Koliko bi nas koštale sankcije Putinu?

Uvođenje sankcija Rusiji, zbog situacije sa Ukrajinom i eventualnih pritisaka EU, za Srbiju bi bilo nedopustivo i ekonomski neopravdano, izjavio je predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Željko Sertić.

Uvođenje sankcija Rusiji, zbog situacije sa Ukrajinom i eventualnih pritisaka EU, za Srbiju bi bilo nedopustivo i ekonomski neopravdano, izjavio je predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Željko Sertić.

"Nikada nije dobro kada politika pritiska privredu, ali, sa druge strane, to su situacije koje ne možemo da izbegnemo", rekao je on. PKS, podsetio je, učestvuje u realizaciji projekata vezanih za energetsku stabilnost regiona i u okviru toga je inicirala prvu Balkansku energetsku inicijativu, koja je kasnije pretvorena u Dunavsku energetsku inicijativu - forum zemalja kroz koje bi trebalo da prođe gasovod Južni tok.

"Ideja je bila da razgovaramo sa svim relevantnim faktorima koji utiču na to. Tako i sa partnerima iz Rusije, ali i sa partnerima iz Brisela i EU. Da za stolom suočimo mišljenja, i da vidimo šta je to politika, a šta je to ekonomija, i šta je to ekonomski interes svake zemlje", objasnio je Sertić.

Srbija, ukazao je, ne može da računa sa ozbiljnim razvojem u budućnosti ako ne bude imala energente i pristup energentima i to tako "da budemo sigurni da će ih biti dovoljno i da će biti jeftiniji". Tu nije reč samo o potrebama stanovništva, već i industrije kao velikog potrošača prirodnog gasa, precizan je predsednik PKS-a.

Podseća da je izgradnja Južnog toka investicija vredna gotovo dve milijarde evra, što je za Srbiju bitno i sa stanovišta priliva stranog kapitala. "Interes Srbije je da podržava izgradnju Južnog toka na našoj teritoriji kao, ekonomski apsolutno opravdanog projekta, imajući u vidu koliki bi samo novac dobijali od takse za tranzit gasa”", naveo je Sertić.

Podsetivši na to da Srbija sa Rusijom ima i sporazum o slobodnoj trgovini, te da u tu zemlju izvozi veću količinu robe bez carine, Sertić kaže da ne može ni da zamisli da Srbija uvede sankciji Rusiji, "jer mi smo prošle godine imali značajno povećanje izvoza ka ruskom tržištu, koristeći upravo sporazum o slobodnoj trgovini". "Gotovo 700 preduzeća je izvezlo neku vrstu robe na to tržiste. Zamislite šta bi se dogodilo da uvedemo sankcije Rusiji”", zapitao je Sertić.

Inače, samo sa Rusijom u 2013. godini Srbija je imala promet veći od milijardu evra, što je za 30 odsto više nego u 2012. godini.

Izvoz hrane iz Srbije na rusko tržište, u prvoj polovini 2014. godine, porastao je čak 68 procenata i dostigao 117 miliona dolara. Očekuje se da će do kraja godine izvoz srpskih prehrambenih proizvoda u Rusiju dostići vrednost 300 miliona dolara. Zato bi, smatra Sertić, ekonomske sancije Srbije Rusiji ekonomski bile potpuno neopravdane.

  • Kengur

    03.08.2014 06:32
    kengur
    u srbiji je problem sto nema iznutra potencijal za biznis, mislim kadrovski je veoma slaba, obrazovanje u srbiji je veoma nisko u odnosu na zapad i ko ne zivi na zapadu to nemoze da zna.
  • -

    02.08.2014 22:00
    -
    НиколаНС - @Dijaspora - veliki deo oterana

    ni jedan investitor u srbiji nije strani investitor nego ''strani''.

    dijaspora jeste oterana osim ako je udba nije poslala. zbog lepog nisu otisli.

    pitaj ih zbog cega su otisli.
    vratili su se samo mamine maze.

    ja sam od starijih i vidim da smo u 89-oj.
    scenario vec pokazuje kud vodi ovu vec ispricanu pricu.

    kupuj jevre i cuvaj za zimu
  • НиколаНС

    02.08.2014 18:37
    @Dijaspora - veliki deo oterana
    Брате, не лупај. Лако је продавати муда за бубреге када живиш тамо где живиш, а овде дођеш преко лета да се к..чиш са ситном ловом. Ви из дијаспоре сви хоћете да будете газде и да не плаћате порезе, доприносе и поготово запослене, исто као и ови тзв. "страни инвеститори". Када би овдашњи људи добили услове за отварање фирме, какве добијају "страни инвеститори", гарнтовано би било мноооооого боље, и не би распродавали Србију за тепсију рибе. Све те "стране инвестиције" су у ствари испостављање рачуна за тзв. "хуманитарне помоћи" од стране ЕУ и САД. Зато нас и третирају као нижу расу и јефтину радну снагу. И ти би овде дошао због јефтине радне снаге, а не због инвестирања у Србији. Ако већ имаш жељу да помогнеш, купи овде робу "Произведено у Србији", па је пласирај напољу (рецепт Пољске дијаспоре). Тако ћеш Србији највише помоћи.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija