Tada ćemo saznati kojih 17 firmi će ostati zaštićeno od poverilaca, ali i koja je sudbina radnika iz preostalih preduzeća. Pošto trenutno ne znamo koga će država štititi, ne znamo ni koliko radnika bi moglo da ostane bez posla. Licitira se sa brojkom od 20.000, ali bi moglo da ih bude i više", kaže Orbović.

Rasplet željno iščekuju i u preduzećima. Niko se ne miri sa stečajem i rasprodajom imovine koja ne može ni izbliza da izmiri dugove. Tako se u pribojskoj Fabrici sedišta nadaju da će do kraja meseca ući u privatizaciju.

"Za nas su zainteresovana dva potencijalna kupca, ali je zapelo što mi nemamo 280.000 dinara da platimo čoveka koji je uradio elaborat o proceni imovine preduzeća. Bez toga nema prodaje. Vlada je donela zaključak po kome firme koje nemaju novca za takve usluge mogu da računaju na pomoć preko Fonda za razvoj. Ja skoro svakodnevno zovem Ministarstvo privrede, ali oni kažu da para nema. Ne znam šta će biti sa nama. To znaju u Vladi Srbije", kaže direktor Dragiša Živković.

Ova fabrika upošljava 50 ljudi, pa, kaže direktor, nisu u žiži interesovanja. Za njih, kako dodaje Živković, tako prošle godine nije bilo novca ni za socijalni program. Nasuprot njih je, na primer, fabrika "Javor" iz Ivanjice. Ovde stečaj čeka svega sedmoro radnika.

"Kod nas je kroz socijalni program otišao 521 zaposleni još krajem prošle godine. Mislim da će preostalih sedam zaposlenih posle stečajnog postupka imati pravo na šest meseci naknade sa biroa. Država je naš najveći poverilac. Više od polovine duga je prema Fondu za razvoj i Poreskoj upravi", objašnjava direktor Željko Maslarević.

Otpremnine za zaposlene bi trebalo da se isplaćuju iz Tranzicionog fonda. Budžetom za ovu godinu za njega je izdvojeno 16 milijardi dinara. Po najsurovijem scenariju radnici bi mogli da računaju samo na prava koja predviđa Zakon o stečaju. U tom slučaju njihove zaostale plate bi bile u prvom isplatnom redu, ali ne u iznosu u kojem su bile. Zakon, naime predviđa da se radnicima isplati 12 minimalaca.

  • sovra

    15.05.2015 07:04
    U Srbiji se vise ne strepi za posao nego i za otpremnine.
  • Гордана Којић

    15.05.2015 05:31
    Г Орбовићу....
    .....није држава дигла руке од људи већ ваш дугогодишњи НЕРАД.Подсетићу Вас шта су ваши најближи синдикални сарадници одрадили и урадили
    у фабрици "Петар Драпшин" а.д. у реструктурирању
    Нови Сад.....а Ви се оглашавате.....
  • obratite

    15.05.2015 04:15
    se
    svojim oslobodiocima

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija