Od preduzeća koje će brinuti o Tvrđavi ništa pre izbora

Od osnivanja novog novosadskog javnog preduzeća koje bi se bavilo Petrovaradinskom tvrđavom do izbora neće biti ništa. To je potvrdio gradonačelnik Miloš Vučević.
Od osnivanja novog novosadskog javnog preduzeća koje bi se bavilo Petrovaradinskom tvrđavom do izbora neće biti ništa.

To je za "Dnevnik" potvrdio gradonačelnik Miloš Vučević. Nedavno su se u medijima pronele spekulacije o tome da gradska vlast namerava da osnuje preduzeće, kakvo je već postojalo početkom devedesetih godina prošlog veka, ali Vučević navodi da ono "u ovom mandatu neće biti osnovano".

Od 1951. godine, kada je država demilitarizovala veći deo Tvrđave i predala je gradu, upravljanje "dunavskim Gibraltarom" poveravano je različitim vidovima gradske uprave. Od 1952. godine bila je to gradska uprava čijih se tridesetak zaposlenih bavilo zanatskim radovima na Tvrđavi, održavalo zelenilo, a uspelo je i da osnuje zoološki vrt i organizuje gajenje gljiva. Posle 1962. godine ta uprava prelazi u "Gradsko zelenilo", koje se brinulo o Tvrđavi do 1981. godine, kada je preduzeće brigu o spomeniku kulture vratilo gradu, koji je Tvrđavu upisao kao svoje vlasništvo.

Ta organizacija podrazumevala je da korisnici Tvrđave (muzej, hotel, restoran, umetnici, Akademija) vode brigu o sopstvenim potrebama, dok je briga o opštem inetersu poverena Odboru za programiranje i realizaciju radova na uređenju Petrovaradinske tvrđave SO Petrovaradin. Pomenuti petanestočlani odbor, formiran 1983. godine, određivao je novac za uređenje Tvrđave, nadzirao omladinsku radnu akciju tokom koje je uređen Hornvrek 1984. godine, odobravao korišćenje prostora Tvrđave i vodio računa o tekućim stvarima na toj lokaciji.

Tokom mandata, po dokumentu "Program revitalizacije" iz 1996. godine, Odbor je odobrio zahteve 20 umetnika da im se dodeli prostor na Petrvoradinskoj tvrđavi, ali da pre adaptacije dodeljenih prostora obezbede svu potrebnu dokumentaciju. Kako se navodi, niko od onih koji su dobili prostor nije nikad dostavio nijedan dokument, već su delove Tvrđave preuređivali u skladu sa svojim potrebama. Izvršno veće petrovaradinske opštine ukinulo je Odbor 1985. godine bez obrazloženja, a 1991. godine Novi Sad je osnovao JP "Petrovaradinska tvrđava".

Tom preduzeću povereno je staranje o Tvrđavi na osnovu detaljnog urbanističkog plana Petrovaradinske tvrđave, koji je ujedno usvojen. Na taj način uspostavljena je jedinstvena kontrola poslovnog prostora, javnog zemljišta, izgrađenog građevinskog zemljišta, planirana je i obnova po uslovima zaštitara, uvođenje evidencije korisnika prostora, ali je preduzeće ukinuto nakon godinu i po dana, u junu 1993, a različite nadležnosti tog preduzeća dodeljene su gradskim preduzećima i ustanovama.

  • MonteDushano

    03.11.2015 14:46
    Eto, opet sve živo zavisi od političkih stranaka.
  • Zemljoposednik

    03.11.2015 11:21
    iz Srema
    @Milos

    Kriterijum po kome su odabrani umetnici koji su dobili prostor za ateljee na Tvrdjavi? Dva osnovna, prvi: dodjem ti-dodjes mi, drugi: znam te. Pri tome neki od njih uopste nisu akademski umetnici, sto bi trebao da bude osnovni princip, vec naturscici, ali hajde, svako u Srbiji moze biti umetnik, samo ako zna ljude koji potezom pera to aminuju a nije ni cudna stvar da je po smrti umetnika koji je dobio atelje isti nasledilo njegovo potomstvo.

    Uzgred, zna li ko kako i za koje novce je privatizovan Varadin? I koliko od svog profita neprofitna organizacija Exit odvaja za revitalizaciju objekta na kom zaradjuje milijune? Doduse, taj koji je privatizovao Varadin bar je nesto ulozio gore i napravio pristojan objekat.
  • Milos

    03.11.2015 11:19
    Realno glediste
    Hajmo se malo izdignuti iznad stranackih gluposti i kao novosadjani i gradjani naseg lepog Grada, razmisliti sta je stvarno problem i kako ocuvati i pomoci Tvrdjavi. Po meni, ma ko imao ingerencije, da li zasebno preduzece, da li JP Posl.prostor, da li Zelenilo, da li neka komisija... Tvrdjavu treba zastititi. Siguran sam sa Exit koliko god imao dobrih stvari, lose utice na zidine. Tolike vibracije i skakanje su sigurno stetni. Prljavstina koja posle ostaje (u rupama gde nije lako sici peske) je sve veca i veca. Postujem umetnike, ali nije ni u redu da njih 15ak ima ateljee koje koristi skoro za dzabe, a ima gomila umetnika koji placaju ili su morali da obezbede sopstvene ateljee. Po cemu su to oni odabrani? Mora postojati sluzba koja ce voditi racuna o zidinama, o pocetku odrona, da vidi gde nesto propada i da se na vreme sanira. Vikendom svi parkiraju gore po travi jer im je daleko da ostave kola na park.pre tunela.To treba ograditi i zastititi zelenilo.Ima tu puno stvari i puno posla i nije to samo zaposliti nekog, vec tu stvarno ima posla za odgovorne i strucne ljude.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti