Povećan rizik od simptoma gripa

Mutacije virusa H3N2 gripa koji dominira ove godine smanjuju efikasnost sezonske vakcine.
Nove genetske varijacije virusa H3N2 gripa koji dominira ove godine, mogle bi da smanje efikasnost vakcine i pogoršaju sezonu gripa, upozorili su američki naučnici iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti.

Osim toga, ove godine je veći rizik od ozbiljnih simptoma gripa posle otkrića da taj virus ima genetske mutacije u odnosu na virus koji se koristi za proizvodnju sezonske vakcine, dodali su stručnjaci.

Zbog toga se, navode, može očekivati da bude smanjena efikasnost vakcine za zaštitu od tog virusa. Zasada su otkrivene male genetske promene virusa H3N2 među nekoliko hiljada ispitanih uzoraka. Iako svake godine stručnjaci biraju koje će mutacije uključiti u vakcinu i ponekad unapred predvide nove genetske promene, dogode se nove mutacije tokom same sezone gripa, čija aktivnost je prema podacima Evropskog centra za kontrolu bolesti zasada srednja u evropskom regionu.

Prema rečima epidemiologa Leposave Garotić Ilić, manje mutacije virusa nisu novost, i one se svake sezone dešavaju. "Bolest izazivaju tri tipa virusa A, B i C. Tip A ima karakteristike da stalno menja antigenski sastav, pri čemu nastaju novi podtipovi i varijante virusa. Manje promene se dešavaju skoro svake godine kada dolazi do genetskih mutacija u okviru istog podtipa, što dovodi do pojave manjih ili većih epidemija".

Kakve posledice će ove sezone izazvati mutacija virusa, to ne može da se predvidi, kao što ne može da se predvidi ni broj obolelih na početku sezone. Prema podacima Evropskog centra za kontrolu bolesti, svake godine približno 10 odsto evropskog stanovništva se inficira virusom gripa, što može da uzrokuje nastanak komplikacija kod obolelih i dovede do povećanja broja obolelih koji moraju bolnički da se leče. Najveći rizik je kod starijih osoba, hroničnih bolesnika i male dece, ali svaka osoba je u riziku da razvije tešku formu bolesti ili dobije neku komplikaciju, bilo kao posledicu virusa gripa ili sekundarne bakterijske infekcije.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.