
Srbija na kamati i megalomanskim ambicijama vlasti
Pre neki dan kratka vest da će Federalne rezerve, neka vrsta centralne banke SAD, uskoro početi da smanjuje osnovnu kamatnu stopu našla se na prvoj strani mnogih bulevarskih medija u Srbiji.
Ispostavilo se da je reč o preuranjenoj i polutačnoj informaciji - u pitanju je bila procena za 2027. ili još koju godinu kasnije.
Zamka niskih kamata
Pitanje je zašto srpska vlast, čije maštarije mediji ovog tipa plasiraju u javnost, tako željno iščekuje preokret u globalnim finansijskim trendovima. U pitanju je, naravno, neprekidno zaduživanje Srbije zarad vraćanja prispelih rata ranijih kredita, ali i novo zaduživanje u visini budžetskog deficita.
Visoke kamate znače i sve skuplji novac za pozajmljivanje, pa, ako aktuelni trend opstane, otplata kamata lako može da postane teret i trostruko veći nego samo pet, šest sezona ranije.
Srbija duguje 35,6 milijardi evra, od čega je u poslednje četiri sezone, nakon epidemije kovid virusom, posuđeno čak 11 milijardi. Ako na skorašnjim izborima SNS loše prođe svakako će se njeni čelnici morati priupitati šta im bi kada su od pojave pošasti počeli tako lako da troše i razbacuju se novcem.
Nedaća je što su upali u zamku niskih kamata i počeli besomučno da se zadužuju, što emitovanjem obveznica, što direktnim pozajmljivanjem od finansijera. Kao da su se ponadali da će cena novca trajno biti na istorijski najnižem nivou.
Otplatiti 7,7 milijardi evra
Podsetimo se, to što su najveće svetske banke naglo i jednovremeno ubacivale novac izazvalo je poplavu love na tržištu i novac je postao nikad jeftiniji. Pre samo 20 meseci kamata je bila nula, čak negativna. Danas i SAD za svoje desetogodišnje hartije od vrednosti, a to su po pravilu najjeftinije, plaćaju pet odsto godišnje kamate.
Nije čudo da onda jadna i poprilično izolovana Srbija plaća šest i po ili čak i sedam odsto za svoje državne papire, skoro četiri puta više nego pre samo dve godine. Dalji rast kamata bi još povećavao cenu novca i nije isključeno da sledeće godine zemlje koje investitorima ne ulivaju previše poverenja plaćaju i osam i po odsto godišnjeg prinosa.
Pretprošle i prošle godine Srbiji je pristiglo na naplatu rate vredne 4,15 milijardi evra. Relativno mala svota, a i novac je bio jeftin. Ove godine je pristiglo 5,3 milijardi, te je Srbija iskoristila 900 miliona gotovo besplatnog kredita MMF-a da otplati, a od svetskih i evropskih investicionih banaka je posudila gotovo 500 miliona po takođe veoma povoljnim uslovima. To je bitno snizilo preteći teret kamata.
Vremena se menjaju
Međutim, naredne godine neće biti retko povoljne pozajmice MMF-a, investicione banke neće za Srbiju imati na raspolaganju ni polovinu prošlogodišnje svote. Sa druge strane, na naplatu pristižu rate u zbirnom iznosu od 6,05 milijardi evra. Pri tome se predviđa i budžetski deficit od 1,68 milijardi, pa će Srbija sledeće sezone morati pozajmi čak 7,73 milijardi evra.
Nevolja je što su se vremena promenila, novac je izrazito skup. Sada ćemo plaćati cirka šest i po odsto na kamatu. Biće to teret za budžet, jer iste te obveznice smo ranije, kada stignu na naplatu, plaćali samo 1,5 ili 1,8 odsto.
Primera radi, godine 2020. iz budžeta je isplaćeno 948 miliona evra za kamate. Prema budžetu za 2024. godine za ovu namenu biće utrošeno 1,57 milijardi, cirka 65 odsto više. Još je gore što će rast obaveza po osnovu kamata da se nastavi, pa se za 2025. predviđa teret od 1,78, a 2026. godine od čak 2,26 milijardi evra. Ukoliko se oduži period skupog novca, koju godinu kasnije može se desiti da na kamate iz državnog budžeta godišnje bude odlazilo i po tri miljarde evra.
Olako trošenje
Globalna epidemija jeste bila ozbiljan ispit, problemi nisu bili mali. Ipak, imajući u vidu kako se olako novac, naročito pred izbore, deli pojedinim penzionerima, mladima, zdravstvenim i prosvetnim radicima, zaposlenima u vojsci i drugima, teško je izbeći utisak da se u pozajmljvanju preterivalo.
Isto se može reći i za državno suludo investiranje u izgradnju manifestacionih objekata, poput sajamskog kompleksa u Surčinu ili nacionalnog stadiona. To što otplata kamata postaje nepodnošljiv teret za srpske obveznike jasno govori da bi bilo potrebno da se što pre oslobodimo megalomanskih predstava i ambicija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui
Ko pije kafu za vreme protesta?
