Zaraza i iznuđene restrikcije ubrzali procese digitalizacije

Svakako da će se posle pandemije mnoge stvari promeniti. Jer, već je sada vidljivo da će ubuduće, i kada korona zaraza prođe, u našim životima digitalizacija biti mnogo prisutnija.
Zaraza i iznuđene restrikcije ubrzali procese digitalizacije
Foto: Pixabay

Neverovatno je koliko se uobičajane, standardne prakse, koje smo godinama radili fizički, mnogo jednostavnije, lakše i brže obavljaju kompjuterom. Iz sobe.

U aktuelnoj epidemiji ovo su prednosti od nemalog značaja i sa medicinske, bolje kazano epidemiološke tačke gledanja.

Plaćati bezgotovinski

Dok dane provodimo sami u sobama čitajući, uverljivo shvatamo da živimo u digitalnom svetu. Teško je odrediti da li nam internet više pomaže kada kupujemo na daljinu ili kada naručujemo dostavu namirnica.

Biće, ipak, da nam je najkorisniji kada obaveze plaćamo bezgotovinski. O da, od pre nekoliko meseci uveden je QR kod, sad možemo plaćati i bezkontaktno, čak i pijačni pazar.

Nije prošlo ni mesec dana kako je virusna zaraza zahvatila Srbiju, a već smo se sasvim odomaćili u digitalnom svetu. Jednostavno, uz poznavanje digitalizacije sve nam je mnogo lakše.

Naravno, sve to je moglo da se radi već godinama unazad, ali nije bilo naglašene potrebe. Zaraza i iznuđene restrikcije u realnom životu, podstakli su nas da se sve više oslanjamo na internet.

Kada smo uvideli koristi, prihvatili smo ga maskimalno. Sada je i mnoge koji su starije dobi gotovo nemoguće odvojiti od kompjutera.

Razmišljati digitalno

Odlučujuću ulogu odigrala je država. Ne zato što je htela, već stoga što, u uslovima pandemije, nije videla drugačije rešenje za odvijanje škoske nastave do digitalne učionice.

Fukcioniše potaman, u mnogo čemu je bolje nego u tradicionanoj nastavi. Nastavnici se pripremaju za čas, za svaku aktivnost. Svi gledaju predavanja, a javnost je, još jednom se potvrdilo, nezamenjivi kontrolor korektnog ispunjavanja obaveza.

Kako je trebalo reagovati u veoma kratkom vremenu, tehnička realizacija digitalne nastave možda i nije savršena. Već su se javili mladi sa idejema kako da poboljšaju "školu na daljinu".

Današnja deca od malih nogu žive sa kompjuterom, mobilnim i drugim it-novotarijama, razmišljaju u digitalnim kategorijama, lako nalaze aplikacije koje pomažu, usavršavaju načine digitalnog zadovoljavanja potreba. I kada je nastava u pitanju.

Dron kao paorska alatka

Pored digitalitzacije obrazovanja, deo naše svakodnevice ubrzano postaje i digitalizacija radnog procesa. Rad od kuće postaće mnogo prisutniji nego što je bio do pre samo mesec dana.

Brojni savetnici, arhitekte, analitičari, ljudi koji žive od pisanja, prevodioci, programeri, nemaju previše razloga da svakodnevno idu u kompaniju, gubeći sat i više vremena u saobraćajnim gužvama. Gro obaveza, često i posao u celosti, mogu obaviti iz kuće.

Ako poseduju ozbiljnije sprave it-tehnologije, od kuće će raditi i oni za koje danas ne bismo ni pomislili. Recimo poljoprivrednici. Njima i najtrivijalniji dron obilato pomaže.

Umesto da svaki dan pale traktor kako bi obišli njive i videli stanje useva, sve će moći videti u sobi, na osnovu snimka kamere smeštene na digitalnoj letelici. Ne samo što ne gube na vremenu, već štede i na gorivu, odnosno na upotrebi specifičnog vozila kakav je traktor.

Novac može biti prepreka

Dolazimo i do prve eventualne prepreke masovnoj digitalizaciji. Novac.

