Kampanja vs vlast

Svako ko želi da bude uspešan na vlasti mora znati da je proces dolaska na vlast upravljanje kvantitetom (populizam je sredstvo u ovoj fazi), a proces uspešnog vladanja je upravljanje kvalitetom (pozitivna selekcija osnova uspeha).

Piše: Milan Ceković

Metode koje se koriste za dolazak na vlast i metode koje su potrebne za uspešno vladanje kvantitativo i kvalitativno se razlikuju.

Baš zbog ovoga izborne kampanje su mnogo lakša aktivnost od vladanja i baš zbog ovoga mnoge vlasti su izgubile poverenje. Izborne kampanje nose euforiju, događaje, ovacije, naprosto hrane ego, a proces vladanja je neretko pristisak, suočavanje sa kritikama, pregršt obaveza. Naravno, tu su i privilegije, koje su neretko jedini motiv za dolazak na vlast, ali taj motiv može da se okrene protiv onoga koji hrli za njim i da veoma brzo postane tamna strana medalje.

Dakle, stvarati potencijal stranke da bude dobra vlast nije stvar marketinga. Do velikog broja glasača se može doći adekvatnim političkim marketingom, uspešnim percipiranjem od strane agencija, modifikacijom političkog proizvoda, dobro osmišljenom kampanjom, targetiranjem pravih tema, diskreditacijom protivnika, raznim tehnikama manipulacije, ali to je sve još daleko od onoga što stranku čini adekvatnom da pokrije sve izazove vlasti. Pogotovo vlasti u Srbiji. U Srbiji je u mnogim oblastima potreban prototip supermenadžera koji se najbolje opisuje sa tri prideva: obrazovan, sposoban, dobronameran!

Koliko stranke na našoj političkoj sceni imaju potencijala da budu uspešna vlast? Da li je taj potencijal uopšte u strankama, ili je u nekim malim dozama, ili je, u dobroj meri, rasut po svetu? Zaključite sami. Logika nalaže da bi se dosta toga od uspeha oslikalo kroz standard građana da je tog potencijala bilo.

Ono što je sigurno, svaki uspešan lider mora biti sazdan od mudrosti, a mudrost nalaže da se okružite ne lojalnim sledbenicima, već najboljim saradnicima.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Novosadska parking balvan revolucija

Ponekad klizite ulicama i najmanje gledate na put pred vama. Nadate se, iščekujete, usporavate, kao da ćete zaskočiti prazan prostor. Vi ste lovac na slobodno parking mesto.

Sistem trovačnice

Sećam se početaka roditeljstva – svaka je odluka imala izbor a svaki izbor imao je dobre i loše strane.

Legija na Filozofskom

Zlokobna je slika mladića u majici sa likom Legije na Filozofskom fakultetu. Zlokobna, ali ne i iznenađujuća.

Izborna frka: Klupa za Đurića

Možda bi se neko začudio što gradonačelnik prolaskom kroz finiš Novosadskog polumaratona nije zaključio nedelju u kojoj ga je svuda bilo. No, nije to za čuđenje.

Siromašna provincija plaća potrebe Beograda

Najavljeni su novi izbori za Beograd. Mada se opozicija još nije nedvosmisleno izjasnila hoće li učestvovati, po svemu sudeći građani prestonice će 2. juna ponovo zaokruživati listiće.

Izborna frka: Sasvim stara priča

Posle četiri godine došlo je vreme da vam se autor ovih redova poveri. Ukoliko ste sujeverni, razumećete. Ukoliko niste, biće vam bezveze, što je takođe u redu.

Imate li komentar?

Pre izvesnog vremena pročitala sam članak koji se poziva na izjavu Džulije Roberts koju je dala tokom jednog intervjua.

Nekad se ŠTA?

Najčešće u šali dodam ono "nekad se lepo znalo" aludirajući na one generacije kojima je sve novo loše i nakaradno, a sve staro je valjalo.

Naprednjački ktitori Limana

Lutali su limanski vernici decenijama kroz blokove kao kroz pustinju, tražeći zaklon od socijalističkog betonskog đavla. Obećano mesto čekali su strpljivo, a onda su došli oni - naprednjački ktitori.