Sterilitet kod muškaraca stvar prošlosti?

Muškarci koji imaju problema sa spermom mogli bi da odahnu zahvaljujući pronalasku američkih naučnika sa Univerziteta u Pitsburgu.
Muškarci koji imaju problema sa spermom mogli bi da odahnu zahvaljujući pronalasku američkih naučnika sa Univerziteta u Pitsburgu.

Muškarci koji imaju problema sa spermom mogli bi da odahnu zahvaljujući pronalasku američkih naučnika sa Univerziteta u Pitsburgu.

Naučnici su, naime, uspeli da stvore spermu iz ljudskog tkiva, tačnije iz ćelija kože. Poseban razlog da se raduju ovom otkriću imaju muškarci koji su preležali karcinom testisa, jer će na ovaj način uspeti da dobiju potomstvo.

Šta su tačno naučnici uradili? Oni su pomoću određenih hemikalija uspeli da vrate biološki sat ćelija kože i pretvore ih u ćelije koje se mogu prilagođavati kao matične ćelije.

Zatim su novostvorenim ćelijama dodali hranljive sastojke da bi se one razvile u prvi stadijum sperme odraslog muškarca. Korišćenjem sopstvene kože za ove potrebe, svaki muškarac biće siguran da će sperma imati njegove gene.

"Mislim da smo tokom istraživanja uspeli da dešifrujemo najvažniji stadijum razvoja sperme.

Sledeći naš potez je da proizvedemo spermu koja može oploditi jajašce, ali nam je za to potrebno još detaljnih istraživanja", naglasio je rukovodilac istraživačkog tima dr Čarls Ešli.

Zanimljivo je da će na ovaj način sperma biti "sveža", što je važno za muškarce koji u zrelim godinama žele da postanu očevi.

Inače, istraživanje londonskog Kraljevskog koledža obavljeno na sto hiljada muškaraca pokazalo je da i oni, poput žena, imaju biološki sat.

Što su stariji, to je rizik da potomstvo oboli od autizma ili šizofrenije veći. Sa starenjem se u spermi razvijaju mutacije koje utiču na zdravlje deteta i veću mogućnost anomalija.

  • Krele

    22.09.2012 20:02
    Super!
    Kako cemo onda da pravimo decu? Rukovanjem?
  • 22.09.2012 12:17
    Koja konfuzija.. nista mi nije jasno vise! a nas na faksu uce da je danas sa napretkom medicine prica o bioloskom satu zena davno zaboravljena...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?