Da bi se uključili u proces neophodno je imati odličan kompjuter, dok se "brzi internet" podrazumeva. Mnogima će, zavisno od profesije, biti potrbna još jedna, dve ili možda i tri sprave iz IT-produkcije.

To košta i svakako bi proces digitalizacije bio brži i potpuniji ako bi država novčano podržavala uključivanje siromašnih. Neophodno, jer neće proći mnogo vremena a onaj ko ne bude u digitalnom fazonu imaće muke da obavi  i osnovne potrebe. Pitanje je kako će opstajavati, a svakako će biti isključen iz društvenog života.

Tu se, međutim, ne završavaju obaveze države. Kao što mladi od prvih dana škole uče o kompjuteru i digitalizaciji, i masovno uključivanje starijih podrazumeva ne baš malo obuke. Što bude organizovanija, biće bolja i efikasnija. Ceo proces bi morala pratiti izdavačka produkcija primerenih nastavnih brošura, u digitalnom i štampanom izdanju.

U svakom slučaju, digitalizacija se odomaćuje i u Srbiji. Ne samo što je prelazak na nov stil rada i života neophodan, već su i koristi brojne. Po društvo i po pojedinca.

Međutim, sve će biti mnogo brže, efikasnije i obuhvatnije ako tekući proces svojim kapacitetima podrži i društvo. Starijima i(li) siromašnijima takva pomoć je neophodna kako ne bi  ostali van svih tokova.

  • Prle

    02.04.2020 18:14
    Ja ni posle vanr stanja nejdem vise na posao lepse je od kuce da radim a isti mi k***c sef me cima svakih deset minuta i pita jer gotovo jer gotovo! Ovde bar mogu da pocesem j@j@ da me nije blam i nemoram da se brijem.
  • Anonimus

    01.04.2020 10:51
    Veoma je važno da se država aktivno uključi u proces digtalizacije kako bi bila temeljnija i obuhvatila mnogo širi krug potencijalnih korisnika. Tokom prelaska na internet, država je ostala po strani i tada se stvorio jaz između mladih i starijih.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Novosadska parking balvan revolucija

Ponekad klizite ulicama i najmanje gledate na put pred vama. Nadate se, iščekujete, usporavate, kao da ćete zaskočiti prazan prostor. Vi ste lovac na slobodno parking mesto.

Sistem trovačnice

Sećam se početaka roditeljstva – svaka je odluka imala izbor a svaki izbor imao je dobre i loše strane.

Legija na Filozofskom

Zlokobna je slika mladića u majici sa likom Legije na Filozofskom fakultetu. Zlokobna, ali ne i iznenađujuća.

Izborna frka: Klupa za Đurića

Možda bi se neko začudio što gradonačelnik prolaskom kroz finiš Novosadskog polumaratona nije zaključio nedelju u kojoj ga je svuda bilo. No, nije to za čuđenje.

Siromašna provincija plaća potrebe Beograda

Najavljeni su novi izbori za Beograd. Mada se opozicija još nije nedvosmisleno izjasnila hoće li učestvovati, po svemu sudeći građani prestonice će 2. juna ponovo zaokruživati listiće.

Izborna frka: Sasvim stara priča

Posle četiri godine došlo je vreme da vam se autor ovih redova poveri. Ukoliko ste sujeverni, razumećete. Ukoliko niste, biće vam bezveze, što je takođe u redu.

Imate li komentar?

Pre izvesnog vremena pročitala sam članak koji se poziva na izjavu Džulije Roberts koju je dala tokom jednog intervjua.

Nekad se ŠTA?

Najčešće u šali dodam ono "nekad se lepo znalo" aludirajući na one generacije kojima je sve novo loše i nakaradno, a sve staro je valjalo.

Naprednjački ktitori Limana

Lutali su limanski vernici decenijama kroz blokove kao kroz pustinju, tražeći zaklon od socijalističkog betonskog đavla. Obećano mesto čekali su strpljivo, a onda su došli oni - naprednjački ktitori.