Šta se događa u telu kada preskočimo obrok?

Možda ste i sami to prošli – u želji da smršate, izbegavali ste ručak, večeru ili možda čak i doručak. Mislili ste kako ćete pobediti glad do sledećeg obroka. Ovakva praksa je najgora opcija koju možete odabrati.

Možda ste i sami to prošli – u želji da smršate, izbegavali ste ručak, večeru ili možda čak i doručak. Mislili ste kako ćete pobediti glad do sledećeg obroka. Ovakva praksa je najgora opcija koju možete odabrati.

Za vreme gladovanja, u organizmu su se događali neverovatni procesi. Kao prvo, dogodio se pad nivoa šećera u krvi, a to utiče na sve organe u ljudskom organizmu. Javlja se osećaj umora i iscrpljenosti, usporava se metabolizam, ali usporava se i sagorevanje kalorija.

Uz sve to, i mozak prelazi u posebno stanje. "Bez hrane koja omogućava energiju, ljudski mozak ulazi u, da tako kažemo, posebno stanje. Menjaju se ljudske intelektualne i emotivne funkcije. Osoba postaje razdražljiva i sklona promenama raspoloženja, a koncentracija i pamćenje slabe", ističe nutricionistkinja Megi Mun.

Kada konačno pojedete hranu, organizam će osetiti olakšanje, ali samo na kratko. Ako izbegavanje obroka praktikujete češće, dugoročno ćete imati problema s lošim metabolizmom, nivo šećera u krvi biće nestabilan, a telo će se vremenom okrenuti mišićima kao jedinom izvoru "goriva".

Drugim rečima, preskakanje obroka ozbiljno utiče na organizam i slabi ga, a posledice mogu biti kobne.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?