Da li su izbori izlaz iz političke krize?

Već pola godine u Srbiji traju masovni protesti. Bune se dominantno mladi, studenti i srednjoškolci.
Da li su izbori izlaz iz političke krize?
Foto: 021.rs
Neposredan povod je nesreća na Železničkoj stanici u Novom Sadu, prilikom koje je, čekajući na prevoz, nastradalo šesnaest građana. 
 
Narod je uzrok pada nastrešnice video kao posledicu loše urađene rekonstrukcije objekta.
Preplaćenost
 
Građane je posebno iritirala činjenica da su radovi preplaćeni, čak 16 miliona evra, mada je procena pokazivala da je njihova vrednost tek 3,5 miliona. 
 
Ta preplaćenost je postala zasebna boljka, a vidljiva je i u izgradnji auto-puta za koji je američkoj firmi Behtel već isplaćeno preko dve milijarde dolara, a do kraja posla trebalo bi isplatiti još nekoliko stotina miliona, iako je vrednost radova neposredno pred početak procenjivana na 750 miliona evra.
 
Kasnije se protest proširio, upućen je niz zahteva čije je usvajanje uslov da se sa demonstracijama prestane. Mada vlast gradi privid kako prihvata pojedine zahteve, demonstranti ističu da još ništa ozbiljnije nije učinjeno. 
 
I bunt se nastavlja, a bogami se i proširio celom Srbijom. Nije da se maršira samo u najvećim gradovima, nezadovoljstvo je do sada zahvatilo više od trista gradova, varošica i manjih mesta. Pešačilo se širom Srbije, dok su biciklisti točkove zavrteli do Strazbura i Evropskog parlamenta.
Okrnjena vlast
 
Stranke su se iz drugog plana priključile protestima, povremeno se pobuna širi i na manje segmente građanskih profesija: umetnike, veterinare, lekare... 
 
Protesti su itekako okrnjili legitimnost vladavine naprednjaka i svakako uticali da dobar deo mase ranije sklone ovoj stranci i predsedniku Vučiću promeni mišljenje. 
 
Opozicija je i dalje preslaba da deo nezadovoljnih potencijalnih birača privuče sebi, ali je broj pristalica SNS umanjen. Njihovi skupovi su slabo posećeni, to teško prikriva čak i gomila paradržavnih medija.
 
Uloga premijera Macuta
 
Predsednik Srbije je shvatio da gubi podršku i imenovanjem uglednog lekara i profesora Đure Macuta zapravo je pružio ruku drugoj strani. Uloga Macuta je veoma precizna: prvo da, sporazumom sa pobunjenim studentima i profesorima, nekako iznađe rešenje za okončanje školske godine i naredne godine mlade redovno vrati studentskim obavezama.
 
Tu, svakako, nije kraj onome što Vučić od njega očekuje. Treba proteste okončati u celosti i revitalizovati život u državi Srbiji. Voleo bi kada bi se sve završilo povlačenjem mladih u učionice i amfiteatre, ali Vučić zna da je rešenje iz neugodne situacije moguće jedino putem izbora. 
 
To je u demokratskim zemljama način da se razreši napeta društvena situacija. Imenovanje Macuta za premijera je korak u pravcu ovakvog razrešenja napetosti.
Rektor Univerziteta u Beogradu je prihvatio sastanak sa tek izabranim premijerom. To bi mogao biti prvi i veoma značajan korak ka okončanju studentskog bunta, kao i predkorak ka izlasku iz društvene krize. Opozicija jeste slaba i u anketama javnog mnjenja dobija relativno malu podršku, ali primetno veću nego pre pola godine. 
 
Čelnici opozicionih stranaka moraju znati da im niko neće na tacni doneti uspeh. Studentskim buntom značajno je smanjen broj glasača za SNS, sasvim mali deo se prelio drugim strankama. Za veći broj stranke moraju same da se izbore, to je njihova osnovna obaveza, tačnije smisao postojanja. Teško da će imati povoljnije prilike od aktuelne kada se masa svakim danom sve više udaljava od SNS.
 
