FOTO: Trideset godina jela samo pomfrit i jaja zbog poremećaja

Od svoje šeste godine, Kejti Lugran je zbog poremećaja u ishrani isključivo jela pomfrit i jaja. Uz pomoć terapije hipnozom, 30 godina kasnije, uspela je da pojede neki drugi obrok, koji je sadržao i pasulj, brokoli i boraniju, piše Dejli mejl.

Od svoje šeste godine, Kejti Lugran je zbog poremećaja u ishrani isključivo jela pomfrit i jaja. Uz pomoć terapije hipnozom, 30 godina kasnije, uspela je da pojede neki drugi obrok, koji je sadržao i pasulj, brokoli i boraniju, piše Dejli mejl.

Kejti, 37-godišnja žena iz Koventrija, čak je i na svom venčanju jela isti obrok kojim se hranila čitavog života - i priznala je da joj je ovakav poremećaj upropastio život. Naime, Kejti pati od poremećaja u ishrani koji joj čini svaku drugu hranu nepodnošljivom, zbog čega je bila primorana da ograniči svoje obroke na jednu te istu stvar.

Kroz život se nosila sa tim kao sa šalom, objasnivši da joj je tako bilo najlakše. "Ljudima je to oduvek bilo smešno, i ja sam se uvek šalila na taj račun, tako je bilo najjednostavnije", rekla je. "Oduvek me je bilo sramota, pogotovo kada smo išli u restorane. Morala sam uvek prethodno da zovem i proverim da li služe jaja i pomfrit, što najčešće nije bio slučaj. Kada se tanjir sa mojom hranom iznese, konobari uvek pretpostavljaju da je narudžbina za neko dete", priznala je Kejti.

"Čak su i odmori bili kao noćna mora - otišli smo u Meksiko u junu, ali srećom, znam kako se jaja i pomfrit kažu i na španskom". Kejti, koja je dobila pomoć od hipnoterapeuta Dejvida Kilmarija, misli da problem datira još iz detinjstva, kada je imitirala navike svoje sestre. "Bila sam buntovna kao mala, kao i mnoga deca. Kopirala sam svoju stariju sestru, koja je prerasla ovu fazu, ali ja nikada nisam", dodala je. "Kada mi neko predloži da pojedem nešto drugo, odmah me hvata panika i osećam se kao da ću doživeti napad. Bilo šta što prinesem ustima, da nisu jaja i pofrit, tera me na povraćanje. Konstanto su me, kao malu, roditelji vodili kod lekara i nutricionista, čak su me uputili u kliniku za poremećaj ishrane, ali ništa nije pomagalo. Jednostavno sam naučila da živim sa tim", kaže Kejti.

Strah od druge hrane se samo povećavao zajedno sa njenim godinama, i to je uticalo na njen čitav život - nije mogla da ide na večere kod prijatelja zbog konstantne brige oko toga šta će joj se servirati u tanjiru. Kejti je majka dva dečaka, Kamerona koji ima 16 godina i Čarlija koji ima 11, i za njih kaže da je oduvek odvajala njihove obroke od svojih da ne bi pokupili njene navike.

Hipnoterapeut Dejvid Kimari radio je na tome da upozna Kejti sa bazičnom hranom kao što su voće i povrće, i da ih ubaci u njenu ishranu. Nakon uspešnih tretmana, probala je raznovrsnu hranu i novine u njenom tanjiru „rastu“ svakog dana. Ukus je čudan, ali je ne tera na povraćanje. "Odmah nakon hipnoze, uzela je zalogaj kruške, spanaća, krastavca, banane, jabuka, popila je jogurt, i sada ima svežu, raznovrsnu i balansiranu ishranu", rekao je doktor.

 

Selektivni poremećaj ishrane

Selektivni poremećaj ishrane poznat je i kao izbirljivost u ishrani, fobija od hrane, selektivno hranjenje. Najčešće se javlja u kombinaciji sa autizmom i opsesivno-kompulsivnim poremećajem. Javlja se u detinjstvu ili ranoj adolescenciji i najčešći uzrok je ekstremno osetljiv ukus koji je izazvan pojačanim čulom ukusa tokom detinjstva.

Tipična hrana se svodi na blagu, bogatu ugljenim hidratima – poput pice, sira i pomfrita, često iz pojedinih kompanija i prehrambenih objekata. Vrste hrane će biti ograničene na deset ili manje, sa ekstremnim slučajevima u kojima osoba jede samo jednu ili dve vrste hrane.

  • xy

    06.10.2015 10:10
    Na šta liče njeni unutrašnji organi posle ovoga?
  • 06.10.2015 00:28
    Izmišljena psihička bolest za društva izobilja u bogataškim zemljama. Zatvoriti je u sobu 2x2 i dati joj dovoljno hrane, ali bez jaja i pomfrita. Izaći će za par dana izlečena ili će crći.
  • Krele

    05.10.2015 21:27
    uf
    Ne mogu da zamislim kako je kad ta zena prdne.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.