Kina gradi gasovod Snaga Sibira

U Kini je danas zvanično počela izgradnja kineskog dela istočne maršrute gasovoda Snaga Sibira, kojim će biti transportovan gas iz Rusije, a na svečanosti je preko video-veze učestvovao i ruski premijer Dmitrij Medvedev.
U Kini je danas zvanično počela izgradnja kineskog dela istočne maršrute gasovoda Snaga Sibira, kojim će biti transportovan gas iz Rusije, a na svečanosti je preko video-veze učestvovao i ruski premijer Dmitrij Medvedev.

U ceremoniji, na kojoj je simbolično zavaren prvi spoj zajedničkog gasovoda, učestvovao je preko video veze i ruski premijer Dmitrij Medved.

Potpredsednik Državnog saveta Kine, Džan Gaoli, rekao je tom prilikom da takvi veliki projekti "čine ozbiljnu materijalnu osnovu za unapredjenje svestranog strateškog partnerstva između Rusije i Kine, za društveni i ekonomski napredak naših zemalja i naroda".

On je dodao da je rusko-kineska saradnje znači još niz velikih projekata, posebno u oblasti energetike i transporta, kao što je gradnja železničke pruge za vozove velikih brzina Moskva-Kazanj.

Polaganje cevi za gasovod počinje u gradu Hejhe na rusko-kineskoj granici u severoistočnoj Kini. U tom mestu koje se nalazi naspram ruskog sela Blagovešćenska danas je napravljen prvi var budućeg kineskog dela gasovoda, koji je planiran da se gradi do megapolisa Šangaj.

Rusija i Kina će nastaviti saradnju u energetici, uključujući i nuklearnu, rekao je Medvedev prilikom svečanosti početka gradnje istočne maršrute gasovoda Snaga Sibira.

Gasprom i kineski CNPC su prošle godine potpisali sporazum o transportu gasa istočnom rutom. Sporazum je zaključen na 30 godina i predviđa isporuku 38 milijardi kubika ruskog gasa. Istočna maršruta predviđa isporuku iz Jukutskih i Irkutskih nalazišta magistralnim gasovodom Snaga Sibira.

U maju ove godine Rusija i Kina su potpisale sporazum o okvirnim uslovima isporuke gasa u Kinu zapadnom maršrutom. Sada dve strane treba da pripreme i zaključe ugovor.

Zapadna maršruta predvidja isporuku Kini gasa sa nalazišta u Zapadnom Sibiru u obimu 30 milijardi kubnih metara godišnje, sa mogućim povećenjam na 100 milijardi kubika godišnje.

Predviđena dužina maršrute je 2.700 kilometara.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet