Građani plaćaju više od 20 miliona evra za "zelene" kilovate

Potrošači u Srbiji se često pitaju zbog čega su oni dužni da plaćaju proizvodnju struje iz obnovljivih izvora energije kroz naknadu koja se iskazuje na računima.
Naime, država stimuliše proizvođače OIE kroz takozvane fid-in tarife, odnosno EPS otkupljuje električnu energiju od njih po većoj ceni a razliku između regularne i povlašćene cene plaćaju građani. Ta naknada iznosi 0,093 dinara po kilovat času. U praksi to znači da domaćinstvo koje primera radi troši 350 kilovat-časova za plaćanje računa dodatno izdvoji 32,55 dinara. Oni koji troše 500 kilovat-časova dodatno izdvoje 46,5 dinara a potrošači koji se greju na struju i potroše recimo 700 kilovat-časova u zimskom periodu izdvoje za tu naknadu 65,1 dinar. S obzirom na niska primanja i visok iznos koji treba izdvojiti za potrošačku korpu većina građana smatra da je to neopravdani trošak.
 
Stručna javnost je pak podeljena po tom pitanju. Pojedini eksperti smatraju da je sasvim uobičajeno da naknadu plaćaju krajnji potrošači dok drugi misle da to uopšte nije korektno. 
 
Slobodan Ružić, nekadašnji zamenik ministra energetike i direktor firme Enerdži sejving grup, kaže za "Danas" da ni cena po kojoj EPS otkupljuje struju od proizvođača koji je crpe iz OIE ni naknada koju plaćaju građani za njeno korišćenje nije velika.
 
"EPS ne radi ništa na svoju ruku već je država donela odgovarajuće uredbe za stimulaciju investitora u OIE. Cena je proračunata tako kako bi oni svoje investicije isplatili u roku od 12 godina. U datom trenutku ne postoji mogućnost da se ta cena smanji sem u slučaju da dođe do pada cena opreme potrebne za izgradnju i rad postrojenja iz kojih se dobijaju OIE. Jedini izuzetak je solarna energija gde je već duži niz godina cena opreme u padu pa bi se tu moglo naći prostora za korekciju", navodi sagovornik lista.
 
On dodaje ni da cena koju plaćaju potrošači kroz naknadu za OIE nije visoka.
 
Sa druge strane Vojislav Vuletić, generalni sekretar Udruženja za gas Srbije kaže za "Danas" da su fid-in tarife u Srbiji visoke a da bi naknadu za korišćenje OIE trebalo ukinuti.
 
"U Evropi su ranije fid-in tarife bile veoma visoke. Međutim to se pokazalo kao loše rešenje na duge staze. S obzirom da je obavezno da se prvo otkupljuje struja iz OIE umesto da se troši ona koju proizvede elektroprivreda te zemlje, a to je slučaj sada i kod nas u Srbiji, dešavalo se to da se stvaraju enormni gubici jer su elektroprivrede bile prinuđene da kupuju skuplju struju umesto da koriste svoju jeftiniju. Zbog toga su recimo u Nemačkoj te fid-in tarife smanjene. Istim putem bi trebalo ići i u Srbiji jer su i ovde suviše visoke", smatra Vuletić.
 
On ističe da nije korektno to što potrošači u Srbiji plaćaju naknadu za struju proizvedenu iz OIE.
 
Ceo tekst lista Danas možete pročitati OVDE.
  • Pokemon

    14.03.2017 04:16
    Poenta je pljacka u organizaciji drzavne vlasti. Vreme je da ih sklonimo odatle!
  • praznoglavi

    13.03.2017 21:42
    Treba i vise da placaju kad nece nuklearne elektrane jer su "opasne". A to sto su svuda oko nas (Madjarska, Rumunija, Bugarska) nema veze
  • Teodosije III

    13.03.2017 18:34
    Pa sto se ne javi neki strucnjak da pojasni. Prosecna cena isporucene struje je oko 5 evro centi, a proizvodjacima se placa 15. Lepa razlika!
    Pokauasjte da na krov stavite suncane panele! E, cvrc nemozete! A ko moze? Pa zna se.
    Zato je i nastao problem sa vetroparkom na Vrsackom bregu, kada de kao Deux ex mahina na konferenciji naprdnjaka pojavila danasnja ministarka Ana Brnabic i resila dilemu u Vucicevu korist. I, eto nama ministarke.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija