Struja - kajaćeš se ako kupiš jeftino

Prvi snežni i hladni dani samo su ogoleli stanje u koje je, nakon nekoliko decenija izostanka ulaganja u nove elektrane a zakidanja pri remontima i tekućem održavanju, zapala Elektroprivreda Srbije.
Struja - kajaćeš se ako kupiš jeftino
Foto: 021.rs

 

Ne tako davno bio je to sistem za ponos. 

Čim je zasnežilo, a temperatura se sasvim približila ništici, u Srbiji su počeli ozbiljni problemi sa strujom. Što je još gore, ni vlast ne krije da ne može brzo da ih sanira, a kamoli da ih reši. Ne krije se ni da bi sličnih nevolja moglo da bude i tokom dolazeće zime. Stvar je u tome da je u jednom trenutku iz rada ispalo ni manje ni više nego proizvodnih pogona snage 2.450 megavata, trećina ukupnog kapaciteta srpske elektroprivrede.

Ugalj nije gorivo
 
Sva su iz termalnog segmenta koji čini od 70 do 73 odsto domaće proizvodnje i smatra se okosnicom sistema. Razlog je ugalj niske kaloričnosti, sa previše sumpora i gline. Toliko je loš da se ne može izvesti. Pre nego što se ubaci u peći TENT A i TENT B u Obrenovcu, mora da se oslobodi sumpora i vlage. U svakom slučaju, ostaje slabe kaloričnosti što bitno utiče na efikasnost energana.
 
Prvi sneg, sa mnogo vlage i stoga teži nego što je ubičajeno, dodatno je ovlažio gorivo upravo u najgori čas. Baš kada je za upotrebu pristigao ugalj čak i za naše prilike izuzetno nekvalitetan, pa su uobičajene količine za pojačanje kaloričnosti dodavanog mazuta bile nedovoljne. 
 
Smeša, praktično, više nije mogla da se koristi kao gorivo. Drugi problem u energetskom sistemu bili su česti kvarovi u distribuciji na niskom naponu, dok je snažan vetar lako obarao bandere koje još uvek čine trećinu stubova u energetskoj mreži Srbije.
 
Nije teško zaključiti da Srbija, nekada veliki izvoznik struje u ostale republike bivše Jugoslavije, sada jedva da ima proizvodnju za domaće potrebe. Kapaciteti su prenapregnuti. Kada jedan blok ispadne iz pogona, ostali postaju preopterećeni i slede uzastopni ispadi. Tako smo proteklih dana uvozili do četvrtinu domaće potrošnje struje. Samo u tri dana, od 12. do 14. decembra, na struju smo, po kalkulaciji koja se mogla čuti u opozicionim krugovima, izdvojili više od 28 miliona evra.
 
Milijarda za uvoz struje
 
Deluje mnogo, ali cena struje je ovih dana na istorijskom maksimumu. Uostalom, i sam predsednik Vučić je izjavio da su EPS i Srbijagas u protekla tri meseca od Narodne banke Srbije otkupili 500 miliona evra i do marta naredne godine će još 250 miliona. Sve zarad uvoza struje i gasa. Vidljivo je i da su ispadi u velikoj meri posledica starosti energana i nedovoljnog održavanja pojedinih blokova.
 
Svedoci smo, zapravo, tipičnih posledica izostanka ulaganja, kako u nove pogone tako i u remonte i popravke. Razlog je manjak novca sa kojim se EPS decenijama suočava. Manjak je, međutim, posledica izrazito niske cene struje u Srbiji, 7,8 evrocenta za kilovat. 
 
Trenuto, u celoj Evropi cena struje za potrošnju domaćinstava niža je samo u Ukrajini 4,4 i Makedoniji 7,5 evrocenta. Naši susedi u BiH plaćaju 9,3, Crnogorci 10,3 Albanci 9,5. Potrošači Hrvatske 14,2 a Slovenije 16,3 evrocenta. U većini kontinentalnih država građani kilovat plaćaju između 19 i 21, dok je u Nemačkoj, Danskoj i Belgiji cena premašila 31 evrocent.
 