08.07.2025.•
12
U ovoj zemlji leto je postalo toliko nepodnošljivo da i asfalt stenje pod sopstvenom težinom, a vazduh nosi gustu moralnu nelagodu koja se lepi za kožu i za savest.
Piše Erik Vijar: Studenti mesecima protestuju, ali Evropu to ne zanima
07.07.2025.•
14
Već sedam meseci u Beogradu se održavaju masovne demonstracije. Za pisca Erika Vijara, dobitnika Gonkurove nagrade, ova situacija otkriva da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić spreman na sve da bi ostao na vlasti.
Naoružavanje Evrope - dalje od bezbednosti, bliže strepnji
04.07.2025.•
6
Poslednjih šest meseci priča o naoružavanju Evrope dominira političkim prostorom Starog kontinenta.
Kupi mi, tata, jedan mali rat
20.06.2025.•
13
Deluje gotovo neverovatno, ali do 2030. godine iz budžeta Evropske unije će se čak 800 milijardi evra uložiti u razvoj vojne industrije.
Više rata u Ukrajini, manje gasa u EU
14.06.2025.•
8
Mada se već nekoliko godina, najmanje otkad je počeo sukob u Ukrajini, stanovnici Evropske unije prilagođavaju manjku gasa, nevolje se neprekidno uvećavaju.
Psihodrama
13.06.2025.•
25
Neko je na Tviteru pametno napisao: Ako vratite da pogledate emisiju OKO na RTS-u pre koji dan pogrešili ste, ako je ne pogledate isto ste pogrešili.
Piše Siniša Tucić: Lajk, spin, pendrek
10.06.2025.•
14
Memorandum SANU. Černobilj, Niko ne sme da vas bije. Osma sednica, Gazimestan. Jogurt revolucija.
"Sudija koja tuži"
10.06.2025.•
2
Novinar Stevan Dojčinović je u više intervjua govorio o promeni ponašanja sudija od 2021. godine, kada sudije u slučaju KRIK-a, počinju da presuđuju slobodi govora i slobodi medija.
Majne ćazzi, ko je naci?
06.06.2025.•
31
Ako želiš da postaneš heroj u Srbiji 2025. godine, ne moraš da spasiš dete iz požara, niti da izmisliš lek za rak.
Kraj rata (ni)je blizu
04.06.2025.•
1
Početkom juna bi trebalo da započne nova runda pregovora o zaustavljanju rata u Ukrajini.
Imate li kutiju?
30.05.2025.•
14
Imam taj neki deo u ormanu, vitrini, regalu, kako god se zvalo, gde uglavnom držim sve "važno" što mi nikad ne treba.
Afera Fajzergejt: Opšti sud EU protiv Ursule fon der Lajen
21.05.2025.•
1
Priča o poslu od 35 milijardi evra, Ursuli fon der Lajen, direktoru "Fajzera" i novinarskoj upornosti.
Vrhunac nebitnosti Evrovizije
19.05.2025.•
5
Evrovizijska nedelja je za nama. Mnogi bi rekli nikad dosadnija, ali ponajviše nikad besmislenija.
Slučaj novosadskih aktivista: Skaredan sudski postupak
15.05.2025.•
2
Pošteno suđenje podrazumeva da dokazi moraju da ispunjavaju dva uslova.
Uloga strica Alberta u rušenju nedemokratskih režima
08.05.2025.•
2
Stric Albert u "Mućkama" je svoje, najčešće izmišljene priče, koje Del i Rodni nisu želeli da slušaju, počinjao sa "During the war…".
Sto kila krivice
08.05.2025.•
4
Sedele smo nedavno nas tri, drugarice, onako dugo, ispijajući litre kafe i dangubeći najjače.
Da li su izbori izlaz iz političke krize?
06.05.2025.•
16
Već pola godine u Srbiji traju masovni protesti. Bune se dominantno mladi, studenti i srednjoškolci.
Tužilaštvo i sud pod nadstrešnicom
01.05.2025.•
3
Sudija Apelacionog suda u Novom Sadu u penziji Savo Đurđić iznosi svoja zapažanja o dosadašnjem postupku u vezi sa padom nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
Srećan 1. maj, Pravdo
01.05.2025.•
3
Drage kolege, zaposleni u pravosudnim institucijama, srećan nam Prvi maj.
Izložbe u Novom Sadu kao poziv na promišljanje
01.05.2025.•
1
Ljubitelji umetnosti u Novom Sadu ovih majskih dana imaju jedinstvenu priliku da se upoznaju sa radovima stvaralaca koji se razlikuju od onoga u šta su posetioci decenijama zadivljeno upirali pogled.
Komentari 11
pajo patak
/
Imre
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar