Gojaznost i zvanično bolest

Samo jednom odlukom Američkog udruženja lekara, skoro trideset odsto stanovnika Amerike sada su - pacijenti.
Samo jednom odlukom Američkog udruženja lekara, skoro trideset odsto stanovnika Amerike sada su - pacijenti.

Dok je prekomerna težina doskoro smatrana epidemijom i "prethodnicom" bolesti poput dijabetesa, karcinoma, hipertenzije, problema sa plućima, sada je i zvanično bolest, što za sobom vuče brojne posledice.

Mada je Svetska zdravstvena organizacija sličnu odluku donela još pre dve decenije, malo zemalja je prihvatilo njihovu preporuku, pre svega zbog pitanja plaćanja troškova lečenja.

"Ova odluka američkog udruženja lekara značajna je pre svega jer treba da iz korena promeni odnos društva prema gojaznima", kaže za "Novosti" akademik profesor dr Dragan Micić, direktor Klinike za endokrinologiju, dijabetes i poremećaje metabolizma Kliničkog centra Srbije.  

"Ranije se smatralo da je gojaznost krivica samih tih osoba. Ali priznavanje da je u pitanju bolest, koja ima brojne, često složene faktore nastanka i mehanizme lečenja, praktično znači da se ovaj problem ne može tretirati samo promenom stila života, kao što se ranije pokušavalo. Važna posledica ove odluke je i promena stava fondova zdravstvenog osiguranja, koji će sada morati daleko više da ulože u pokrivanje troškova tretiranja gojaznosti", dodaje Micić. Tu se misli pre svega na nadoknađivanje vremena koje lekari utroše za prepoznavanje i kontrolu bolesti, kao i na primenu lekova za njeno lečenje.

"Jer ako imate priznatu bolest, morate da imate i fondove za lečenje tog oboljenja", dodaje Micić. "Ispostavilo se da je nova velika lekarska dilema da li da nekom ko je gojazan kažete da je bolestan. Ali dosadašnji pristup, koji je podrazumevao da se problem rešava samo promenom ponašanja - menjanjem stila života, ishrane, fizičke aktivnosti, nije dao rezultate. I dalje je trećina Amerikanaca gojazna."

Ni Srbija nije bolja kada je u pitanju "indeks gojaznosti" - podaci pokazuju da imamo 18,5 odsto gojaznih i 37,5 procenata osoba sa prekomernom telesnom težinom, što znači da više od polovine odraslog stanovništva "predgojazno" ili gojazno. Gojaznost je toliko kompleksna da njeno lečenje mora da bude timsko. Redak slučaj da mi idemo "ispred vremena" jeste osnivanje Multidisciplinarnog centra za lečenje gojaznosti u Kliničkom centru Srbije, koji radi već tri godine.

"Kod nas treba da stižu samo najteži slučajevi, kod kojih su već isprobani svi terapijski protokoli, bez rezultata", pojašnjava Micić. "Vrlo je važno da se lečenju gojaznosti pristupi po tačno definisanim kriterijumima, uz striktno poštovanje indikacija i terapijskih protokola. Na taj način, kada i na naše tržište dođu novi lekovi za lečenje gojaznosti, deo pacijenata će moći da ih koristi. Reč je o lekovima koji inhibiraju apsorpciju masti iz digestivnog trakta, i trenutno je kod nas, i u Evropi, dostupan samo jedan lek, dok je u Americi registrovano još nekoliko novih preparata. Nadamo se da će Fond za te indikovane pacijente pokriti troškove lečenja."

Borba protiv gojaznosti moraće da se odvija na više frontova istovremeno. Projekcije epidemiologa predviđaju da će na ovim prostorima između 2030. i 2050. godine doći do ogromnog porasta gojaznosti.

"Zato je potrebno sprovesti opsežnu akciju na više polja, od edukacije lekara primarne zdravstvene zaštite, do motivisanja građana da budu više fizički aktivni i tretiranja gojaznosti radi prevencije, a ne samo lečenja posledica. Ključne aktivnosti treba svakako usmeriti na decu, jer su u ovoj populaciji podaci o gojaznosti alarmantni. Tu se pre svega misli na vraćanje zdravih užina u škole, zabranu prodaje nezdrave hrane u blizini objekata za decu, povećanje vremena koje deca provode u fizičkim aktivnostima nauštrb vremena ispred televizora i računara", zaključuje Micić.

Klasična podela gojaznosti na osnovu indeksa telesne mase (BMI) iako ima nedostataka, ipak, daje sliku razmera ove epidemije. BMI se izračunava tako što se telesna težina podeli sa kvadratom visine izražene u metrima.
Osoba koja ima BMI iznad 30 je gojazna, a prema indeksu telesne mase se i procenjuje stepen gojaznosti - do 35 je prvi, do 40 drugi, a BMI veći od 40 predstavlja treći stepen gojaznosti.

  • 09.10.2013 20:28
    Samo jednom odlukom Američkog udruženja lekara...

    Isto ovako je jednom odlukom jedna druga bolest prestala biti bolest. Znate već o čemu se radi. Javili iz komiteta da to više nije bolest.

    Toliko o svima onima koji se pozivaju na "naučne argumente"
  • Srbin iz Amerike (USA)

    09.10.2013 19:24
    Gojaznost je problem u celom svetu.
    Gojaznost dolazizbog mnogo razloga kao alkoholizam,pusenje I uzimanje droge,sto je vise psihicki kontrolisano I narod oko nas ima uticaj na nas koji smo gojazni I koji smo adiktni da jedemo vise I vise I kada nam nije potrebno,isto kao alkoholicar pije vise I vise
    jer je adiktan za hranu,reklame ne pomazu jer pcihicki uticu na nas da jedemo vise I vise.
    Naprimer ja kad odem u posetu familiji u Srbiji oni spreme najbogatiju hranu I terajume da jedem I pjem stalno a to je kao otrov za mene,mnogi nasi koji nisu debeli vole da se ismejavaju I matretiraju one koji su debeli
    to njih stavi pod pritisak I jedu vise I vise.

    Kao sto je jedan Amerikanac ovde napisao knjigu
    a naslov je:BOZE POMOZI MI DJAVO HOCE DA BUDEM DEBEO!
  • 09.10.2013 06:52
    Promised Land
    Sreća pa svi Amerikanci imaju pokriveno zdravstveno osiguranje... Mogu da se leče...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Sve manje obolelih od gripa

U Srbiji je od 29. aprila do 5. maja prijavljeno 3.218 slučajeva oboljenja sličnih gripu, saopštio je Institut za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut".

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.