Napravljen flaster za srčane probleme

Naučnici u Izraelu stvorili su spasonosni flaster koji možže da prati i tretira srčane probleme.

Istražživači su razvili flaster odšštampan pomoću 3D tehnologije koji sadržži žživo srčano tkivo stvoreno u laboratoriji i nano elektroniku. “Uloga elektronike je da prati funkciju tkiva i da ga aktivira kada je potrebno”, kaže Tal Dvir sa Univerziteta u Tel Avivu.

Osim smanjenja potrebe za lekovima, taj aparat mogao bi da učini mogućim da se srčano tkivo regenerišše taložženjem ćelija u ošštećenom delu srca.

Aparat bi mogao da na daljinu obavesti lekara o pacijentovom stanju.

Pacijent se nalazi u svojoj kući i ne oseća se dobro, a lekar odmah možže da vidi stanje srca na svom kompjuteru i možže daljinski da aktivira srce, možže da pružži elektrostimulaciju, možže da ubrizga lekove”", objaššnjava Dvir.

Za srce koje je trajno ošštećeno zbog bolesti ili srčanog napada, flaster možže da postane alternativa transplantaciji srca, a možže da vodi i do novih, većih otkrića.

“"Trudimo se da odšštampamo u 3D tehnologiji čitav organ, celo srce sa ugrađenom elektronikom. Verujem da će u budućnosti, za 10 do 20 godina, biti takvih bioničkih organa na tržžišštu ili u bolnicama za transplantaciju", dodaje Dvir.

Srčani flaster tek treba da bude testiran, a moglo bi da prođe mnogo godina pre nego ššto bude dostupan.

Autor: Tanjug

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?