Javna rasprava o tome ko i kako sme da koristi resurse Srbije

Javna rasprava o Nacrtu zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara je počela i trajaće do 28. februara ove godine.
Javna rasprava o tome ko i kako sme da koristi resurse Srbije
Foto: Pixabay
Cilj budućih pravila je da se jednim zakonom definiše ko, zašto, kada, i koliko plaća korišćenje prirodnih resursa Srbije.
 
U Nacrtu zakona, objavljenom na sajtu Ministarstva finansija, definisana su pravila za eksploataciju svih vrsta uglja, škriljaca, soli, prirodnih mineralnih voda... u Srbiji, kao i visina naknade za njihovu eksploataciju. 
 
Kako je, između ostalog, predloženo u Nacrtu zakona, kompanije zainteresovane za vađenje uglja i škriljaca na teritoriji Srbije, moraće da izdvoje tri odsto sopstvenog novca iz prihoda kompanije. Za naftu, gas i ostale prirodne gasove, kompanije će iz džepa morati da plate državi sedam procenata svog prihoda, dok će se za "gaziranu vodu" izdvajati tri procenta prihoda firme. 
 
Nacrt zakona predviđa takođe, da za svaki proizvedeni litar mineralne i prirodne vode koju proizvođači "vade iz zemlje" radi flaširanja, plate 1,21 dinara, dok oni koji vodu koriste u proizvodnji alkoholnih i bezalkoholnih pića treba da izdvoje 0,56 dinara po litru vode u tom proizvodu. 
 
Prezentacija i rasprava o Nacrtu zakona, stoji na sajtu Ministarstva finansija, održaće se u okviru dva okrugla stola u periodu od 1. do 20. februara ove godine, a raspored okruglih stolova biće, poručuju iz Ministarstva, objavljen na njihovoj internet stranici. 
 
Nacrt zakona sačinjen je u okviru rada Radne grupe u čijem sastavu su pored predstavnika Ministarstva finansija bili i predstavnici drugih ministarstava, rudarstva i energetike, poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, zaštite životne sredine, trgovine, turizma i telekomunikacija, građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, kulture i informisanja, kao i predstavnici Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo, predstavnik fakulteta, NALED-a i USAID-a.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija