Odšteta za taksistu koji je odbio da se rukuje sa ženama

Odluka danskog Odbora za ravnopravnost građana da poslodavci moraju da isplate odštetu taksisti iz Kopenhagena koji nije premešten na bolje radno mesto nakon što je odbio da šefici, iz religioznih razloga, pruži ruku, izazvala je burna reagovanja u danskoj javnosti.

Odluka danskog Odbora za ravnopravnost građana da poslodavci moraju da isplate odštetu taksisti iz Kopenhagena koji nije premešten na bolje radno mesto nakon što je odbio da šefici, iz religioznih razloga, pruži ruku, izazvala je burna reagovanja u danskoj javnosti.

Na sastanku na kom se razgovaralo o formiranju u posebnog taksi-odeljenja koje će prevoziti isključivo mušterije visokog ranga sa aerodroma do hotela, taksista poreklom iz Turske, inače rođen i odrastao u Danskoj, odbio je pruženu ruku šefice, uz obraloženje da mu religija ne dozvoljava rukovanje sa ženama.

Na osnovu toga ona je, međutim, kasnije odlučila da taksista ne može da bude u novoformiranom odeljenju, jer je i eventualno rukovanje sa ženskim mušterijama važan deo poslovne politike firme, što je dovelo do toga da taksista podnese prijavu Odboru za ravnopravnost, koji je stao na njegovu stranu. Pored očekivanih oštrih kritika sa desnog političkog spektra, ovakvu odluku Odbora je, međutim, veoma žestoko kritikovao i jedan Socijaldemkrata i visoki funkcioner gradske uprave Kopenhagena - čiji je otac, inače, takođe imigrant iz Turske - Lars Aslan Rasmusen, koji je ocenio da se radi o "vrlo problematičnoj odluci".

"To (odluka Odbora), jednostavno, nije u redu. To šteti integraciji (stranaca). To šteti ugledu danskih muslimana. To je, za mene, provokativno", izjavio je Lars Aslan Rasmusen za dnevnik "Ekstra Bladet" i istakao da je siguran da bi taksista koji odbija da se rukuje sa ženskim mušterijama u Turskoj bio odmah otpušten. Taksi kompanija je, inače, odlučila da ne plati odštetu i najavila žalbu višim instancama, a i Lars Aslan Rasmusen je saopštio da će ovo pitanje pokrenuti pred odgovarajućim organima gradske uprave Kopenhagena zaduženim za funkcionisanje taksi službi.

  • 25.11.2015 08:46
    arogancija ili pomešani lončići
    sloboda jedne osobe je ograničena slobodom druge ili drugih osoba, stoga to može da radi kod kuće a na poslu ili društvu je obavezan da prihvati norme koje su uobičajene i preovlađujuće, inače, ako mu se ne sviđa, može da bira između popriličnog broja islamskih zemalja gde je ovakvo ponašanje uobičajeno i nikakav problem - da ne bude zabune ovo nije ni protiv islama niti običaja nego jednostavno treba poštovati način ponašanja i običaje sredine u kojoj živiš (stara izreka:kad si u Rimu ponašaj se kao rimljanin)- isto bi se odnosilo i na nekog hrišćanina koji je odlučio da živi u nekoj ortodoksnoj muslimanskoj zemlji

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti

Egiptu vraćena ukradena statua Ramzesa II

Statua stara 3.400 godina koja prikazuje glavu Ramzesa II, vraćena je iz Švajcarske u Egipat, nakon što je ukradena i prokrijumčarena iz zemlje pre više od tri decenije.