Reč je o dve umetnice, obe iz grada podno Fruške gore, koje već godinama traže i nalaze nove načine iskazivanja. Da budemo sasvim precizni, radovi Karoline Mudrinski i Jelene Kršić govore nam koliko se savremeno stvaralaštvo udaljilo od tradicionalnog slikarstva.
Toliko da nam za razumevanje aktuelne produkcije estetika gledanja danas malo pomaže. U modernim galerijama slika se danas promišlja i to dubinom i lucidnošću kakvima smo se donedavno služili samo kada se upuštamo u propitivanje najvećih tajni prirodnih i matematičkih disciplina.
Dakle, u Malom likovnom salonu je izložba "Koridori" na kojoj vidimo petnaestak crteža, međusobno veoma sličnih. Svaki je, zapravo, niz jednostavnih linija crne, plave i crvene boje kojima je pridodat pas u slobodnom letu čiji je položaj različit na svakom radu.
Prosečan posetilac, oblikovan kanonima tradicionalnog slikarstva, teško da će u ovakvom ambijentu sagledati suštinu izloženih crteža. Potrebno je poznavati ranije radove umetnice i znati da ona umetničkim postupkom i senzibilitetom produbljuje pitanja koja su decenijama bila rezervisana za naučno istraživanje.
Gledajući na prvi pogled gotovo apsurdne slike i postavljajući sebi naizgled apsurdna pitanja tražimo one tanane razlike kojima iznalazimo, bolje rečeno gradimo, put razumevanja umetničkog rada.
U galerije danas ne idemo da bismo "uživali" i divili se majstorima kičice, radovi modernih umetnika podstiču nas da o sebi promišljamo na nov način, još nedovoljno poznat da bi bio imenovan. Naravno da je ono što ni imena nema sasvim fleksibilno, promenljivo i čije tumačenje umnogome zavisi od ličnog doživljaja.
U pitanju je spoznaja rečima još uvek neiskazana, ali zato lično duboko doživljena. Upravo naglašena doza ličnog čini da različiti posetioci raznoliko vide izloženi rad.
Mudrinska se decenijama bavi umetničkim sagledavanjem bazičnih pitanja prirodnih i matematičkih disciplina. Odgovara joj što nauka, protivno raširenom uverenju, ne dovodi ni do trajnih istina, ni do večnih pravila. U nauci i matematici se mnoge stvari mogu sagledati i definisati na različite načine, potom i dokazati.
Međutim, nije da baš i nema nekih razlika između naučnog i umetnikovog viđenja. Naukom razumemo i možemo rečima opisati novosaznato. Umetničkim pristupom nešto možemo samo spoznati i ostajemo u sferi ličnog doživljaja.
Jelena Kršić radove izlaže u Likovnom salonu Tribine mladih. I ona samo naizgled slika, pažljivije posmatrajući vidi se da ona, kao neka naučnica, istražuje. Koncentrisala se na temu svesnosti i informacija, a, poput Mudrinski, sagledavala je razmišljanja i teorije mnogih naučnika.
Iritira je dostignuće kvantne fizike, posebno stav da istovremeno postoje sve mogućnosti, odnosno da rezultat nekog dejstvovanja zavisi od svedoka-posmatrača i njegovog tumačenja informacije. Sluti da slično delovanje važi za makrosvet, čime se otvara posve nova percepcija stvarnosti i moći pojedinca.
Umetnica je u izloženim radovima svest prikazala kao ljudsko biće ženskog roda, dok je zec neka vrsta posmatrača, tumača rezultata. Sve je u našim životima igra, smatra Jelena, očito pod uticajima kvantne fizike.
I žitelji mnogo većih gradova sa sadržajnijim kulturnim životom retko kada imaju priliku da posmatraju ovoliko atipične izložbe i sagledavaju raritetne umetničke trendove. U tom smislu vojvođanska prestonica pruža i više nego što bi se moglo očekivati.
Međutim, problem sa ovakvim izložbama u Novom Sadu je izostanak stručnih vođenja, odnosno pratećih tribina na kojima se detaljnije i preciznije sagledava postavka. Vreme je da ovdašnji galeristi učine dodatni napor i kompletiraju izložbe kojima, inače, mogu da se ponose.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Anonimus
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar