Banke moraju da ponište dva ugovora o stambenim kreditima

Viši sud i Treći osnovni sud u Beogradu doneli su prvostepene presude kojima se poništavaju dva kompletna ugovora o stambenim kreditima.
Viši sud i Treći osnovni sud u Beogradu doneli su prvostepene presude kojima se poništavaju dva kompletna ugovora o stambenim kreditima.

 

Reč je o presedanu u domaćoj sudskoj praksi, kad je reč o odnosima banka-klijent. U slučaju da ove presude postanu pravosnažne, klijenti će vratiti iznos kredita koji su dobili na dan isplate u dinarima. Banka bi s druge strane morala da sabere sve njihove dinarske uplate do tog trenutka i da im novac vrati.

Klijenti iz Inđije i Obrenovca tužili su banke jer su menjale kamatne stope po svom nahođenju. Tako je u prvom slučaju umesto 5,3 odsto godišnje, kamata narasla na 6,3 odsto, dok u drugom slučaju njen rast je bio dva procenta.

"Sudovi su doneli presudu da se poništavaju oba kreditna ugovora jer je prekršen član 47 Zakona o obligacionim odnosima, po kojem je propisano da je ugovor ništavan i u slučaju ako je kamata neodređena. Epilog, ako presuda postane pravosnažna, moralo bi da dođe do povraćaja novca koji je svaka strana primila od one druge", kaže za "Blic" Dejan Gavrilović iz Udruženja bankarskih klijenata "Efektiva".

Oba kredita bila su stambena, zaključena polovinom 2008, i za oba je situacija identična.

"Klijenti su prestali da plaćaju rate jer su im banke povećavale kamatu, a u prilog im nije išlo ni jačanje švajcarca. Zato su rešili da tuže banke. Sud je doneo privremenu meru zabrane prodaje nekretnine do okončanja spora", kaže Gavrilović.

Najzanimljivije je šta će se dogoditi sa stanovima koji su bili predmet ugovora. Sud je sa tih stanova skinuo hipoteke i vlasnici sad mogu da ih prodaju i namire preostali dug banci.

U slučaju da ove dve presude postanu pravosnažne, to znači da će svi građani koji tuže banke za poništaj ugovora, moći da prekinu ugovornu obavezu, a da im pri tom novac bude vraćen za iznos koliko su dali za rate, dok bi s druge strane, oni vratili novac u dinarskom iznosu, i to na dan kada im je kredit bio odobren.

Naročitu korist od toga imali bi dužnici čiji su krediti u švajcarskim francima, gde je došlo do velikog povećanja glavnice.

Dosad je podneto oko 800 tužbi protiv banaka, a doneto je oko 50 presuda. Najveći broj tužbi odnosi se na jednostrano povećavanje kamate, zatim na nezakonit obračun zatezne kamate, kao i naplatu kredita po višem kursu umesto po kursu po kojem je kredit isplaćen.

  • Dr. Marks bez Engelsa

    08.10.2014 06:16
    Ako, i treba!
    Samo mi nije jasno zasto nije presudjeno da se ovi ugovori raskidaju na stetu banke. Banka je ta koja je jednostrano menjala odredbe ugovora (u ovom slucaju kamate), prema tome ona i treba da snosi posledice. Ovako, sve ostaje po starom, klijent svejedno vraca banci pare.
  • Branislav

    08.10.2014 02:11
    Ne razumem. Sud je doneo zabranu prodje, pa je skinuo hipoteku, pa sad klijent može da proda stan i vrati dug banci... a sud doneo zabranu prodaje nekretnine. Iako dobro poznajem materiju, totalno sam comffused...
  • 07.10.2014 23:31
    fakafaka
    a vi kako tee,mi fino hihihihihiii....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija