Građani Srbije i BiH najviše podmićuju saobraćajce

Podmićivanje saobraćajne policije najizraženije je u Srbiji, Albaniji i Bosni i Hercegovini, rečeno je u Transparentnosti Srbija na predstavljanju Globalnog barometra korupcije.
Kako je rekao programski direktor TS Nemanja Nenadić, oko trećine građana Srbije i Albanije koja je imala kontakt sa saobraćajnom policijom dala je mito, dok u Bosni i Hercegovini podmićivanja ima najviše, ali je tamo i najviše saobraćajne kontrole.
 
U regionu najveći problem sa davanjem mita u zdravstvu je u Albaniji, Rumuniji i Mađarskoj, dok je Srbija na nivou proseka regiona (14 odsto). Niski stepen korupcije u zdravstvu imaju Slovenija i Turska (dva i tri odsto), s tim što javno zdravstvo u Sloveniji koristi 75 odsto građana, dok u Turskoj samo 25 odsto.
 
Izvršna direktorka TS Bojana Medenica kazala je da je u Srbiji 22 odsto ljudi podmitilo nekog službenika javnog sektora, dok je prosek u širem regionu Balkana 18 odsto. Ta vrsta korupcije bila je najzastupljenija u Albaniji (34 odsto), Rumuniji (29 odsto), Bosni i Hercegovini (27 odsto), dok je u Mađarskoj 22 odsto.
 
"Korupcija u obrazovanju, koja je u Srbiji ispod proseka u regionu, ozbiljno je zastupljena u nekim zemljama - slučajeve podmićivanja najčešće su prijavljivali građani Turske, Rumunije i Albanije", rekla je Medenica.
 
Medenica je kazala je da je istraživanje pokazalo da čak trećina građana ne prijavljuje korupciju jer strahuje od posledice.
 
"Da stvar bude gora, mnogi, 38 odsto misli da prijavljivanje korupcije nije društveno prihvatljivo", rekla je Medenica i dodala da u Srbiji devet odsto građana navodi da ne zna gde da prijavi korupciju.
 
Nenadić se osvrnuo i na izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije u delu koji se odnosi na borbu protiv korupcije i rekao da je dobro da je EK ove godine primetila i uvrstila u izveštaj probleme javnih preduzeća, kao i da je nedovoljno razvijen nezavisni nadzor za utvrđivanje nepravilnosti u vezi sa radom državnih firmi, kao i kod javno-privatnih i strateških partnerstva.
 
Nenadić je dodao i da EU kritikuje to što se u suzbijanju korupcije ne koriste sistemske finansijske istrage i da izražava zabrinutost zbog toga što političari često komentarišu istrage i sudske odluke o korupciji, kao i zbog "curenja" informacija o istragama u medije.
  • Čučuk Stana

    23.11.2016 12:18
    Parafraza: U Srbiji su najpodmitljiviji milicija tj. policija!!
  • *

    22.11.2016 16:47
    plate su problem
    da li je starija koka ili jaje..
    dokle god su plate male, nedovoljne za život dotle će biti korupcije i mita..ko bi normalan rizikovao posao zarad jedne po jedne crvene, kad bi imali pristojnu platu od koje može da napuni potrošačku korpu, a da ne pričamo o normalnom životu, malo ko bi primao mito.
    A takođe , na žalos,t naš narod je navikao da krivinari gde god može..
    (Ne radim u panduraciji )
  • neko

    22.11.2016 16:25
    ?
    Tesko zabu u vodu naterati !

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo novinar Bojan Tončić

U Beogradu je u 57. godini, nakon duge bolesti, preminuo novinar Bojan Tončić, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Uhapšen zbog pokušaja ubistva u Mirijevu

Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, uhapsila M. P. (41) zbog sumnje na pokušaj ubistva, saopštili su danas iz Ministarstva unutrašnjih poslova.