Niska cena struje ostavila je EPS bez dovoljno prihoda. Kako srpski kupci već jako dugo jeftino plaćaju struju, novca je ponestalo ne samo za ulaganja u nove pogone, već i za obavljanje kvalitetnog remonta i održavanje sistema kako bi trebalo. Usled višedecenijskog manjka novca, od novih pogona nije bilo ništa, a i ulaganja u elektromrežu i rudarski segment su bila daleko ispod potrebnog.
Linijom manjeg otpora
 
Došlo se dotle da je sistem počeo da se urušava, žargonski kazano, već na prve spoljne nepogode poput vlažnog snega. Srpski potrošač je sada u prilici da uviđa mudrost češke poslovice "kajaćeš se ako kupiš jeftino". Decenijama je pristajao da zarad nešto više dinara u džepu biva saučesnik u izrabljivanju elektroprivrede, dugo vremena glavne uzdanice srpske ekonomije.
 
Međutim, odgovornost je manje do kupca, mnogo više do političara i to onih sa vrha koji i određuju cenu električne energije, u poslednje vreme doduše samo za potrošnju domaćinstava. Mada je svakom bilo jasno da sa politkom potcenjene cene energije EPS srlja u propast, nikome nije ni palo na pamet da povisi cenu, makar do bosanskog nivoa, i tako najvećem preduzeću omogući snažan investicioni ciklus. 
 
Svi su išli linijom manjeg otpora, niskom cenom potkupljivali potencijalne glasače a zarad što dužeg opstanka na vlasti. Ovih dana vidimo kuda vodi ovakav pristup upravljanju državom.
  • Pićuka

    22.12.2021 17:10
    @Ns
    Da.
  • Y

    15.12.2021 15:53
    Država kartel
    Premijerka brani Zvonka ?
    Čime se bavi Zvonko ?
  • Rahmanjinov

    15.12.2021 15:43
    Velika pljačka
    Pogledajte Insajder , ko je kupio ogranke elektro privrede Srbije i šta te firme danas rade i čemu služe (neki vlasnici se pominju u skorašnjim dokumentima iz USA ).
    Sami zaključite šta sledi .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Muškarac ili medved u šumi?

Zarobljena u inception-u trendova na mrežama ovih dana mogu slobodno reći da je moje "Rimsko carstvo" – medved vs. muškarac u šumi.

Poraz pre izbora

Posle ne malo neizvesnosti, lokalni i izbori za grad Beograd održaće se 2. juna. Međutim, čini se da su nepotrebni, rezultati gotovo da su poznati i danas, mesec dana pre održavanja.

Svet pomahnitao za oružjem

U celom svetu je na oružje potrošeno 2.400 milijardi dolara, što je sedam odsto više nego prethodne godine.

Groteskna karikatura

Iznenadna smrt relativno mladog čoveka, starog samo 40 godina, mnogima od početka nije delovala logično i izazvala je sumnje.

Da li će Novosađani slušati Beograd?

Po prvi put od 2016. godine deluje da je opozicija u Novom Sadu koliko-toliko na nogama. Nije sjajno, ali je rezultat koji bi prodrmao aktuelnu vlast bio na vidiku.

Novosadska parking balvan revolucija

Ponekad klizite ulicama i najmanje gledate na put pred vama. Nadate se, iščekujete, usporavate, kao da ćete zaskočiti prazan prostor. Vi ste lovac na slobodno parking mesto.

Sistem trovačnice

Sećam se početaka roditeljstva – svaka je odluka imala izbor a svaki izbor imao je dobre i loše strane.

Legija na Filozofskom

Zlokobna je slika mladića u majici sa likom Legije na Filozofskom fakultetu. Zlokobna, ali ne i iznenađujuća.

Izborna frka: Klupa za Đurića

Možda bi se neko začudio što gradonačelnik prolaskom kroz finiš Novosadskog polumaratona nije zaključio nedelju u kojoj ga je svuda bilo. No, nije to za čuđenje.

Siromašna provincija plaća potrebe Beograda

Najavljeni su novi izbori za Beograd. Mada se opozicija još nije nedvosmisleno izjasnila hoće li učestvovati, po svemu sudeći građani prestonice će 2. juna ponovo zaokruživati listiće.

Izborna frka: Sasvim stara priča

Posle četiri godine došlo je vreme da vam se autor ovih redova poveri. Ukoliko ste sujeverni, razumećete. Ukoliko niste, biće vam bezveze, što je takođe u redu.