Nestašica pojedinih lekova u apotekama

U novosadskim apotekama nema osnovnih dečjih antibiotika, ali i nekih drugih lekova, poput baktrima.  
U novosadskim apotekama nema osnovnih dečjih antibiotika, ali i nekih drugih lekova, poput baktrima.

Kako za Radio 021 kaže predsednik skupštine Saveza privatnih apotekara, Dragan Rajevac, nestašica je nastala zato što Republički zavod za zdravstveno osiguranje duguje novac veledrogerijama.

"Situacija je vrlo jasna. RZZO duguje farmaceutskim koncernima ogromne pare, a na isplatu se čeka i po pet-šest meseci. Iz tog razloga oni gase proizvodnju lekova zbog kojih na isplatu moraju da čekaju mesecima i proizvode one lekove od kojih ima konkretne zarade", navodi ovaj farmaceut.

Rajevac navodi da velike kompanije neće da rade za džabe, tako da odustaju od proizvodnje lekova zbog kojih ne ostvaruju profit, bez obzira što za te lekove nema zamene na našem tržištu.

"Ako konkretno govorimo o dečjim antibioticima i sirupima, koji spadaju u grupu lekova kojih nema na rafovima, ukoliko lekar proceni da se lečenje može vršiti samo jednim tipom antibiotika, onom koje nema u prodaju, to dete ne može da se leči", kaže Rajevac za 021.

Država duguje 14 milijardi dinara

Ovaj farmaceut navodi da je u ovom trenutku najbitnije da država u najskorijem roku izmiri svoje dugove, kako bi lekovi ponovo počeli da se proizvode. U suprotnom, dugotrajna nestašica može da izazove paniku i povećanu potrošnju zaliha.

"Republički zavod za zdravstveno osiguranje mora pod hitno da plati zaostale dugove kompanijama kako ova nestašica ne bi potrajala. Ukoliko brzo izvrše isplatu, lekovi bi uskoro mogli opet da se nađu na njihovim trakama i nakon toga na rafovima apoteka. Ako se dugovi ne izmire, moglo bi doći do opšte panike", pribojava se Rajevac.

Država duguje farmaceutskim kompanijama čak 14 milijardi dinara za lekove koji se izdaju na recept. To su nasleđeni dugovi, koji se gomilaju iz godine u godinu. Na rafovim nema antibiotika poput "baktrima", "sinacilina", "kliacila", ali i lekova poput "rivatrila" za obolele od epilepsije, spreja "alevesko" protiv astme i "nitroglicerina", koji spašava živote obolelima od angine pektoris. (Miodrag Sovilj)

  • 10.02.2011 12:26
    i bre, sloba mrtav vec pet godina a nema lekova, mora da fantazirate
  • 10.02.2011 08:47
    Ovakvo poslovanje farmaceuta i drzave ima samo kod nas, u Fr gde se nalazim, svi lekovi se u apotekama podizu na recept, vecina se ne participacira, kao sto su lekovi za dijabetis, kardiovaskularni itd, neki se kupuju, poput raznih dodatnih lekova osnovnim lekovima a i ona nisu skupa, s tim sto je sve privatno- ne i sve bolnice, ima privatnih manji procenat i drzavnih-socijalnih veci procenat, recepte svaki privatnik izdaje a apoteke ih prihvataju, kusuranje,naplate od socijalnog je u dobroj koordinaciji i nikom nista ne duguje, isto tako socijalno svakih par meseci osiguraniku salje izvod troskova lecenja te svaki gradjanin ima tacan uvid u finansiju svoga zdravstvenog lecenja, i lekar ne moze da frizira racun..mozda neki i rade, ali to je promilsko krsenja zakona...
    P;S nisam osigaranik Fr antibiotike kupujem, placam ga 7e-kolika su nasa primanja i njihova- 1 kutiju za 7dana lecenja, odlicnog je dejstva, a odlazak kod lekara opste prakse je 19 evra, a kod nas, koliko je kada se nema socijalno osiguranje!
  • BranislavNS

    09.02.2011 20:06
    nestašica
    pa šta,nema ni šećera u prodaji :))

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti