Ljimaj oslobođen optužbi za zločine u Klečkoj

Osnovni sud u Prištini oslobodio je danas svih optužbi bivšeg pripadnika OVK Fatmira Ljimaja da je izdavao naređenja i učestvovao u torturi nad srpskim i albanskim civilima kao i srpskim vojnicima i policajcima, u jednom logoru u Klečki, u opštini Lipljan, jer smatra da ne postoje pouzdani dokazi o njegovoj krivici.
Osnovni sud u Prištini oslobodio je danas svih optužbi bivšeg pripadnika OVK Fatmira Ljimaja da je izdavao naređenja i učestvovao u torturi nad srpskim i albanskim civilima kao i srpskim vojnicima i policajcima, u jednom logoru u Klečki, u opštini Lipljan, jer smatra da ne postoje pouzdani dokazi o njegovoj krivici.

Ljimaj je i pred Haškim sudom pre više od tri godine oslobođen optužbi za ratne zločine na Kosovu i Metohiji zbog nedostatka dokaza.

Mešovito sudsko veće Euleksovih sudija od dvoje Euleksovih sudija i jednog kosovskog sudije oslobodilo je optužbi i ostale okrivljene u tom predmetu Arbena Krasnićija, Nasera Krasnićija, Nasera Šalju, Nedžmija Krasnićija, Behljulja Ljimaja, Šabana Šalju, Sabita Šalju, Besima Šurdaja i Refkija Mazrekua u tom predmetu. Takođe, sud je svima ukinuo meru javljanja u stanici policije i naložilo je da im se vrate pasoši, saopštio je Euleks.

Sudsko veće smatra da su argumenti Tužilaštva u znatnoj meri zasnovani na dokazima koje je obezbedio sada pokojni, svedok saradnik, Agim Zogaj.

Međutim, njegovo svedočenje, posebno o identitetu lica za koje je tvrdio da su izvršila krivična dela nisu potkrepljeni pouzdanim, nezavisnim dokazima i u stvari, nisu dosledni drugim dokazima i u suprotnosti su sa istima, navodi se u saopštenju.

Takođe se dodaje da je sud ocenio da su u važnom materijalnom pogledu dokazi Zogaja u celosti nepouzdani i da bi bilo nesigurno oslanjati se na njih u cilju osudjivanja okrivljenih za krivična dela iz optužnice.

Celo obrazloženje presude biće dostavljeno u roku od trideset dana. Međutim, sudsko veće je utvrdilo sledeće činjenice: OVK je 1999. god. upravljala pritvorskim centrom u selu Klečka, prema nekim licima pritvorenim u Klečki bilo je lošeg postupanja, Dragoljub Tanasković, ŽDarko Filipović, Života Todorović, Dragan Vučetić i Bojan Cvetković nezakonito su ubijeni, a njihova tela sahranjena na lokaciji KER01 u selu Klečka.

Dalje je utvrđeno da su Veljko Marković i Nebojša Churičić nezakonito ubijeni, a njihova tela sahranjena na lokaciji KEQ01 u selu Klečka. Arben Avdulji, za koga je Agim Zogaj naveo da je, takođe, ubijen u Klečki, zvanično se vodi kao nestao.

Na ovu presudu tužžilac iz Specijalnog tužilaštva Kosova ima pravo da se žali.

Zogajeva izjava, poznata i kao "Dnevnik Agima Zogaja", sadrži ukupno 200 strana u kojoj su opisani dogadjaji u vezi sa logorom u Klečki, uključujući i navode da je Ljimaj lično naredio ubistvo dvojice Srba.

Zogaj je neposredno pred početak suđenja Ljimaju pronađen obešen u jednom parku u Duizburgu u Nemačkoj u noći između 28. i 29. septembra 2011. godine. Zogaj je u beleškama, kako je pisao prištinski list "Koha di tore", govorio o pretnjama i pokušajima ubistva, za koje je optužio nekadašnjeg saborca Ljimaja, dok je tužioca misije Euleks smatrao odgovornim za njegove patnje kao zaštićenog svedoka. Bio je pod zaštitom Euleksa dve godine, od kada se predao vlastima i prihvatio da pod pseudonimom "svedok iks" govori o zločinima za koje je tvrdio da je počinio Ljimaj i još devetorica optuženih za zločine u Klečkoj.

Ljimaj, poznat po nadimku Čeliku, se na početku suđenja u novembru 2011. godine izjasnio da nije kriv za zločine počinjene u logoru Klečka kod Mališeva.

  • Steva-NS

    17.09.2013 17:56
    Znao je on,da mrtva usta ne govore,time se rukovodio,uz mentorstvo EU!
  • борац Краљево

    17.09.2013 16:22
    Фарса
    Оваквим срамним пресудама може се рећи и да нас НАТО није бесомучно бомбардовао и тоне уранијума и ко ѕна чега већ ... посејао по Србији?
    ВЕЋ ВИЂЕНО,
    БРУКА.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija