Saslušanja u Strazburu zbog ubistva pogrešnog čoveka

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu počeo je saslušanja u slučaju protiv britanske vlade, zbog toga što je britanska policija 2005. godine u Londonu greškom ubila jednog Brazilca, misleći da je bombaš-samoubica.
Evropski sud za ljudska prava u Strazburu počeo je saslušanja u slučaju protiv britanske vlade, zbog toga što je britanska policija 2005. godine u Londonu greškom ubila jednog Brazilca, misleći da je bombaš-samoubica.

Ubistvo Brazilca se dogodilo ubrzo posle bombaških napada u Londonu, a skoro deset godina posle ubistva 27-godišnjeg Zan Ćarlesa de Menezesa, njegova porodica se još bori kako bi neko bio optužen za to ubistvo. Policija je pucala sedam puta u glavu električara De Menezesa, na stanici metroa u Londonu, dve nedelje nakon što je 7. jula 2005. bombaš-samoubica ubio 52 ljudi. Policija ga je zamenila za bomaša Huseina Osmana, koji je, dan pre ubistva, pokušao da postavi eksploziv na drugoj stanici metroa, a živeo je u istoj zgradi kao De Menezes.

Ubistvo ovog čoveka izazvalo je niz pitanja koja su u velikoj meri kritički usmerena na policijsku taktiku, nadzor i pojedinačne odluke. Britanski tužioci su više puta odlučivali da pokrenu postupak protiv nekog individualnog policajca, tvrdeći da bi bilo suviše teško dokazati da policaci nisu strahovali za svoje živote.

Policijska disciplinska komisija saopštila je u maju 2007. godine da ne bi sankcionisala nijednog policajca pod sličnim okolnostima. "Mislili su da je bombaš-samoubica i zbog toga su morali da ga ubiju što brže", kazao je advokat britanske vlade Kler Montgomeri pred Evropskim sudom.

Prošlo je sedam godina od kada je porodica podnela tužbu Evropskom sudu za ljudska prava, u kojoj tvrdi da vlada nije ispunila svoju dužnost da osigura odgovornost i kažnjavanje onih koji su krivi za smrt Menezesa.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet