Preti nam nestašica banana?

Banane koje danas jedemo uskoro bi mogle da nestanu iz naše ishrane ili bi u najboljem slučaju toliko mogle da poskupe da će postati nepristupačne za većinu građana.
Banane koje danas jedemo uskoro bi mogle da nestanu iz naše ishrane ili bi u najboljem slučaju toliko mogle da poskupe da će postati nepristupačne za većinu građana.

Zasadima banana preti opasno gljivično oboljenje, takozvana panamska bolest koja je pedesetih godina zbrisala tada najrasprostranjeniju vrstu banana "gros mišel". Ta sorta je mnogo ukusnija, mekša i kremastija od "kevendiš" banana koje danas jedemo.

"Na srpsko tržište dolaze iz Ekvadora, koji još nije zahvaćen tom bolešću, ali ako gljivica uništi zasade u drugim državama, Ekvador neće moći da odgovori na potražnju. Manjak banana na tržištu podići će im cenu", kaže jedan od uvoznika.

Novi, opasniji soj panamske bolesti sada napada i "kevendiš", a gljivica je već stigla do Kostarike. Ipak, sve banane koje danas stižu na tržišta širom sveta su zdrave i bezbedne za ishranu, jer zaraženi zasadi propadaju brzo, u roku od nekoliko dana i ne postoji šansa da bi takvi plodovi preživeli dug put do pijaca u SAD-u i Evropi.

Naučnici danas pokušavaju da modifikuju "kevendiš" sortu i učine je otpornom na panamsku bolest. Pretražuju zabačene prašumske predele tražeći, radi ukrštanja, divlje banane otporne na bolesti. Istovremeno, postupkom genetskog inženjeringa "kevendišu" se eksperimentalno dodaju geni raznih vrsta voća i povrća, čak i ribe, ne bi li se stvorila nova, otporna sorta.

Ipak, i novostvorena banana moraće da ispuni određene uslove: da ima prijatan ukus, da sazreva u određenom vremenskom roku, da može da preživi duga putovanja, da može lako da se uzgaja u velikim količinama.

Trenutno nijedna od novih hibridnih sorti nije stigla do nas jer nije prošla ovaj rigorozni test.

"Banane u Srbiju stižu iz Ekvadora zelene, a zatim sazrevaju u specijalizovanim komorama za dozrevanje. Prevoze se najčešće brodovima, optimalno između 10 do 14 dana, dok im sve preko 14 dana ozbiljno ugrožava kvalitet, pa se retko ko hvata u koštac sa ovim pipavim poslom", kažu u jednom trgovinskom lancu.

Najveći uvoznik za Srbiju je slovenačka firma "Rastoder", iza koje stoji biznismen Izet Rastoder, a koja godišnje proda oko 16 miliona kutija banana, većinom za područje srednje i jugoistočne Evrope. "Rastoder" važi za šestog najvećeg trgovca bananama na svetu i zovu ga evropskim kraljem banana. Prošle godine njegova kompanija je imala promet od 130 miliona evra.

  • 04.08.2014 16:12
    Banane koje su uzgajene za izvoz su klonovi (genetički identični, ne razmnožavaju se polno), i zato su jako osetljive na bolesti. Prskaju ih sa jakim otrovima koji su štetni i za ljude, pa procenat raka među radnicima na plantažama je velika i životni rok im je mnogo kraći od stanovništva ostalih delova zemlje.

    Pitanje je već odavno postavljeno, dokle može to da se održi. Konstantno se pojavljaju novi, rezistentni bolesti, a uzgajivači sve više i više prskaju plantaže.

    Tržište banane je ogromna, i nažalost firme će uraditi sve da bi je zadržile - a to znači GMO banane.
  • Malinar

    04.08.2014 12:16
    Nemojte samo da banane nestanu moja zena je emotivno vezana za njih.
  • 04.08.2014 11:13
    Ješćemo naše domaće banane - dinje. Barem dok je sezona. A možda će neko i njih u tom slučaju početi gajiti u staklenicima, pa će ih biti cele godine. Ali će i one tada poskupeti. Krug se uvek zatvara.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet