Finansijske prevare državu koštaju bar 2,3 milijarde dolara

Finansijske prevare preduzeća u Srbiji odnesu najmanje 2,3 milijarde dolara godišnje. Mnogi su se dosetili da pare izvlače preko dnevnica, troškova za službena putovanja u inostranstvo, prekovremenog rada...
Finansijske prevare preduzeća u Srbiji odnesu najmanje 2,3 milijarde dolara godišnje.

Lažni finansijski izveštaji, nelagalno prisvajanje imovine kompanija i korupcija u njima, na globalnom nivou izvuku godišnje i 3.700 milijardi dolara, što je pet odsto svetskog bruto domaćeg proizvoda. To su podaci ACFE, Asocijacije ovlašćenih istražitelja prevara.

U finansijske prevare spada i domišljatost rukovodilaca u javnom sektoru. Jedan od primera je i kako su budžetski abonenti nadoknadili smanjenje plata.

Kako objašnjava Miroslav Milojević, direktor Instituta za ekonomiku i finansije, mnogi su se dosetili da pare izvlače preko dnevnica, troškova za službena putovanja u inostranstvo, prekovremenog rada... Bankari pamte i prevaru jednog srpskog biznismena kome su odobrili kredit od čak deset miliona evra. Za otplatu je garantovao svojim poznatim prozvodima. Caka je bila što je procenitelj vrednost brenda utvrdio na osnovu knjiga, ali mu je promaklo da je marka proizvoda već odavno u tuđem asortimanu. Klijent je brend sa celom tehnologijom prodao pre toga.

"Mislim da Srbiju prevare koštaju i više od 2,3 milijarde dolara godišnje. Druge zemlje imaju razvijeniji civilni sektor koji nadgleda trošenje sredstava, razvijeniji je i kontrolni sistem, pa vlada i veći strah od kazne", kaže Milojević za "Novosti".

Iznos je utvrđen na osnovu procene da je reč o pet odsto BDP. Nekada su istraživanja pokazivala da prevare odnose i sedam odsto domaćeg proizvoda.

Istraživanje profesionalnih prevera ACFE pokazuje da što je prevarant na višem položaju, šteta je veća. Službenici u proseku pronevere 75.000 dolara, menadžeri 130.000 dolara, a vlasnici ili direktori čak pola miliona dolara.

Veću štetu trpe manja preduzeća. Ona koja upošljavaju do 100 ljudi u proseku izgube 154.000 dolara, a ona brojnija od 100 radnika - 120.000 dolara.

"Jedan od modaliteta finansijskih prevara je i nenamensko korišćenje kredita. Dobijena sredstva se transferišu van zemlje, a korisnik kredita praktično posle izvesnog vremena postaje nesolventan i kreditno nesposoban. Nekoliko velikih kompanija je baš prošle godine imalo taj problem. Drugi način prevare je preko poreza na dodatu vrednost. U cilju oslobađanja plaćanja poreza osnuju se firme za fakturisanje fiktivnih usluga ili proizvoda. Oni se naravno nikada ne realizuju, a kompanija se oslobodi plaćanja PDV na izvršene usluge ili prodate proizvode. Precenjivanje pojednih pozicija bilansa stanja su isto tako jedan od oblika pronevera", objašnjava ekonomista Dragovan Milićević.

Jedan od oblika pronevera je i bukvalno odnošenje imovine kompanije. Primer je i jedno poznato, nekada državno preduzeće. Novi vlasnik nije mogao da uđe u trag svim službenim automobilima. Na kraju je uprava ucenila zaposlene da sutradan dovezu sva vozila, a ko to ne učini automatski dobija otkaz. Na placu je sutradan izbrojano 300 automobila o kojima nijednog traga nije bilo u poslovnim knjigama.

  • 22.11.2015 16:17
    Onima koji su uspešni u ovoj državi
    Ne znam za državu, ali unapred osmišljenje finansijske prevare gde rad radnika ne vredi goli opstanak njegove porodice koštaju me mnogo.
  • Boki NS

    22.11.2015 13:57
    Košta građane a ne državu. Država je taj sistem toleriše. Predsednik Kirbi i premijer Devenport to dobro znaju...
  • 22.11.2015 12:26
    Sve ovo dobro znaju ovi što vode državu. Problem je što su iza finansijskih prevaranta oni sami, jer su to njihove firme i njihovi ljudi.
    I Siniša Mali "pola pije pola šarcu daje"

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Podmlađivanje vojnog vrha Srbije

Novim postavljenjima i unapređenjima Vojska Srbije (VS) podmladila je komandni kadar i generalski kor, prenosi danas portal Balkanska bezbednosna mreža.