Birački spiskovi i mediji
 
Kako bi trebalo da se u aktuelnoj situaciji ponašaju stranke? Jednostavno, treba prihvatiti činjenicu da su u demokratijama izbori jedini način proveravanja legitimiteta, time i mirnog dolaska na vlast. 
 
Broj okupljenih građana 15. marta u Beogradu pokazuje da u narodu postoji značajan opozicioni potencijal, toliki da bi naprednjaci brzo izgubili vlast kada bi opozicija bila nešto jača. Postojeće stranke mogu da u kratkom roku primetno ojačaju, ali čini se da bi većina građana radije glasove poklonila političkoj formaciji iznikloj iz studentskog protesta. Ujedno, bila bi to i adekvatna politička artikulacija studentske pobune.
 
Dakle, opozicija bi trebalo da se sprema, ako je potrebno i da inicira parlamentarne izbore na svim nivoima. Prethodno, i to bi se moglo precizirati u razgovorima premijera Macuta i opozicionog bloka, insistirajući da se srede birački spiskovi i mediji obavežu na objektivnije predizborno informisanje. 
 
Bio bi to kraj bunta primeren parlamentarnim demokratskim društvima, sve ostalo vodi daljim napetostima, potom i haosu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • adzijans

    06.05.2025 12:38
    jedinstveni front
    Uz dužno poštovanje, premijer u ovoj situaciji nije nadležan.
  • Gospodin

    06.05.2025 12:22
    Nema izbora
  • 1965

    06.05.2025 11:22
    Kraj je sve bliži
    U ovom trenutku sve je bolje pa i izboru samo da se završi ova noćna mora
    šatro političara -lopova i njihovih ćacija ,botova i ljudi koji ne poštuju ni preminule ljude u svim ubistvima koja su nam se desila .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Tužilaštvo i sud pod nadstrešnicom

Sudija Apelacionog suda u Novom Sadu u penziji Savo Đurđić iznosi svoja zapažanja o dosadašnjem postupku u vezi sa padom nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.

Izložbe u Novom Sadu kao poziv na promišljanje

Ljubitelji umetnosti u Novom Sadu ovih majskih dana imaju jedinstvenu priliku da se upoznaju sa radovima stvaralaca koji se razlikuju od onoga u šta su posetioci decenijama zadivljeno upirali pogled.

Sistemski mikrodozing

U vodi iz gradskog vodovoda ponovo su pronađeni crvi. Zvaničan odgovor nadležnih institucija bio je: sve je u redu, nisu opasni, ima ih u malom broju, ne brinite.

Sedite malo, odmorite

Ne umem da sedim. Bukvalno. Ako nemam telefon u ruci, daljinski u vidokrugu i nešto da "skeniram" pogledom (najčešće spisak obaveza koje neću obaviti), ustajem.

Srbija odumire

Poslednjih godina često čujemo kako u mnogim fabrikama nema dovoljno radnika, a ni ponovna raspisivanja konkursa ne rezultiraju popunom radnih mesta.

Mi, između

Rekapitulacije mi nekako dolaze izjutra, uz kafu.

Inceli i manosfera

Serija "Adolescence" na Netflixu trenutno je tema broj dva sudeći po domaćem internetu.

Nada nad Srbijom

Imala sam nedavno sastanak na kom je pored nas tri iz Srbije bio i kolega iz inostranstva.

Ćaci za našu decu i budućnost Srbije

Sinoć su izvesni studenti postavili šatore ispred Predsedništva u znak protesta. Kažu da su oni studenti koji žele da se stane sa blokadama i da nastave da uče.

Sudije, i vi ste vlast

Kao odgovor na poziv Advokatske komore Srbije upućen u nedelju 02.02.2024. godine da se podrže zahtevi studenata, Društvo sudija Srbije je istog dana na svom sajtu objavilo saopštenje.

Auto-put Teofila Pančića

"Za aktivno delovanje u kulturi, osim znanja, potrebna je i hrabrost da se iskaže stav u sferi društvenog života", piše o Teofilu Pančiću novosadski pisac Siniša Tucić.