Kompjuter zna da li osećate bol

Istraživački tim sa kalifornijskog Univerziteta Stenford je, koristeći podatke prikupljene skeniranjem mozga, razvio softver uz pomoć kojeg se kompjuterski može utvrditi da li osoba trpi bol.

Istraživački tim sa kalifornijskog Univerziteta Stenford je, koristeći podatke prikupljene skeniranjem mozga, razvio softver uz pomoć kojeg se kompjuterski može utvrditi da li osoba trpi bol.

Doktori se danas oslanjaju na iskaz pacijenta o tome da li trpi bol, ali veoma mladi ili veoma stari, oboleli od demencije ili oni koji su u besvesnom stanju, to ne mogu da im kažu. Zbog toga se već odavno traga za detektorom bola.

Kalifornijski tim, kojim je rukovodio dr Šon Mekej, koristio je u svom istraživanju kompjuterski algoritam razvijen 1995. godine za klasifikovanje uzoraka moždane aktivnosti i određivanja da li ispitanici imaju bolove.

Da bi se kompjuter "uvežbao", korišćeno je osam dobrovoljaca kojima je skeniran mozak dok su prvo dodirivani predmetom koji je bio vruć, a potom predmetom koji je bio tako vreo da je izazivao bol. Potom su korišćeni podaci tih skeniranja da bi se utvrdilo kakva je aktivnost mozga kad oseti bol. Pri kasnijim testiranjima komjuter je sa više od 80 odsto tačnosti utvrđivao koji ispitanici pate od bola.

S istom tačnošću je registrovao stanje bez bola. Dr Mekej napominje da je ovo istraživanje obavljeno u potpuno kontrolisanim laboratorijskim uslovima i da nije pravljena razlika između hroničnog i akutnog bola.

Više od 100 miliona stanovnika SAD pati od hroničnog bola. Procenjuje se da oni zemlju koštaju oko 600 milijardi dolara (kroz medicinske troškove i izgubljenu produktivnost).

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?