Zvanična statistika u korist stereotipa

Svaka deseta mlada osoba u našoj zemlji u podne još spava, a isto toliko njih je budno u dva sata posle ponoći.
Svaka deseta mlada osoba u našoj zemlji u podne još spava, a isto toliko njih je budno u dva sata posle ponoći.

U jedan sat posle ponoći budan je svaki četvrti mladić i svaka šesta devojka, a kada radna nedelja prođe, a vikend dođe, samo polovina mladića i devojaka pije prvu jutarnju kafu pre 10 sati ujutru. U proseku, mladi u našoj zemlji spavaju oko osam i po sati, odnosno u REM fazi provedu malo više od trećine dana. Kada se probude, devojke na ispijanje prve kafe dnevno potroše 25 minuta, a muškarci malo manje - 21 minut.

Na oblačenje, umivanje i ostale lične potrebe mladi u proseku potroše jedan sat dnevno, s tim što je devojkama potrebno 15 minuta više na pripremu za "izlazak u javnost" u odnosu na mladiće. Ovo su samo neki od zanimljivih podataka koji skiciraju svakodnevicu mladih osoba u Srbiji i koji su izvedeni iz istraživanja Republičkog zavoda za statistiku pod nazivom "Kako tri generacije u Srbiji koriste vreme".

Ova studija pokazala je da devojke u proseku imaju malo više od šest sati slobodnog vremena dnevno, a mladići imaju jedan sat više. Najveći deo slobodnog vremena mladi potroše na društveni život i zabavu, s tim što devojke u proseku potroše više od sat i po, a mladići dva sata. Pripadnici jačeg pola se sportom bave duže od devojaka, koje u proseku provedu 42 minuta u nekoj fizičkoj aktivnosti, a oni 53 minuta.

Devojke skoro duplo više vremena provode u čitanju nego mladići. Mlade žene više vole da čitaju knjige, dok mladi oba pola u čitanju novina provedu istu količinu vremena. Za hobije i rad na računaru mladi muškarci odvoje sat vremena dnevno, a mlade žene 45 minuta. Pripadnici oba pola u proseku uče dva sata dnevno, a večeri uz televiziju provodi svaka peta devojka i svaki treći mladić.

Ovo istraživanje takođe je pokazalo da veći procenat devojaka nego mladića obavlja neku vrstu kućnih poslova. Istraživanje Republičkog zavoda za statistiku takođe je potvrdilo stereotipe koji važe na ovim prostorima. Bez obzira na to da li su zaposlene ili ne i kojoj generaciji pripadaju, žene dvostruko više vremena rade na neplaćenim poslovima u kući, a upola manje vremena provode na plaćenim poslovima u odnosu na muškarce.

Impresivan je zbir sati i odnos vremena provedenog u plaćenom i neplaćenom poslu koji obavljaju žene i muškarci, konstatuju autori ove studije i navode podatak da mlade žene u proseku ukupno rade šest i po sati, a muškarci pet sati i 45 minuta, s tim što žene tri sata provedu u neplaćenim poslovima, a muškarci u plaćenim poslovima. Kada govorimo samo o plaćenom poslu, muškarci su u proseku nepuna dva sata više angažovani od žena - skoro pet sati, a žene malo manje od tri sata.

Rad žena na plaćenim poslovima ne oslobađa od kućnih poslova, stoga žene i dalje nose najveći teret domaćinstva. U neplaćenim poslovima žene u proseku provedu skoro pet i po sati dnevno, a muškarci malo manje od dva i po sata.

Može se zaključiti da žene, bez obzira na zaposlenje, obavljaju i poslove u kući, odnosno rade i u "drugoj smeni".

U konzumiranju hrane i pića, u proseku i žene i muškarci provedu malo više od dva sata. Podaci pokazuju da starije žene 43 minuta dnevno potroše na kafenisanje, a muškarci oko 45 minuta. Na ostale lične potrebe, kao što su oblačenje i umivanje, u proseku se potroši malo manje od jednog sata, s tim što skoro da nema razlike među ženama i muškarcima.

Najviše slobodnog vremena imaju osobe starije od 65 godina - muškarci sedam i po sati, a žene jedan sat manje, a najmanje slobodnog vremena imaju stanovnici srednjeg doba - muškarci pest sati, a žene četiri sata i 45 minuta, pokazuje statistika.

  • 11.01.2015 09:31
    Citaju knjige i novine... u kom veku je radjeno ovo istrazivanje?
  • 11.01.2015 09:24
    Бесмислен наслов
    Трла баба лан, да јој прође дан. На каква се све "истраживања" троше паре. Доказтује се да су два и два четири, да је црно, црно, а бело, бело.
    Посебно је бесмислен наслов. Шта је ту стереотипно? Ради се о најнормалнијим природним разликама, које и чине живот смисленим, занимљивијим, и лепшим.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija