Završena rasprava o medijskim zakonima, sutra se glasa

Poslanici Skupštine Srbije završili su pretres svih 217 amandmana na set medijskih zakona, o kojima će se, kao i o zakonskim rešenjima iz oblasti privrede, izjasniti sutra.

Poslanici Skupštine Srbije završili su pretres svih 217 amandmana na set medijskih zakona, o kojima će se, kao i o zakonskim rešenjima iz oblasti privrede, izjasniti sutra.

Poslanici će se izjasniti o Predlogu zakona o privatizaciji, izmenama Zakona o stečaju i izmenama Zakona o postupku registracije u Agenciji za privredne registre, kao i o predloženim zakonima o javnom informisanju, o elektronskim medijima i o javnim medijskim servisima.

Ministar za kulturu i informisanje Ivan Tasovac rekao je da se nada da će poslanici sutra usvojiti set medijskih zakona i zahvalio im se na konstruktirnoj raspravi.

On je podsetio da se na momenat izgubilo iz vida da se radi o setu reformskih zakona i naglasio da zakon o javnom informisanju, kao krovni zakon, predivđa da država izlazi iz medija, definše javni interes, transparentnu vlasničku strukturu, a da zakon o medijima stvara preduslove za digitalizaciju.

Tu je i zakon o javnim medijskim servisima i taj set će stvoriti okvir za daleko kvalitetnije informisanje, da se građanima omogući daleko kvalitetnije informisanje, a pripadnicima medijske zajednice, odnosno novinarima, bolji uslovi za rad, rekao je Tasovac u završnoj reči.

Usvajanjam seta medijskih zakona, koji se donose posle 11 godina, obezbeđuje se pravovremeno, istinito, potpuno i nepristrasno informisanje i izlazak države iz medija do sredine iduće godine. Zakon o javnom informisanju i medijima je krovni zakon, definisan je izlazak države iz medija, odnosno rok za privatizaciju - 1. jul naredne godine i obaveza da pet godina taj medij zadrži istu delatnost.

Zakonskim rešenjima predviđen je i prelazak sa plaćanje pretplate za javni servis RTS i RTV na taksu koja ne bi trebalo da bude veća od 500 dinara. Kada je reč o privrednim zakonima, Predlog zakona o privatizaicji i izmene i dopune Zakona o stečaju trebalo bi da otkoče privatizaciju 584 preostale društvene i državne firme.

Rok za transformaciju tih preduzeća u privatnu imovinu je 31. decembar 2015. godine, a te 584 firme prave državi direktne troškove od 800 miliona dolara na godišnjem nivou.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija